Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
TSK’dan Tahrik Operasyonları

TSK'dan Tahrik Operasyonları

26 Ağustos 2010 Perşembe 16:14
Son iki haftada 6 HPG'li yaşamını yitirirken, amacın 'eylemsizliği boşa çıkarmaya dönük' olduğu belirtiliyor

Devlet PKK'nin eylemsizlik kararına operasyonlarla karşılık veriyor. Son iki haftada 6 HPG'li yaşamını yitirirken, operasyonların 'eylemsizliği boşa çıkarmaya dönük ve tahrik edici' olduğu belirtiliyor

ÇAĞRILARA OPERASYONLA YANIT

Kamuoyunun adım atması çağrısında bulunduğu devlet, operasyonlarla yanıt veriyor. Hakkari Şemdinli'de operasyona çıkan askerlerle HPG'liler arasında çatışma çıktı. Saatlerce süren çatışmada arazi gün boyu bombalandı. Şırnak'ın Çırav Dağı'na yönelik hava destekli kapsamlı operasyon başlatıldı.

SINIRDA GİZLİ FAALİYETLER

Operasyon ve sevkiyatların sınır hattında yoğunlaşması dikkat çekiyor. Özellikle sınıra sıfır noktada çok gizli operasyon yöntemlerinin devreye konulduğuna vurgu yapan yerel kaynaklar, TSK'nin, 'eylemsizlik kararını boşa çıkarmaya dönük tahrik edici operasyonlar düzenlediği' uyarısında bulundu.

Tahrik eden operasyonlar

KCK, çatışmalı ortama son verilip, Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümünün sağlanması için sivil toplum örgütleri, DTK ve BDP tarafından yapılan karşılıklı eylemsizlik çağrısına 13 Ağustos'ta 'eylemsizlik' kararı alarak yanıt verirken Bölge'de başlayan operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Eylemsizlik kararının alındığı günden bu yana yapılan operasyonlar nedeniyle 6 HPG'li ve 5 asker yaşamını yitirdi. 22 Ağustos'tan bu yana Dersim, Varto ve Sason'da kapsamlı operasyonlar yapıldı. Operasyonlar sonrası araziye gizli birlikler bırakıldığı öğrenildi. Son olarak Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde operasyona çıkan askerlerle HPG'liler arasında çatışma çıktı. Çırav Dağı'nda ise hava destekli operasyon başlatıldı. Operasyonlara ilişkin açıklama yapan HPG, 'Operasyonlar yapılarak gerilla çatışmaya çekiliyor' dedi.

Şemdinli'ye 15 km uzaklıktaki Bêdev ile Derya köyleri arasında kalan Öveç (Surunus) köyü kırsalında askerler ile HPG'liler arasında önceki gece saat 21.00 sıralarında çatışma çıktı. Çatışmada can kaybının yaşanmadığı öğrenilirken, çatışma bölgesine askerler tarafından sabah saatlerine kadar top atışı yapıldığı bildirildi.

Siirt'in Eruh ilçesinde bulunan Çırav Dağı eteklerinde askeri operasyon başlatıldı. Şırnak 3'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı birlikler tarafından sınır kesimlerine sivil araçlar ile askeri sevkiyat yapıldı. Askerler yaklaşık 50 sivil minibüs ile sınır birliklerine kaydırıldı. Skorsky tipi helikopterle Çırav Dağı'na asker indirilirken, operasyonda insansız hava uçakları olarak bilinen Heronlar'ın da kullanıldığı belirtildi. Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde ise saat 21.30 sıralarında Çatalpınar mevkiindeki İran'dan gelen doğalgaz boru hattında patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle yangın çıkarken, asker ve polisler ilçenin giriş ve çıkışlarında güvenlik önemlerini artırdı.

'ÇATIŞMAYA ÇEKİYORLAR'

Öte yandan eylemsizlik kararına rağmen yoğunlaştırılan operasyonları HPG, 'Gerilla çatışmaya çekiliyor' şeklinde değerlendirdi. Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) geçtiği habere göre HPG, devletin imha operasyonlarından vazgeçmediğini belirtti. Operasyonların süreci sabote etmeye ve provokasyon yaratmaya dönük olduğu söylenen açıklamada, HPG'lilerin savunma pozisyonunda oldukları ve zorunlu olmadıkça hareket etmedikleri dile getirildi. Devletin operasyonlarla HPG'lilerin konumlanabileceği alanlarda HPG'lileri temasa çekmek istediğine dikkat çekilen açıklamada, 'Devlet operasyonlarla HPG'lileri tahrik ederek çatışma ortamına çekmek istiyor. Bunun için birçok yeni taktik ve yönteme de başvuruyorlar. Türkiye kamuoyuna hissettirilmeden çok gizli operasyon yöntemlerine gidiliyor. Bu yöntem eylemsizlik kararından sonra daha yoğun kullandı' denildi. Özel birlikler ile arazide gizli bir şekilde kalındığını ve HPG'lilerin geçebileceği alanlara kapsamlı pusular atıldığı belirtilen açıklamada, Heron keşif uçaklarının uçuşlarında yoğunluk olduğu söylendi. Obüs ve havan atışlarında da bir yoğunluk olduğu belirtilerek, çatışmalarda kullanılan yoğun tekniğe dikkat çekti.

Bu yazı 26 Ağustos 2010 tarihli Günlük Gazetesi 'nde yayınlanmıştır.

Foto: Arşiv

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları