Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye Kürt Boru Hattına İzin Verir mi?

Türkiye Kürt Boru Hattına İzin Verir mi?

02 Kasım 2012 Cuma 11:26
Economist dergisi Kürdistan'daki petrol yatırımlarının artmasınan rağmen asıl meselesinin bunun dünyaya ulaştırılması olduğunu belirterek Türkiye`nin rolünü değerlendiriyor.

"Kürtler bugün merkezi hükümet tarafından kontrol edilen boru hatlarından günde 200 bin varil petrol ihraç ediyor. Kürt Yönetimi Petrol Bakanı Aşti Havrani, Türkiye`ye kendilerine ait olacak bir boru hattı inşa etmek istiyor."

"Bazı Türkiyeli yetkililer, sonunda Irak`ta bağımsız bir Kürt devleti kurulması olasılığını kabul etmiş görünüyor ve bunu Türkiye`ye ticari açıdan bağımlı kılmaya çalışıyor."

"Türkiye şimdiye kadar Kürtlere sadece tankerlerle petrol ihraç etme izni verdi. Kürtlerin boru hattına onay alabilmesi için Irak dışındaki Kürt ayrılıkçılığına karşı Türkiye`nin muhalefetini desteklemesi gerekecek. Bu çok olası görünmüyor."

"Ama Suriye`de iç savaşın büyümesi Kürtlere yarıyor. Erdoğan, Suriye rejimini desteklediği için Irak Hükümeti`ne kızıyor. Kürt petrol ihracatını desteklemek karşılık olabilir. Ama Kürt boru hattına onay vermek şu aşamada Erdoğan için çok aşırı bir adım olabilir."  BBC

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları