Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
TSK’nın Başına Org. Koşaner Geldi

TSK'nın Başına Org. Koşaner Geldi

09 Ağustos 2010 Pazartesi 17:27
Türkiye’de ordu ile siyasi iktidar gerilimi dün, Genelkurmay Başkanlığı’na Orgeneral Işık Koşaner’in getirilmesiyle sona erdi.
Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanlığı'na Orgeneral Işık Koşaner'i atadı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) terfilerde, 1 Ağustos'ta başlayan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), toplantısı 4 gün sürmesine rağmen, hükümet ile askerler arasında bir mutabakat sağlanamayınca, Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı (KKK) belirlenememişti.

yaşTeammüllere göre KKK koltuğuna 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız'ın oturması gerekiyordu. Ancak iktidar partisi hakkında iki yıl önce açılan kapatma davasının alt yapısını oluşturmak amacıyla propaganda siteleri kurduğu yönündeki iddialar buna engel olmuştu.

Yaşanan kriz nedeniyle hükümet, Orgeneral Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasını, KKK için bir isim üzerinde uzlaşma sağlanan kadar bekletme kararı vermişti.

AK Parti iktidarını devirmek üzere yapıldığı ortaya çıkan “Balyoz darbe planı” ile ilgili soruşturmada adı geçen ve 25'i görevdeki generaller olan 102 asker hakkında tutuklama kararından vazgeçilmesi, gerilimi düşürmenin ilk adımı olmuştu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında, TSK'daki görevlendirmeler şöyle verildi:

Genelkurmay Başkanı: Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner
Kara Kuvvetleri Komutanı: Orgeneral Erdal Ceylanoğlu
Deniz Kuvvetleri Komutanı: Oramiral Eşref Uğur Yiğit
Hava Kuvvetleri Komutanı: Orgeneral Hasan Aksay
Jandarma Genel Komutanı: Orgeneral Necdet Özel
1'inci Ordu Komutanı: Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu
2'nci Ordu Komutanı: Korgeneral Servet Yörük
3'üncü Ordu Komutanı: Korgeneral Yalçın Ataman
Ege Ordusu Komutanı: Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler
K.K. Eğitim ve Doktrin Komutanı: Orgeneral Saldıray Berk
Genelkurmay II'nci Başkanı: Orgeneral Aslan Güner
Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı: Orgeneral Bekir Kalyoncu
Donanma Komutanı: Oramiral Emin Murat Bilgel
Harp Akademileri Komutanı: Orgeneral Bilgin Balanlı

- Erdoğan: Her gelene baş sallayacak halimiz yok    

Bu arada, CHA'nın haberine göre, dün akşam, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Konak Sahnesi'nin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, "YAŞ'taki son atamalarla ilgili kuvvetler arasında bir kriz yaşandığı yönünde bir olgu oluştuğu" yönündeki soru üzerine, atamalarda herhangi bir kriz yaşanmadığını vurguladı. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Her şeyden önce yürütmenin bir görevi var. Bu konuyla ilgili neler yapabileceğine dair, yasalarla belirlenmiş bir görevi var. Aynı şekilde Cumhurbaşkanımızın da bu süreçte bir tasarruf ve nihai karar ve kaldı ki, bir başkomutanlık var. Böyle bir durum. Dolayısıyla biz yetkimizi kullanmayacak mıyız? Her gelene herhalde bir baş sallayacak halimiz yok. Bir tasarruf yetkimiz var. Bizler de bu tasarruf yetkimizi kullandık.”
 
- Yeni Genelkurmay Başkanı İzmirli    


Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner, 1945 yılında İzmir'de dünyaya geldi. 1978'de Kara Harp Akademisi'nden mezun olan Koşaner, 1992'de tuğgeneral, 1996'da da tümgeneral oldu. Kara Harp Okulu Komutanlığı yapan Koşaner, 2000 yılında Korgeneral oldu. Koşaner, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü. Koşaner, 2004 yılında Orgeneralliğe terfi ederek bir yıl boyunca memleketi İzmir'de Ege Ordu Komutanlığı'nın ardından da Genelkurmay 2. Başkanlığı'na getirildi.

2006-2008 yılları arasında Jandarma Genel Komutanı olarak görev yapan Işık Koşaner, daha sonra ise Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

Nurdan Koşaner ile evli ve 2 çocuk babası olan Işık Koşaner, birçok madalyaya sahip.

AKnews

Diğer Haberler