Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Trump Kürdistan’a heyet gönderdi; ’ABD bağımsızlığı destekleyecek’

Trump Kürdistan’a heyet gönderdi; 'ABD bağımsızlığı destekleyecek'

10 Mart 2017 Cuma 04:57
Kürdistan’daki durumu yerinde takip etmek ve Trump yönetimine rapor sunmak üzere Kürdistan’da bulunan ABD heyeti Başkanı, ABD'nin Kürdistan'ın bağımsızlık hakkına saygı göstereceğini söyledi.

Olası bir bağımsızlık referandumunda çıkan sonuç için Naisten, "Bağımsızlık çıkarsa ABD de bu seçimi destekleyecek ve Irak merkezi yönetimiyle diyaloga geçecektir." dedi.

Naisten, bölgede yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra Kürdistan’daki insani koşullar çerçevesinde nelere ihtiyaç duyulabileceği ve ne tür yardımlar yapılabileceğini araştırarak ABD’deki ilgili mercilere iletmek üzere hazırladıkları raporun son aşamalarında olduklarını kaydetti.

Kurdistan24’e konuşan Michael Naisten, Kürdistan’a geliş amaçlarının; buradaki durumu yerinde inceleyerek başta insani olmak üzere aralarında güvenlikle alakalı hususların da bulunduğu bazı başlıklarda neye ihtiyaç duyulduğunu tespit etmek ve Kürdistan’daki yetkililerle bir araya gelerek Trump yönetimiyle temas ve yakınlaşmalarını en kısa yoldan etkinleştirmenin yollarını araştırmak olduğunu belirtti.

Naisten, ABD’deki bazı makamların henüz sahiplerini bulamadığını belirterek yaşanan yönetim değişikliğinden ötürü bölgeye yapılan yardımlarda aksama yaşanmaması için ABD hükümeti ile sürekli temas halinde olduklarını sözlerine ekledi. Kürdistan’ın üstlendiği rolün farkında olduklarını ve destek sunmak istediklerini ifade eden Naisten ayrıca ABD’nin bölgedeki askeri varlığını süreklileştirmenin ihtiyaç olup olmadığının tespitine ilişkin çalışmalar da başlattıklarını duyurdu.

Bağımsız Kürdistan ilan edilirse ABD bölgede kalmaya devam edecek

Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme hakkında sahip olduğunu söyleyen ABD’li uzman Naisten şöyle devam etti: “Kürtlerin kendi kaderlerini tayin hakkı doğal olarak vardır. Washington yönetimi bunu kendi arasında da sık sık tartışıyor ve destekliyor. Ayrıca bölge ülkelerine de danışıyor. Washington, Kürtlerin devletlerini kurduktan sonra bölgede askeri anlamda uzun süre kalabileceği kanısında. Washington bu meselede yapıcı rol üstlenecektir.”

ABD Bağımsız Kürdistan’ı destekleyecek

Bağımsız Kürdistan’ın kurulmasında doğru yöntemlerin seçilmesinin önemli olacağının altını çizen Naisten, “ABD ileride kurulacak olası bir bağımsız Kürdistan devletinin ne kadar başarılı olabileceğini kestirmek istiyor. Kurulacak yeni devletin komşularıyla nasıl sıkıntılar yaşayacağı ve bu sıkıntıları nasıl atlatabileceğini bilmek istiyor. Kürtlerin bir bağımsızlık referandumunda kendi kaderlerini tayin hakkını seçeceklerinden eminiz. ABD de bu seçimi destekleyecek ve Irak merkezi yönetimiyle diyaloga geçecektir. Burada önemli olan Kürtlerin birlik içinde bu kararı vermesidir.”

ABD Kürdistan için IMF ile temasa geçebilir

Kürdistan’daki ekonomik krizin aşılması için ABD’nin nasıl bir yardım politikası izleyebileceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Michael Naisten, şöyle ekledi: “Ekonomide reform yapılmadıkça krizleri aşmak mümkün değildir. Paranız vardır ama kriz yine devam edecektir. Bunun en etkin yolu dış ticaret ve sanayi anlamında gelişmeler ve reformlar kaydetmektir. Kürdistan, bunu yaptıktan sonra dışarıdan borç edinme yollarına da başvurabilir. Örneğin IMF’ye başvurabilir. ABD bu noktada devreye girip gerekli yardımın yapılması konusunda rol üstlenebilir.” K24

 

Diğer Haberler