Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tunus’ta çatışmalar dün de davam etti

Tunus'ta çatışmalar dün de davam etti

02 Aralık 2012 Pazar 08:51
Tunus’ta 2011 sonunda Bin Ali rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmadan bir yıl sonra halk yine öfkeli ve sokaklarda.

Tunus’ta 2011 sonunda Bin Ali rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmadan bir yıl sonra halk yine öfkeli ve sokaklarda. Siliana kentinde beş gündür çatışmalar yaşanıyor. Gösteri ve çatışmalar komşu bir kente de sıçradı.

Yüz kadar genç bugün polislere taşlarla karşılık verdi. Bir polis başından yaralandı. Polis göstericilere yoğun gaz bombalarıyla müdahale ederken, protestocular yeniden lastiklerle barikatlar kurdu ve ateşler yaktılar.

Siliana kentine 20 km mesafedeki Bargu ilçesi sakinleri de yolda barikatlar kurdu ve başkent Tunus’a doğru giden polis araçlarını taş yağmuruna tuttu. Polisler eylemcilere burada da gaz bombaları ile müdahale etti.

Tunus’ta ise hükümet ile sendika temsilcileri, polislerin Siliana’daki takviye güçlerini geri çekmesi, valinin istifası ve bu yoksul bölgeye ekonomik yartım planı için görüşmelerde bulunuyor.

Başkent Tunus’ta da önceki günler gibi bugün de 200 dolayında kişi Siliana halkına destek olmak için Habib Burkiba caddesinde bulunan İçişleri Bakanlığı önünde gösteri yaptı.

Tunus’un AKP’si olarak da değerlendirilen Ennahda iktidarı, bu eylemlerin diğer bölgelere de sıçramasından endişe ediyor. Tunus’un iki ayrı kentinde Cuma-Cumartesi gecesi çatışmalar yaşanmıştı.

Siliana’daki halkın bugünkü talepleri, 2011 devrimine yola açan talepleri hatırlatıyor. Bin Ali rejiminin devrilmesi ardından iktidara taşınan islamcı Ennahda hükümeti, halkın beklentilerine cevap olmayarak, baskıları ve hak ihlallerini arttırdı. Siliana’daki gösterilerin başından bu yana 300 dolayında kişi yaralandı. (anf)

Diğer Haberler