Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye, Suriye’ye karşılık verdi

Türkiye, Suriye'ye karşılık verdi

04 Ekim 2012 Perşembe 08:30
TBMM bugün, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi için bir yıl yetki veren tezkereyi görüşmek üzere toplanacak.

Türkiye hükümeti dün, Suriye'den gelen ve Akçakale'de beş kişinin ölümüne neden olan top ateşine akşam saatlerinde yanıt verdiğini açıkladı.

Suriye tarafından yapılan resmi açıklamada olayın soruşturulacağı belirtildi.

Hükümetin akşamüstü saatlerindeki açıklamasından sonra dün gece Türkiye ile Suriye sınırında bulunan muhabirler top atışı seslerinin devam ettiğini ve bunun Türkiye'den Suriye'ye karşı devam eden atışlardan kaynaklandığını söyledi.

Suriye başsağlığı diledi

Olayla ilgili Suriye adına resmi açıklama yapan, ülkenin Enformasyon Bakanı Ümran Zubi, konuyla soruşturma başlatılacağını söyledi.

Zubi, top mermisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi ve hayatını kaybedenler için Suriye'de hem resmi hem de manevi anlamda önemli olan "şehit" ifadesini kullandı.

'Türkiye'nin sınırını kontrol etmesi gerektiğini, terörist grupların ve silahların geçişinin bir tehdit oluşturabileceğini' belirten Zubi, "Komşularımızın egemenliğine saygılıyız" diye konuştu.

TBMM tezkereyi görüşecek

Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil hükümete bir yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi, dün geç saatlerde TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilen tezkerede şu ifadelere yer verildi: ''Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldın eşiğindedir.
Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.''

Meclis, tezkereyi görüşmek üzere bugün TSİ 10.00'da toplanacak.

Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkiler Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir savaş uçağının düşmesinin ardından da gerilmişti.

Türkiye bu olaydan sonra Suriye ile bağlantılı ihllaller olduğunda misliyle karşılık vereceğini açıklamıştı.

NATO'dan destek açıklaması

Türkiye'nin çağrısıyla dün acilen toplanan NATO elçileri Türkiye'nin yanında olduklarını ifade etti.

Açıklamada "NATO, müttefikine düzenlenen bu tür saldırgan eylemlerin derhal durmasını talep eder ve Suriye rejimini uluslararası hukuku alenen çiğnemeye son vermeye teşvik eder" ifadesi kullanıldı.

Bir NATO yetkilisi, toplantının örgüt anlaşmasının 4. maddesi çerçevesinde yapıldığını açıkladı.

Dördüncü madde, bir NATO üyesinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliği tehlikeye girerse danışmalar yapılmasını öngörüyor.

Beşinci madde ise bir üye ülke saldırıya uğradığında topluca savaşa gidilmesini öngörüyor.

BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon da Şam'dan komşularının toprak bütünlüğüne saygı göstermesini istedi.

Ban olayın "Suriye'deki krizin yalnızca Suriye halkının güvenliğine tehdit oluşturmadığını, giderek komşularına da zarar verdiğini gösterdiğini" söyledi.

Clinton: Çok, çok tehlikeli

Olayın ardından ABD'li yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, 'Türkiye'nin yanındayız' mesajı verildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor olayla ilgili Anadolu Ajansı'na bir açıklama yaptı.

Vietor, Suriye'nin Türkiye-Suriye sınırı ötesinden ateş açmasını ''kuvvetle kınadıklarını'' belirterek, ''Masum Türk vatandaşlarının can kayıplarından derin üzüntü duyuyoruz. Türkiye ABD'nin yakın dostu ve müttefiki. Düşünce ve dualarımız sevdiklerini kaybedenlerle birlikte'' dedi.

Vietor, “Tüm sorumlu uluslar Esad’ın çoktan görevden ayrılmış olması, ateşkes ilan etmesi ve uzun süredir bekleyen siyasi geçiş sürecini başlatmış olması gerektiğini bilmeli,” diye konuştu.

Açıklamada, Washington’un Ankara’yla yakın temas halinde olduğuna da dikkat çekildi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye güçlerinin sınır ötesini vurmasını öfkeyle karşıladıklarını, Türkiye'deki can kayıplarından da üzüntü duyduklarını belirtti.

Clinton durumu "Çok çok tehlikeli" diye niteleyerek, "Bütün sorumlu ülkeler, Esad rejimini ateşkese, kendi halkına saldırmayı bırakmaya ve siyasi geçişi başlatmaya ikna etmek için bir araya gelmek zorunda" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü George Little "Bunun Suriye rejiminin ahlaksız davranışlarının ve neden gitmesi gerektiğinin son örneği olduğunu" söyledi.

Sözcü, durumu yakından izlediklerini söyledi.

Ticari ve diplomatik bir ziyaret için Türkiye'de bulunan İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg de Akçakale'deki kayıplardan "derin kaygı" duyduklarını belirtti.

Clegg, Türkiye'nin nokta atışı açıklamasından önce verdiği demeçte "Suriye rejiminden gelen her türlü şiddeti kınıyor ve Türkiye sınırında bugün yaşanan olayın tekrarından kaçınmasını talep ediyoruz. Türkiye'nin sınırlarında cereyan eden olaya şu ana dek verdiği ölçülü tepkiyi memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Açıklamaya göre ''Bu şiddeti sert bir şekilde kınadıklarını'' ifade eden Westerwelle, Suriye Hükümeti'nden bu şiddetten dolayı özür dilemesini, sorumluların ortaya çıkarılarak hesap sorulmasını ve hayatlarını kaybedenlerin ailelerine de tazminat ödenmesini istediklerini belirtti.

Büyük endişe içinde olduklarını vurgulayan Westerwelle, Türkiye'nin toprak bütünlüğünün yeniden ihlal edilmesini, ''ağır bir olay'' olarak değerlendirdi.

Dün, Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinden ateşlendiği sanılan top mermileri Akçakale merkezindeki Yeni Mahalle'yi vurmuştu.

Olayda beş kişi yaşamını yitirmiş, 10 kişi de yaralanmıştı.

Son haftalarda sınır bölgesinde isyancılarla Suriye güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların şiddetlenmesiyle, Akçakale'ye birçok kez seken mermi ve bomba parçaları sıçramıştı.

İlçede okullar sık sık tatil ediliyor.   BBC

Diğer Haberler