Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
TMY (Terörle Mücadele Yasası) çatışmanın bitmesine engel

TMY (Terörle Mücadele Yasası) çatışmanın bitmesine engel

17 Kasım 2012 Cumartesi 09:50
PEN Başkanı, Türkiye’deki durumun 90’lı yılları çağrıştırdığını ve tutuklu sayısının her geçen gün artmasının korkutucu olduğuna vurgu yaptı.

Uluslararası Yazarlar Kulübü (PEN) Başkanı John Ralston Saul, Türkiye’de yaşananların 90’lı yılların karanlık ortamını çağrıştırdığını ve uçurum ile duvara toslamak arasında iki ihtimalinin olduğunu söyledi. Terörle Mücadele Yasası’nı da eleştiren Saul, ülkede yaşanan çatışmanın bitmesine engel olduğunu kaydetti.

Cumhuriyet gazetesine konuşan John Ralston Saul, Türkiye’de ifade özgürlüğü alanında yaşanan ciddi sıkıntılara değinirken, Terörle Mücadele Yasası’nın çok geniş kapsamlı ve suistimallere açık olduğunun altını çizdi. Saul, yasanın öğrenciden hayat kadınlarına hatta polis ve hakimlere karşı dahi kullanılabilecek kadar kapsamlı olmasını eleştirdi.

Saul, güvenlikçi ve savaş yanlısı politikaları ‘saçma’ olarak nitelendirirken, çatışmaların bitirilmesi çağrısı yaptı. Saul, savaşı daha fazla savaş ile bitirilemeyeceğine dikkat çekti.

TÜRKİYE YA UÇURUMA YA DA DUVARA DOĞRU GİDİYOR !

PEN Başkanı, Türkiye’deki durumun 90’lı yılları çağrıştırdığını ve tutuklu sayısının her geçen gün artmasının korkutucu olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’de her geçen gün artan tutuklu sayısının 90’lı yıllarla aynı olduğunu kaydeden Saul, Türkiye’nin bu durumda uçuruma doğrumu gittiğini yoksa duvara toslamak üzere mi olduğunu kestiremediğini belirtti.

Saul, Türkiye’de ifade özgürlüğüne ilişkin sorunların çözülmesinin aslında çokta karmaşık olmadığı ve yasalarla yapılacak bazı düzenlemeler ile halledilebileceği görüşünde. Saul, yapılabilecek çok basit düzenlemelere rağmen hükümetin daha önce yapılan ve yapılması gereken reformlar arasında sıkışıp kaldığını da dile getirdi.

Diğer Haberler