Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Türkiye’nin Genelkurmay Başkanları

Türkiye'nin Genelkurmay Başkanları

09 Ağustos 2010 Pazartesi 12:01
Türkiye'de 90 yıl içerisinde 26 genelkurmay başkanı görev yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) genelkurmay başkanlığı görevi Orgeneral İsmet İnönü ile başladı. 27. Genelkurmay başkanlığı görevini ise Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner sürdürecek.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden derlenen bilgiye göre,

"3 Mayıs 1920 ile 10 Kasım 1921 yıllarında genelkurmay başkanlığına getirilen İsmet İnönü'den sonra görevi; 12 Temmuz 1922 ile 12 Ocak 1944 tarihleri arasında Fevzi Çakmak, 12 Ocak 1944 ile 30 Temmuz 1946'da M.Kazım Orbay, 1 Ağustos 1946 ile 8 Haziran 1949 tarihlerinde Salih Omurtak, 10 Haziran 1949 ile 6 Haziran 1950'de A.Nazif Gürman, 5 Haziran 1950 ile 10 Nisan 1954'de M.Nuri Yamut, 28 Mayıs 1954 ile 25 Ağustos 1955'de A.Nurettin Baransel, 25 Ağustos 1955 ile 10 Ekim 1957'de İ.Hakkı Tunaboylu, 11 Ekim 1957 ile 22 Ağustos 1958'de İ.Feyzi Mengüç, 23 Ağustos 1958 ile 27 Mayıs 1960'da M.Rüştü Erdelhun, 3 Haziran 1960 ile 4 Ağustos 1960'da Ragıp Gümüşpala,

4 Ağustos 1960 ile 16 Mart 1966'da Cevdet Sunay,16 Mart 1966 ile 16 Mart 1969'da A.Cemal Tural, 16 Mart 1969 ile 29 Ağustos 1972'de Memduh Tağmaç, 29 Ağustos 1972 ile 6 Mart 1973'de Ö.Faruk Gürler, 6 Mart 1973 ile 7 Mart 1978'de Semih Sancar, 7 Mart 1978 ile 1 Temmuz 1983'de A.Kenan Evren, 1 Temmuz 1983 ile 2 Temmuz 1987'de M.Necdet Üruğ, 24 Temmuz 1987 ile 3 Aralık 1990'da Necip Torumtay, 6 Aralık 1990 ile 30 Ağustos 1994'de Doğan Güreş, 30 Ağustos 1994 ile 30 Ağustos 1998'de İ.Hakkı Karadayı, 30 Ağustos 1998 ile 28 Ağustos 2002'de Hüseyin Kıvrıkoğlu, 28 Ağustos 2002 ile 28 Ağustos 2006'da Hilmi Özkök yürüttü. 28 Ağustos 2006 -28 Ağustos 2008 tarihinde arasında Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 28 Ağustos 2008 tarihinden beri Genelkurmay Başkanlığı'nı yürüten Orgeneral İlker Başbuğ 30 Ağustos tarihinden itibaren Orgeneral Sebahattin Işık Koşener getirildi."

12 Temmuz 1922 ve 3 Mart 1924 yılları arasında orgeneral rütbesiyle görevi yürüten Fevzi Çakmak, 3 Mart 1924 ve 12 Ocak 1944 yıllarında mareşal rütbesiyle görev yapan ilk genelkurmay başkanı olurken, 22 yıl ile en uzun süre görevde kalan genelkurmay başkanı yine Orgeneral ve Mareşal Fevzi Çakmak oldu. Orgeneral Ragıp Gümüşpala ise 2 ay ile görevde en kısa süre kalan genelkurmay başkanı oldu.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları