Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye Genelinde Hava Durumu

Türkiye Genelinde Hava Durumu

12 Aralık 2012 Çarşamba 08:28
Sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek. Diyarbakır: Parçalı bulutlu (2/9)

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; Marmara'nın doğusu, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz ile zamanla Orta ve Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Yozgat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, sabah ilk saatler ile akşam saatlerinden sonra iç bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, sabah saatlerinde Muğla, Denizli, Aydın ve Antalya çevrelerinde, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Antalya'nın doğusu, Bolu, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Çorum, Ankara, Kırıkkale ve Kırşehir çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara'da rüzgarın karayele dönmesiyle birlikte 1 ila 3 derece azalacağı, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile İç Anadolu'nun doğusunda lodosla birlikte 3 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (lodos), Marmara'da kuzeybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Güney Ege'nin güneyi ile Batı Akdeniz'de kuvvetli (40-60 km saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların sabah saatlerinde Muğla, Denizli, Aydın ve Antalya çevrelerinde, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Antalya'nın doğusu, Bolu, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Çorum, Ankara, Kırıkkale ve Kırşehir çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (yerel su baskını, yıldırım, deniz ve kara ulaşımında aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın güney ve güneybatı (lodos) yönlerden Güney Ege'nin güneyi ile Batı Akdeniz'de kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Bu sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülmesi beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERE GÖRE HAVA
MARMARA: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.
EGE: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. Aydın, Muğla ve Denizli kuvvetli yağışlı.
AKDENİZ: Aralıklı sağanak yağışlı. Göller Yöresi'nin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı.
İÇ ANADOLU: Yağmur ve sağanak yağışlı. Kuzeybatısı ve batısı karla karışık yağmur ve kar yağışlı.
BATI KARADENİZ: Yağmurlu, iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Yağışlı. İç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı
DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülmesi bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu, Batman ve Siirt çevreleri yer yer sisli.

BAZI İLLERDE BEKLENEN HAVA
Ankara: Yağmurlu (2/8)
İstanbul: Çok bulutlu (7/8)
İzmir: Hafif sağanak yağışlı (9/12)
Bursa: Yağmurlu (6/10)
Konya: Yağmurlu (1/9)
Adana: Çok bulutlu (8/17)
Mersin: Sağanak yağışlı (10/16)
Diyarbakır: Parçalı bulutlu (2/9)
Batman: Parçalı bulutlu (2/11)
Şanlıurfa: Parçalı bulutlu (5/13)
Gaziantep: çok bulutlu (3/10)
Mardin: Parçalı bulutlu (4/9)
Van: Parçalı bulutlu (-5/6)
Bingöl: Parçalı bulutlu (-2/5)

Diğer Haberler