Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye Genelinde Hava Durumu

Türkiye Genelinde Hava Durumu

18 Aralık 2012 Salı 08:51
Yağışların; Aydın, Muğla, Adana, Antalya, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep ve Kilis'te kuvvetli sağanak, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl'de kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; Ülkenin genelinde görülecek yağışların; Aydın'ın kıyı kesimleri, Muğla, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli (20-50 Kg/Metrekare) sağanak, Antalya'nın doğu ilçelerinde (Alanya, Manavgat, Gazipaşa, Serik) çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-75, yer yer 76-100 Kg/Metrekare) sağanak ve gök gürültülü sağanak, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli (5-20 cm) kar şeklinde olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Ülkemiz genelinde görülecek yağışların; Aydın'ın kıyı kesimleri, Muğla, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli (20-50 Kg/Metrekare) sağanak, Antalya'nın doğu ilçelerinde (Alanya, Manavgat, Gazipaşa, Serik) çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-75, yer yer 76-100 Kg/Metrekare) sağanak ve gök gürültülü sağanak, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli (5-20 cm) kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, yerel su baskını, görüş mesafesinde azalma, deniz ve kara ulaşımında aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rügarın Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Bu sabah ve gece saatlerinde ülkemizin kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere Doğu Anadolu Bölge genelinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERE GÖRE HAVA
MARMARA: Aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı
EGE: Aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı
AKDENİZ: Bölge geneli gök gürültülü sağanak yağışlı
İÇ ANADOLU: Aralıklı yağışlı
BATI KARADENİZ: Aralıklı yağmur, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Yağışlı, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı.
DOĞU ANADOLU: Bölge geneli yağışlı, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Bölge geneli yağışlı

BAZI İLLERDE BEKLENEN HAVA
Ankara: Yağmurlu (2/7)
İstanbul: Çok bulutlu (6/11)
İzmir: Sağanak yağışlı (11/15)
Bursa: Yağmurlu (5/11)
Konya: Yağmurlu (3/7)
Adana: Kuvvetli sağanak yağışlı (6/13)
Mersin: Kuvvetli sağanak yağışlı (9/13)
Diyarbakır: Karla karışık yağmurlu (0/3)
Batman: Karla karışık yağmurlu (1/6)
Şanlıurfa: Kuvvetli yağmurlu (3/6)
Gaziantep: Kuvvetli sağanak yağışlı (1/4)
Mardin: Karla karışık yağmurlu (1/3)
Van: Çok bulutlu (-4/3)
Bingöl: Yoğun kar yağışlı (-2/0)

Diğer Haberler