Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye’de yeni anayasa teklifinin tam metni

Türkiye'de yeni anayasa teklifinin tam metni

11 Aralık 2016 Pazar 11:09
Yeni anayasa teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. AK Parti ve MHP arasında yapılan mutabakat sonucunda hazırlanan yeni anayasa teklifi meclis başkanlığına sunuldu.

AKP'li Abdülhamit Gül ve MHP'li Mehmet Pursak mecliste düzenledikleri ortak basın toplantısıyla meclis başkanlığına sunulan anayasa teklifinin içeriğine dair açıklama yaptı.

Toplantıda konuşan Gül, teklifin 316 AK Parti vekilinin imzasıyla sunulduğunu ifade etti.  Tarihi bir gün yaşandığını söyleyen Gül, "21 maddelik anayasa teklifini meclise sunduk. Bu metin AK Parti ve MHP'nin tam mutabakatıyla hazırlanmış ortak bir metindir. Kamplaşmayı kaldıran bir anayasa teklifi sunduk. Yaklaşık 70 maddede kaldırılması veya değiştirilmesi gereken ibareleri çözdük. Toplamda 21 maddelik anayasa değişikliği teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduk. Çok yoğun çalışmalar yaptık.  Bu metinde gençlerin anayasası diyebileceğimiz bir anayasa var. Seçilme yaşını 18'e indiriyoruz." dedi.

Daha önce CHP tarafından teklif edilen 7 maddenin de sunulan anayasa teklifine eklendiğini belirten Gül, "Mini anayasada CHP'nin de mutabık kaldığı 7 maddeyi de buraya koyduk. Askeri ve sivil yargı farkını ortadan kaldırmak yeni bir gelişmedir. HSYK konusunda mutabakat gerçekleştirdik. Kürsü seçimini kaldırarak yargıdaki kamplaşmayı ortadan kaldırarak Meclis'e seçme imkanı getirdik. Meclis'i güçlendirdik. Ayrıntıları her zaman konuşacağız, bu her iki partinin de ortak uzlaşı metnidir. Beraber bu taşın altına elimizi koyduk." diye konuştu.

HDP başkanlık sistemini de içeren teklife olumsuz yaklaştığını açıklamıştı.

Yeni anayasa tekllifinin tam metni için tıklayınız

Kaynak: Ajanslar / K24

Diğer Haberler