Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye’nin doğalgazı da Güney Kürdistan’dan

Türkiye'nin doğalgazı da Güney Kürdistan'dan

18 Temmuz 2012 Çarşamba 13:56
Irak hükümetinin muhalefetine rağmen, Türkiye, Güney Kürdistan'dan petrolden sonra doğalgaz ithalatına da başlıyor.

Türkiye'nin, Federal Kürdistan Kürd Yönetimi'nden, petrolden sonra doğalgaz da ithal etmeyi planladığı iddia edildi.

Habertürk'ün haberine göre, Türkiye, Irak hükümetinin "Durdurun" diyerek tepki gösterdiği Güney Kürdistan'dan petrol ithalinden sonra doğalgaz da ithal etmek için geri sayıma başladı.

Türkiye, bölgeden petrolden sonra doğalgaz da ithal edecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul merkezli Siyah Kalem şirketine bölgeden doğalgaz ithaline yönelik resmi anlaşma yapması için 90 gün süre verdi. Türkiye ile Bölgesel Kürd Hükümeti arasında boru hattının inşa edilmesiyle birlikte ithalat, 2014 yılında başlayacak.

Türkiye ile Bölgesel Kürd Hükümeti arasındaki enerji alışverişine yeni bir halka ekleniyor. Türkiye, Bölgesel Kürd Hükümeti'nden en geç 2 yıl içinde doğalgaz ithal etmeye başlayacak.

90 GÜN SÜRE VERİLDİ

EPDK; Dışişleri ve Enerji bakanlıkları ile BOTAŞ'ın 'uygun' görüşlerinin alınmasının ardından hafta başında Siyah Kalem'e, Güney Kürdistan'dan doğalgaz alım satımıyla ilgili resmi ithalat anlaşması yapması için 90 gün süre verdi. Siyah Kalem, Bölgesel Kürd Hükümeti ile imzalayacağı doğalgaz ithalat anlaşmasını EPDK'ya sunacak ve lisansını alacak.

MARDİN'LE GÜNEY KÜRDİSTAN BİRBİRİNE BAĞLANACAK

Siyah Kalem, Bölgesel Kürd Hükümeti'nden doğalgaz ithalatını, 2014 yılında başlatacak. Bu dönemde BOTAŞ, Mardin ile Güney Kürdistan'ı birbirine bağlayacak bir boru hattı inşa edecek. BOTAŞ, bir kompresör istasyonu bir de ölçüm istasyonu kuracak.

Diğer Haberler