Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye Genelinde Kuvvetli Yağış Uyarısı

Türkiye Genelinde Kuvvetli Yağış Uyarısı

14 Mart 2012 Çarşamba 10:13
Yağışların Dersim, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt ile Antalya'nın doğu, Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülkenin büyük bölümünde görülecek olan yağışların; Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Adana, Osmaniye, Hatay, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt ile Antalya'nın doğu, Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında gökgürültülü sağanak, Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Bolu ile zamanla Karadeniz'in iç kesimleri, İç ve Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. İç ve Doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görülecek.

HAVA SICAKLIĞI: İç Anadolu, Batı Karadeniz ve İç Ege'de 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Rüzgarın; genellikle kuzeyli yönlerden, Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden orta kuvvette, Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 Km/s), Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetlice (30-50 Km/s) esmesi bekleniyor.

 KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Yağışların; Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Adana, Osmaniye, Hatay, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt ile Antalya'nın doğu, Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

 ÇIĞ UYARISI
Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

 TOZ TAŞINIMI UYARISI
Güneydoğu Anadolu Bölge geneli ile Malatya, Elazığ, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşüş vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI
Rüzgarın; Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/s), Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

 BÖLGELERDE HAVA
MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, Çanakkale, Edirne ve Tekirdağ çevreleri dışında bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, Bilecik'de yer yer kuvvetli olmak üzere, Bilecik ile gece saatlerinde Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
EGE: Parçalı ve çok bulutlu, İç Ege ve Manisa çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, Kütahya ile Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; sabah saatlerinde Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatılı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak eseceği tahmin ediliyor.
AKDENİZ: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adana, Osmaniye ve Hatay ile Antalya'nın doğu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek. Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde toz taşınımı görülecek.
İÇANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Eskişehir ile Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinde yer yer kuvvetli olmak üzere bölgenin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar, güneyinde yağmur, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor.
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıylarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur, diğer kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Tunceli, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. Malatya ve Elazığ çevrelerinde toz taşınımı görülecek.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek. Bölge genelinde toz taşınımı görülecek.

BAZI İLLERDE HAVA TAHMİNLERİ
İstanbul:
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu (9)
Ankara: Çok bulutlu, yağmur ve yüksekleri karla karışık yağmur, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; kuzey ve batı çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. (4)
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Rüzgarın, kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) eseceği tahmin ediliyor. (12)
Bursa: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu (8)
Adana: Çok bulutlu, öğle saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (13)
Mersin: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (14)
Trabzon: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu (9)
Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (0)
Van: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı (4)
Bitlis: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. (3)
Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçecek. Rüzgar güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek. (12)
Gaziantep: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçecek. Rüzgar güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek. (11)
Şanlıurfa: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçecek. Rüzgar güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek. (14)               (İLKHA)

Diğer Haberler