Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye’de serbest kıyafete evet, türbana hayır!

Türkiye’de serbest kıyafete evet, türbana hayır!

30 Kasım 2012 Cuma 21:26
Türkiye’de ilk, orta ve lise dengeli okullarda kıyafet serbestliği getirilmesine rağmen başörtü meselesinin hala çözülmemesi İstanbul’da protesto edildi.
BAŞÖRTÜ YASAĞINA PROTESTO EDİLİYOR
Mazlumder ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafında organize edilen Okullara kıyafet serbestliğinin yetirilmesine rağmen başörtü konusununu hala açıklık kazanmayıp yasağın resmen kaldırılmaması ve halen devam eden Başörtü’ye özgürlüğün kısıtlamasının devam edilmesi protesto edildi. Müslümanlar bunu protesto ederken bazı laik kesimler de “Türkiye’de Atatürk devrimlerinin ilkeleri çiğneniyor ve çarşaf, sarık ve cübbe serbestisi geliyor” diyerek aynı uygulamaya itiraz ediyor!!! Yani kılık kıyafet konusundaki yeni uygulama her iki kesimi de tatmin etmiş görünmüyor.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanan ve aralarında türbanlı ve türbansız kadınların da olduğu bir grup, üzerinde "Uyan, diren, özgürleş", "Her yaşta, her alanda, herkese inanç özgürlüğü" ve "Başörtüsüne her alanda özgürlük" cümlelerinin yazılı olduğu pankartları açtı.

Grup adına konuşan MAZLUMDER Hukuk Koordinatörü avukat Arife Gökkaya Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılıp, yürürlüğe giren "milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikleri" eleştirdi.

Arife Gökkaya, şunları söyledi:
"Yönetmelik, bir taraftan 'Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbesttir' hükmünü içermesine rağmen diğer taraftan 'Öğrenciler okul içinde baş açık olarak bulunur' hükmünü de içermektedir. Kız öğrencilerin sadece imam – hatip, ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam – hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebileceği hükmünü içeren yönetmelik, hukuksuz bir yasağı halen diri tutmaktadır."

Yönetmeliğin Türkiye'ye özgü seküler (dünyevi) mantığı ele verdiğini öne süren Arife Gökkaya, "Ülke Müslümanlarının taleplerini karşılamaktan uzak olan bu yönetmelik bir akıl tutulmasının ürünüdür. Düzene uygun kafalar yetiştirmekten öte bir anlam taşımayan Tevhid-i Tedrisat Kanunu ( Atatürk dönemindeki tek tip eğitim kanunu) ile her çocuk cendereye alınmaktadır” dedi.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu kaldırılmasın
Okullarda, gelişme çağındaki çocukların psikolojisini olumsuz etkileyecek dinsel simgelerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini vurgulayan EĞİTİM-SEN'i de eleştiren Arife Gökkaya Dinç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"EĞİTİM-SEN bu açıklamasıyla yasakçılığa ve kamplaşmaya araç olmayı yeğlemektedir. Başörtüsüne özgürlüğe karşı çıkanlar, bu çağda çocukları inanç hürriyetini kullanamaz, düşünme yeteneğine sahip olmayan, çevresinden habersiz ve psikolojisi bozuk varlıklar olarak görmektedir. Halbuki, öğretim gören çocuklar bireydir ve her normal insanın sahip olduğu haklara sahiptirler."
Açıklamasında 'devletin çocukları eğitmek' gibi bir görevinin olmadığını öne süren Arife Gökkaya Dinç, "Devletin vereceği öğretimin ideolojik ve subjektif olacağını vurguluyoruz. Eğitimle ilgili bütün sorunların anası olarak gördüğümüz Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kayıtsız şartsız kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Türkiye’deki başörtü yasağını gazeteci Cesim İlhan'ın değerlendiren Yazar Yakup Aslan ve Mehmet şahin şöyle konuştular:

Yakup Aslan (Yazar)

AKP Müslüman halkın oyları ve mazlumiyetiyle iktidar oldu

Müslümanların oylarıyla ve özellikle mazlumiyet edebiyatıyla iktidara gelen hükümet devletin nimetleriyle tanıştıktan sonra, müslümanları, toplumun sorunlarını, başörtüsü mağduriyetini de mazlumiyeti de unuttu. Seçmenlerden ülkenin bütün sorunlarını ve özellikle başörtü sorununu çözmek üzere oy isteyen AKP kadrosu kendi eşlerinin, çocuklarının başörtüsünden dolayı mağdur olmasını unuttular ve vesayet sisteminin rütüelini olduğu gibi korudular. Yıllardan beridir sürekli olarak bu kesimi oyalayan hükümet son yasayla bu konuda hiçbir değişiklik yapmayacağını ve ceberrüt sistemin tektipleştirme ve asimile etme politikalarını sürdüreceğini göstermiştir. Bundan da ilginci başka ülkelerdeki sistemlerin, yöneticilerin diktatör olduğunu ve halktan kopuk politikalar yürüttüğünü iddia eden AKP hükümeti bundan farklı olmayan bir politikayla, toplumu aldatmaya devam ediyor. Toplumun tamamını sistemin hizmetine sunan AKP hükümeti, müslüman kadroları da kendisiyle birlikte sistemin içine çekerek onları da etkisiz hale getirdi. AKP hükümeti ya taşımış olduğu etikete uygun bir davranış sergilemeli veya üslenmiş olduğu misyonu açık bir şekilde beyan etmelidir. Duyarlı toplumun bu ikiyüzlülük konusunda gereken tepkiyi göstereceğini ve kendi halkına yabancılaşan yoz bir kadroya oylarıyla gereken dersi vereceğine inanıyorum.

Mehmet şahin( Yazar ve fatih akıncılar derneği başkanı)

Başörtüsü yasağı bir insanlık ayıbıdır

Cumhuriyet kurulduğundan beri resmi ideolojinin baskı, vesayet dönemleri ve darbe kanunlarıyla bugüne kadar geldik. Ve bugünkü mevcut hükümet Müslüman halkın özgürlük ve adalet talepleriyle hükümet olmuştur. Ama ne yazık ki Müslüman halkın özgürlük ve adalet taleplerini karşılayamamıştır. Bugün başbakanın diktatör ve kendi halkına zor zülmetmetle suçladığı özgürlükleri kısıtlamakla suçladı bazı ülkelerde dahi başörtüsü yasağının olmadığı altını ısrarla çizmek istiyorum.

Bizler İslam’i sivil toplum kuruluşları olarak mevcüt hükümetten Müslüman halkın özgürlük ve adalet taleplerini istiyoruz. Aksi taktirde bundan önceki resmi ideolojiye teslim olmuş parti ve iktidarların aynısı da kendilerinin başlarına geleceği kaçınılmaz olacaktır. Başörtüsü yasağının yasaktan öte bir ayıp, bir insanlık ayıbı olarak karşımızda durduğunu ve bu yasağın der hal kardırılması için başta başbakanı ve bütün görevlileri duyarlı olmalarını istiyoruz.
FHA/CESİM İLHAN

Diğer Haberler