Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türk Devletinden ‘ileri demokrasi’ beklemek hayal ve saflıktır

Türk Devletinden ‘ileri demokrasi’ beklemek hayal ve saflıktır

16 Temmuz 2012 Pazartesi 10:25
DTK: Kürt halkının demokratik ve meşru taleplerine düşman gibi davranan bir devlet zihniyetinden 'ileri demokrasi' beklemek saflıktır.

Türk Devleti zihniyetinin Kürt ulusunu düşman görerek çocuk, yaşlı, kadın ve erkek demeden üst düzeyde bir şiddet uyguladığını belirten DTK, "Kürt halkının demokratik meşru ve demokratik taleplerine düşman gibi davranan bir devlet zihniyetinden 'ileri demokrasi' beklemek 14 Temmuz Diyarbakır olayları ile nasıl bir hayal ve saflık olduğunu göstermiştir" dedi.

DTK, dün Türk devleti terörüne sahne olan Diyarbakır’daki çatışmalarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, DTK ve BDP'nin ortaklaşa düzenlemek istedikleri miting için tamamı milletvekillerinden oluşan tertip komitesi ile tüm yasal sorumlulukları yerine getirilerek Diyarbakır Valiliği'ne başvurularını yaptıklarını; ancak yıllardır süren yasakçı zihniyetin bu mitingi de çeşitli bahanelerle yasakladığına dikkat çekildi.

Kürt halkına üst düzeyde bir şiddetin uygulandığı belirten DTK, "Türkiye'nin dört bir yanında Diyarbakır'a gelen binlerce insan her türlü engellemeye maruz kaldı. Yine Diyarbakır'da saat 13.00'ı gösterdiğinde şehrin birçok semtinde adeta devlet terörü esmeye başladı. Kürt halkını düşman gören devlet zihniyeti 14 Temmuz'da Diyarbakır sokaklarına hakim oldu. Güvenlik güçleri çocuk, yaşlı, kadın erkek hiçbir ayrım gözetmeksizin üst düzeyde bir şiddeti Kürt halkına uygulamıştır. Halkı kendine düşman gören zihniyetin yaklaşımı ve uyguladığı şiddet Diyarbakır'da kendini üst düzeyde göstermiştir" dedi.

Açıklamada, yüzlerce insanın yaralandığı ve yaralı birçok insanın hastane koridorlarında ve gözetim odalarında da hızını alamayan polisin saldırı ve şiddetine maruz kaldığı kaydedildi. Açıklamada, yaralıların tedavi anında bile baskıya ve hakarete uğradıkları belirtilerek, "Bu yüzden birçok yaralı hastaneleri terk etmişlerdir. Bu olaylardan dolayı 86 kişi gözaltına alınmıştır. Yüzlerce insan yaralanmıştır. Kürt halkının demokratik meşru ve demokratik taleplerine düşman gibi davranan bir devlet zihniyetinden 'ileri demokrasi' beklemek 14 Temmuz Diyarbakır olayları ile nasıl bir hayal ve saflık olduğunu göstermiştir. Kürt halkı kendi meşru haklarını almak için direnme hakkını kullanma dışında bir yolun olmadığını görmüştür" denildi. 

Açıklamada, halka teşekkür edilerek yaralılara acil şifalar dilendi.

Diğer Haberler