Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
TÜRMOB’dan Yeni TTK İçin 5 Öneri

TÜRMOB'dan Yeni TTK İçin 5 Öneri

03 Nisan 2012 Salı 13:17
TÜRMOB, 1999'da ilk hazırlıkları yapılan ve 2005'ten beri tartışılan Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili bir rapor yayımladı.

VAN- Hazırlanan raporda "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu ilk günden bu yana ülkenin ekonomik açıdan kalkınması, dünyayla bütünleşmesi, uluslararası alanda güçlü bir oyuncu olarak yerini alması için atılan en önemli adımlardan biri" olarak nitelenen yeni yasanın ertelenmemesi gerektiği ifade edildi.

Yasanın uygulanması halinde ülkemizde 50 yıldan uzun bir zamandır uygulanan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK), söz konusu tarihten itibaren yerini 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu'na bırakacak.

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2012 tarihine az bir süre kala yasanın yürürlüğe girmesinin ertelenmesi ve bazı temel maddelerinin değiştirilmesi yönünde manipülatif girişimlerin olduğunun belirtildiği raporda TÜRMOB, yeni yasanın bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek beş öneride bulundu.

"Mikro Ölçekteki Sermaye Şirketlerinin Gerçek Kişiye Dönüşebilmesinin Yolu Açılmalı"
1- "Yeni Türk Ticaret Kanunu mikro düzeydeki işletmelerin sermaye şirketi olarak değil de gerçek kişi şirketi olarak kurulmasını ve yaşamasını öngörmektedir. Bu gerçek hayatı yansıtan, gerçeklerle yasal statüyü eşitlemeye yönelik doğru bir tutumdur. Ancak mevcut durumda mikro ölçekteki işletmelerin çok büyük bir çoğunluğu sermaye şirketi olarak, özellikle de limitet şirket olarak faaliyetini sürdürmektedir. Yeni TTK'ya göre bir gerçek kişi aktif ve pasifiyle bir sermaye şirketine dönüşebilmekte, ancak tam tersi mümkün olmamaktadır. Bir tüzel kişi gerçek kişiye devrolduğunda, ya sermaye şirketi tasfiye edilecek ya da varlığı gerçek kişiye faturalandırma yoluyla devredilecektir. Bu durumda ortaya çıkan hatırı sayılır vergi yükleri mikro ölçekteki limitet şirketlerin şahıs şirketlerine dönüşmesini engelleyecek ve ticaret hayatı için eski dönemden devralınan bir yük haline gelecektir. Sermaye şirketlerinin özellikle de belirli bir büyüklüğün altında kalan limitet şirketlerin gerçek kişi şirketine dönüşmesi vergi yükü oluşturmadan mümkün hale getirilmelidir."

"Borçlanma Yerine Kâr Dağıtımının Teşvik Edilmesi İçin Stopaj Düşürülmeli"
2 -"Yeni TTK'nin ortaklara ve yöneticilere sermaye şirketlerinden borçlanma yasağı getirmesi olumlu bir gelişmedir. Ancak bugüne kadar pay sahipleri, ortaklar ve organ üyelerinin şirketten ücret veya temettü alabilmelerini belirleyen, hatta çoğunlukla da engelleyen genelde hep vergi kanunlarındaki hükümler olmuştur. Yeni TTK'nın sağlıklı uygulanabilmesi için bu kanuna uygun olarak vergi yasalarında ve ilgili mevzuatta yapılacak değişiklikler önem taşımaktadır. Sermaye şirketlerinde kâr dağıtımıyla ortaya çıkan gelir vergisi stopajı halen yüzde 15 düzeyindedir. Bu stopajın örneğin yüzde 5 gibi bir orana indirilmesi ve belirli bir sınır geçildiğinde beyanname yükümlülüğünün de kaldırılması durumunda kâr dağıtımının önündeki engel tamamen yok edilmiş olacaktır. Bu uygulama ortaklara kâr dağıtımının önünü açarak ortaklar cari hesabını kendiliğinden tasfiye edecektir."

"Ortaklara Yapılan Ücret Ödemelerinde Vergi Yükü Azaltılmalı"
3 - "Aynı uygulamanın ortaklar için ücret ödemesinde geçerli olabilmesi, özellikle aile şirketlerinde çalışanların ücret almasını sağlayacak, bu durum şirketlerin daha gerçekçi maliyet hesapları yapabilmelerine de olanak vererek şirketlerde ortaklar açısından kâr-ücret ayrımını iyice netleştirecektir."

"Denetim Maliyetleri Teşvik Kapsamına Alınmalı"
4- "Dış denetim veya bağımsız denetim konusunda ortaya çıkacak maliyetlerin bir kısmı devlet tarafından bir kısmı da ticaret, sanayi odaları ve TOBB tarafından karşılanmalıdır. KOSGEB ve başka kuruluşlardan teşvik hak eden sermaye şirketleri, büyüme stratejilerini ortaya koyduklarında bağımsız denetim maliyetlerini de teşvik olarak alabilmelidir."

"Gayri Nakdi Sermaye Konusuna Açıklık Getirilmeli"
5 -"Yasada fikri mülkiyet hakları ve ticari itibar gibi gayri nakdi ve gayri fiziki değerlerin de şirkete sermaye olarak konabileceği hükmü getiriliyor ve bu konuda değerleme için Asliye Ticaret Mahkemeleri'nin atayacağı bilirkişiler yetkilendiriliyor. Gayrimenkuller, ulaşım araçları, üçüncü kişilere ait alacak senetleri, pay senetleri ve benzerlerinin değerlerinin saptanması mümkün olmakla birlikte fiziksel olmayan varlıkların değerlerinin saptanmasında bazı zorluklar ortaya çıkabilecektir. Özellikle, marka, patent gibi fikri mülkiyet hakları ile alan adları, web siteleri gibi sanal hakların değerlerinin saptanması konusu şirket kuruluşlarında ihtilafa neden olabilecek bir konudur. Özellikle fikri mülkiyet hakları ve sanal ortamdaki hakların değerlerinin saptanması konusunda Sanayi Bakanlığı bünyesinde bir komisyon oluşturularak ilkeler saptanmalıdır."

Raporda, bu gelişmelerin Türkiye'de kurulan şirketlerin finansmana daha kolay erişimini, uluslararası ortaklıkların ve işbirliklerinin yolunun açılmasını, ülkede daha fazla yerli ve yabancı yatırım yapılmasını ve halka açık şirket sayısını artırarak da sermayenin tabana yayılmasını sağlayacağı belirtildi. (Serdar Anlamaz - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları