Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
TSK’dan Eylemsizliğe İkinci Pusu

TSK'dan Eylemsizliğe İkinci Pusu

22 Ağustos 2010 Pazar 01:08
Eylemsizlik pozisyonundaki gerillaya Erciş'ten sonra Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Konur (Nuxayilan) Köyü’nde de Türk ordusu tarafından pusu kuruldu.
Çıkan çatışmada 2'si kadın 4 gerillanın hayatını kaybettiği ileri sürüldü. Aynı çatışmada Jandarma Uzman Onbaşı Emrah Yalım'ın (26) öldüğü belirtildi.

Gerilla eylemsizlik pozisyonunda olmasına rağmen Türk ordusunun aralıksız süren operasyonları çatışmalara yol açıyor. KCK'nin 13 Ağustos'ta ilan ettiği eylemsizlik kararından sonra son üç gün içinde Türk ordusu ikinci kez gerillaya pusu kurdu.

Şemdinli'ye 50 kilometre uzaklıktaki Konur (Nuxavila) Köyü yakınlarında Aktütün (Bezele) Karakolu'na bağlı askerler ile HPG gerillaları arasında çıkan çatışma sonucunda Jandarma Uzman Onbaşı Emrah Yalım'ın (26) öldüğü, 2'si kadın 4 HPG'linin de hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

PUSU KURDULAR

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, saat 11.00 sıralarında Aktütün Karakolu'na bağlı askerlerin, köy yakınlarında operasyona çıktığı ve pusu kurdukları belirtildi. Çıkan çatışma sonucu yaşamını yitirdiği belirtilen 4 HPG gerillasının cenazesinin Şemdinli Devlet Hastanesi Morgu'na getirildi.

Çatışmadan sonra olay yerine askeri birliklerin sevk edildiği ve bölgedeki operasyonların genişletilerek sürdürüldüğü öğrenildi.

Türk ordusu 19 Ağustos günü de Van'ın Erciş ilçesinde de gerillaya pusu kurmuş, 2 gerilla hayatını kaybetmişti.

ANF (gundem-online.net'ten alınmıştır)

Diğer Haberler