Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye Güney Kürdistan`dan ham petrol alacak

Türkiye Güney Kürdistan`dan ham petrol alacak

21 Haziran 2012 Perşembe 13:09
Gelecek haftalarda Federal Kürdistan`dan ham petrol sevkiyatı başlayacak...

Türkiye, Irak merkezi hükümetinin itirazına rağmen Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi`nden ham petrol ithal etmeye hazırlandığı işaretini verdi.

Dışişleri Bakanlığı Enerjiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berris Ekinci gelecek haftalarda Federal Kürdistan`dan küçük çaplı ham petrol sevkiyatının başlayacağını söyledi. İlk sevkiyat, karayolundan tankerle gerçekleştirilecek.

Önceki gün Londra`da düzenlenen enerji konferansında konuşan Dışişleri Bakanlığı Enerjiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berris Ekinci, `Türkiye Irak ve özellikle Bölgesel Yönetim'in enerji sektöründe meydana gelen gelişmelere kayıtsız kalamaz` dedi. Ekinci, Türkiye`nin Kürt bölgesinden ham petrol alma olasılığına atıfta bulunarak, `En önemli olan piyasayı yönlendiren unsurlar olacak` dedi.

Ekinci Reuters`e yaptığı açıklamada ise gelecek haftalarda Federal Kürdistan`dan küçük çaplı ham petrol sevkiyatının başlayacağını ve bunun ham petrole karşılık işlenmiş petrol ürünleri biçiminde sürdürüleceğini söyledi. Petrol sektörü kaynakları, Kürt Yönetimi'nin Türkiye`ye sevkiyatı kara yolundan tankerlerle yapmayı planladığını söylüyorlar. Güney Irak`tan sadece günlük 15,000 varil yakıt alabilen Kürt Yönetimi, dizel yakıtı ve mazot gibi ürünlerde sıkıntı yaşıyor.

YILDIZ DA AÇIKLAMIŞTI

Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Hewlér kentinde Genel Energy plc. sponsorluğunda düzenlenen `1. Uluslararası Enerji Arenası`nda da söz konusu ticaret iradesi masaya yatırılmıştı. Zirvede konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, `Irak ile petrol ürünlerinin karşılanmasıyla alakalı 2003 ila 2007 arasında bir tedarik zinciri oluşturulmuştu. Ancak 2007`de çeşitli nedenlerle ara verilen ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulamasına tekrar başlayacağız. Bu konuda Irak`ın bir talebi oldu. Biz bu talebe sıcak baktık ve tekrar başlatma kararı aldık. Gerekçesi ne olursa olsun bizim Irak halkının yaşadığı bir soruna karşılıksız kalmamız mümkün değil. Bu ticaret ilk olarak tankerle başlayacak` demişti.

BAĞDAT, EXXON`U OBAMA`YA ŞİKAYET ETTİ

Bağdat hükümeti ABD Başkanı Barack Obama`ya bir mektup göndererek Exxon Mobil şirketinin Federal Kürdistan`daki petrol faaliyetlerini durdurmasını sağlamasını istedi. Bağdat, Exxon Mobil`in bu faaliyetlerini ülkenin istikrarı açısından ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Başbakan Nuri el Maliki`nin yardımcısı, Obama`nın konuya müdahale etmesini istediklerini söyledi. Güney Kürdistan Kürt Yönetimi ise önceki gün bir açıklama yaparak, petrol üretimlerini beş katına çıkarmak için büyük petrol şirketleriyle yeni anlaşmalar imzalayacaklarını duyurdu. Merkezi hükümet petrol üretim ve ihracatının denetimini kendi elinde tutmak istiyor ve Kürt Yönetimi'nin petrol şirketleriyle imzaladığı anlaşmaları geçersiz sayıyor.

YENİ BORU HATTI PLANLANIYOR

Bölgesel Kürt Yönetimi Enerji Bakanı Aşti Hawrami Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, Bağdat`ın itirazına rağmen 2013 yılına kadar Türkiye`ye uzanacak yeni bir boru hattından ham petrol ihraç etmeyi planladıklarını söylemişti.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları