Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 6 Şubat Pazartesi

TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 6 Şubat Pazartesi

06 Şubat 2017 Pazartesi 10:04
TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 6 Şubat Pazartesi

 

TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 6 Şubat Pazartesi

 

Star: Uyan artık Kemal Bey

 

Başbakan Yıldırım, Anayasa değişikliğinin rejim sorunu olduğunu iddia eden CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sert çıktı: Ey CHP, ey Kemal Bey uyan artık. Türkiye rejimini seçti.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi. İşte Yıldırım’ın açıklamaları…

 

Bu anayasa değişikliği nedir biliyor musunuz hemşehrilerim? Memlekette güzel bir iş olsa, faydalı bir iş olsa CHP hemen harekete geçer. Hatırlayın başörtüsü yasağını kaldıracağımız zaman ‘bu bir rejim meselesidir’ dediler. Yani başörtü yasağını antidemokratik bir uygulamayı, 28 Şubat kalıntısı vesayet uygulamalarını kaldırırken bile CHP, ‘Bu bir rejim sorunudur’ dedi. ‘Başörtüsü bir rejim sorunudur’ diyen CHP’den Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak bu anayasa değişikliğine ne demesini beklersiniz. Ona da rejim sorunu dedi.

 

Akşam: Kararsızların kararı 'evet' olur

 

Bu bir rejim değişikliliği değil ki, hükümet sistemi değişikliliği. Buradan diktatörlük gelecek sonucu çıkarmak çok yanlış.

 

Türkiye, cumhurbaşkanlığı sistemini içeren anayasa değişikliği için referanduma doğru hızla ilerlerken araştırma şirketleri de veri çalışmalarına hız verdi. Son genel seçimi bilen tek isim Adil Gür süreci AKŞAM Gazetesi'ne değerlendirdi. Erdoğan’a güvenin ve sevginin yüzde 62’lerde olduğunu söyleyen Gür bunda 15 Temmuz’un etkisinin büyük olduğuna vurgu yaptı. Gür’e göre sonuç belli ancak kampanyalar rakamları değiştirecek. 

 

Sabah: PKK-FETÖ hayır dediği için evet

 

Başbakan Yıldırım: “PKK, FETÖ ve HDP “hayır” dediği için “evet” diyoruz. Bu ‘hayır’ cephesine bakın ona göre kararınızı verin. CHP anayasa değişikliğine ‘rejim meselesi’ diyor. Ey CHP uyan. Türkiye rejimini 1923’te seçti. Bu millet, bölücülüğe ve FETÖ’ye “evet” diyenlere mühürle ders verecek

 

Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla dün 'Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni' gerçekleştirildi. Tören kapsamında 13 yapı adasında temel atılırken, 2 yapı adasında ise yıkım gerçekleştirildi. Binali Yıldırım törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

 

Şimdi bu anayasa değişikliği nedir biliyor musunuz? 'Bir vatandaş güzel bir tanımla "Baldır, bal" diyor. Evet baldır, kaymaktır. Memlekette ne zaman güzel ve faydalı bir iş olsa CHP hemen harekete geçer. Bunların hatırlayın, başörtü yasağını kaldıracağımız zaman, 'Bu bir rejim meselesidir' dediler. Yani başörtüsü yasağını, antidemokratik uygulamayı, 28 Şubat kalıntısı vesayet uygulamalarını kaldırırken bile CHP 'Bu bir rejim sorunudur' dedi. 'Başörtüsü bir rejim sorunudur' diyen CHP'den Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak bu anayasa değişikliğine ne demesini beklersiniz? Ona da 'rejim sorunu' dedi. Ey CHP, ey Kemal Bey uyan artık! Türkiye rejimini 1923'te seçti. Şimdi söz ve karar milletin. Evet'e hazır mıyız?

 

Yeni Şafak: Ölümcül darbe

 

Terör örgütü DEAŞ’a Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Şanlıurfa başta olmak 28 ilde operasyon düzenlendi. Aralarında eylem hazırlığında olan teröristlerin de bulunduğu 690 kişi gözaltına alındı. Suriye’de ise örgütün El Bab’a “vali” atadığı “Ebu Halid Ürdüni” öldürüldü.

 

Terör örgütü DEAŞ'a karşı dün sabah şafak baskınları yapıldı. 28 ilde DEAŞ'lı teröristlere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, örgütte sorumlu düzeyde isimler ve eylem hazırlığındaki 690 kişi yakalandı. İstanbul ve Kocaeli'de DEAŞ terör örgütü yanlısı olarak faaliyet gösteren ve haklarında eylem hazırlığında oldukları şeklinde bilgiler bulunan, aralarında İstanbul'da sorumlu düzeyde kişilerin de yer aldığı şüphelilere yönelik eş zamanlı baskın yapıldı. Esenler, Şişli, Bağcılar, Bahçelievler, Maltepe, Sultanbeyli, Sancaktepe, Güngören, Beyoğlu, Pendik ve Ümraniye ilçelerindeki 20 adreste ve Kocaeli'nde bir adrese operasyon düzenleyen ekipler, biri yabancı uyruklu 18 şüpheliyi gözaltına aldı.

 

Cumhuriyet: Fon, devleti yutuyor

 

Hükümet, Başbakanlık’a bağlı kurulan ve Sayıştay denetimi dışında bırakılan Türkiye Varlık Fonu’nu iki yeni kararname ile daha da genişletti. Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, Türkiye Petrolleri, Borsa İstanbul ve TÜRKSAT’ın sermayelerindeki hazine hisseleri ile Türk Telekom’un yüzde 6.68’lik hissesi, Eti Maden ve Çaykur fona aktarıldı.

 

Hükümet, büyük projelerin finansmanı için Ağustos ayında kurduğu Türkiye Varlık Fonu’na yeni devir kararları aldı. Bu kapsamda aralarında İstanbul’un da bulunduğu 7 ildeki toplam 2 milyon 229 bin 834 metrekare arazi Fon’a devredildi. Ayrıca; Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, Türkiye Petrolleri, Borsa İstanbul ve TÜRKSAT’ın sermayelerindeki hazine fonlarının tamamı ile Türk Telekom’un sermayesindeki hazineye ait yüzde 6.68 oranındaki hisse Fon’a aktarıldı. Eti Maden ve Çaykur da Fon’a devredildi. Bakanlar Kurulu ayrıca, Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ndan 3 milyar TL’yi 3 ay sonra geri ödenmesi koşuluyla Türkiye Varlık Fonu’na aktardı.

Diğer Haberler