Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye ’vicdani ret’ davasında mahkum oldu

Türkiye 'vicdani ret' davasında mahkum oldu

13 Haziran 2012 Çarşamba 23:51
Vicdani retçi Halil Savda’nın başvurusunu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi haksız bularak, 14 bin euroya yakın tazminata mahkum etti.

Strasbourg - Vicdani retçi Halil Savda’nın başvurusunu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi haksız bularak, 14 bin euroya yakın tazminata mahkum etti.

Tutuklama ve gözaltılara konu olan vicdani retçi Halit Savda’nın AİHM’e taşıdığı davasında karar çıktı. AİHM, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kötü muamelenin yasaklanmasıyla ilgili 3'ncü, ifade özgürlüğüyle ilgili 9'uncu ve adil yargılanma hakkıyla ilgili 6'ncı maddelerini ihlal ettiğine hükmetti. Türkiye bu davada mahkeme masrafları da içinde olmak üzere yaklaşık 14 bin euro ödeyecek.

Askerlik yapmayı reddettiği için yargılanan ve mahkum edilen Savda’nın başvurusuna ilişkin AHİM’in gerekçeli kararında, "vicdani ret hakkının tanınmasının reddinin, demokratik toplumlarda gerekli bir önlem olmadığı" yorumu yapıldı.

Savda hakkında 2006'da İstanbul’da İsrail Konsolosluğu önünde yaptığı basın açıklamasında “Halkı askerlikten soğuttuğu” gerekçesiyle 318. maddeden dava açılmış, dava sonucunda Savda’ya 5 ay hapis cezası verilmişti. Savda, Adana Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından yine 1996'da “terör örgütü için eylemlerde bulunduğu” suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmıştı.

2008'de askeri hastane tarafından Savda hakkında "psikolojik olarak askerlik yapmaya uygun değildir" raporu verilmişti. En son 24 Şubat 2012’de Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi'nde kaldığı otelde saat 06.00'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Doğubayazıt Cezaevi’ne gönderilen Vicdani retçi Halil Savda, 14 Nisan günü "Denetimli Serbestlik" kapsamında serbest bırakılmıştı.

ANF

Diğer Haberler