Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Trafikte Her An, Sorumlu Davran!

Trafikte Her An, Sorumlu Davran!

07 Ağustos 2010 Cumartesi 15:21
Yapılan organizasyonda, stand kurup uygulamalı olarak trafikte dikkat edilmesi gereken önemli konuları gösterdiler.

Diyarbakır'da Mega Center' alışveriş merkezinin önünde kurdukları stand da vatandaşlara uygulamalı olarak Trafikte dikkat edilmesi gereken önemli konuları gösterdiler.

Eğitmenler şu konuları dile getirdiler : 10 tane sponsorumuz var. Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Erzincan Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, TÜRKAK, Türk Muayene İstasyonu'nun desteklediği bir organizasyon olarak Türkiye genelinde 16 ile yapılan bir organizasyondur. Diyarbakır'da 9. İl olarak gelinmiştir. Buraya geliş amacımız ise : Trafikte somut bir hareket olan güvenli taşıt kullanmaktır. Yani araç içerisinde alacağımız bir takım güvenlikler, emniyet kemerinin takılı olması, uykulu ve alkollu iken taşıt kullanılmaması, aracın muayenelerinin zamanında yapılması, hem bunları konuşarak ve kemerlerin takılması ve takılmaması durumunda oluşacak durumların uygulamalı olarak gösterilmesi için böyle bir organizasyonu hazırladık. Aynı zamanda her gittiğimiz yerlerde Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından uzman eğitimciler tarafından trafikle ilgili slaytlar gösterilmesi.

Alanda bulunan dört tane cihazımız var. Bunlar: Emniyet Kemeri simyetörümüz, piskoteknik cihazımız, alkol gözlüğü, sekvey dediğimiz iki tekerlekli bir aracımız var bununda kask takarak bisiklet ve motosiklet gibi zevkle kullanacağımız bir araç olduğunu göstermek. Buradaki amacımız toplumumuzun araç kullanırken biraz daha dikkatli olmalarıdır.

Eğitmenler, Diyarbakır halkının bu uygulamalara katılımı gerçekten çok iyi. Ama bizi üzen şey bunu bir eğlence gibi görmeleri olmuştur. Bunu bir sorumluluk olarak kabul etmeleri gerekir. Çünkü kendinizi, sevdiklerinizi ve trafikteki bireyleri tehlikeye atmamalıyız, trafik kurallarına uyarak trafikteki her bireye karşı saygılı ve sorumlu davranmalıyız. Diye uyarılarda bulundular.

Mehmet ÜSTÜNDAŞ //  HaberDiyarbakir.com

Diğer Haberler