Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
TUHAD-DER’den Cezaevi Eylemi

TUHAD-DER'den Cezaevi Eylemi

01 Eylül 2010 Çarşamba 10:31
TUHAD-DER, TUHAD-FED ile birlikte D Tipi cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, D Tipi Kapalı Cezaevi'nde ölüm sınırında olduğunu bildirdikleri kanser hastası Nurettin Soysal ve diğer hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekmek amacıyla, TUHAD-DER ve TUHAD-FED ile birlikte cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Soysal ve diğer hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması istendi.

İHD Diyarbakır Şubesi, TUHAD-DER ve TUHAD-FED cezaevindeki hastaların durumuna dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamaya aralarında İHD, TUHAD-DER, TUHAD-FED, Göç-Der, KESK'e bağlı sendikaların temsilcileri, BDP PM üyeleri ile Diyarbakır İl yöneticileri, ilçe belediye başkanları, cezaevine görüşe giden tutuklu ve hükümlü yakınları ile çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamada, üzerinde cezaevlerinde hayatını kaybedenlerin ve kanser hastası Nurettin Soysal'ın fotoğraflarının bulunduğu "Cezaevlerinde yaşanan ölümlere son, yeni ölümlere dur diyelim" yazılı büyük bir pankart ile, "Cezaevlerinde ölümlere sessiz kalmayalım", "Cezaevlerinde bir ağıt daha yükselmeden" "Nurettin Soysal ölüme gün sayıyor, öldükten sonra hesabını kim verecek" yazılı pankartlar ile dövizler taşındı. Ortak açıklamayı okuyan İHD Diyarbakır Şube Saymanı M. Raci Bilici, Soysal'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Anayasa değişikliği paketine değinen Bilici, "Referanduma sunulan Anayasal değişikliklerin kabul edilmesi halinde 30 yıl önce; bu ülkede, 12 Eylül döneminde yaşanmış olan işkence ve hukuksuzluklar ile yüzleşileceği, mağdurların 12 Eylül failleri ile hesaplaşacağı iddia edilmektedir. Ancak 12 Eylül ile hesaplaşma şeklindeki söylemlerde bulunan AK Parti hükümeti, bugün cezaevlerinde yaşanan ve 12 Eylül dönemini aratmayacak nitelikteki 'yaşam hakkı' ihlallerini görmezden gelmeye ısrar etmekte; bizzat kendisi, bu ihlallerle yüzleşmeden kaçmaktadır" iddiasında bulundu.

Diğer Haberler