Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tutsaklara Destek Eylemi Artıyor

Tutsaklara Destek Eylemi Artıyor

04 Kasım 2012 Pazar 15:55
PKK ve PAJK’lı tutsaklar öncülüğünde başlatılan siyasi tutsakların açlık grevinin 54. Gününde destek amaçlı eylemler artarak devam ediyor.

DÖKH öncülüğünde PKK ve PAJK'lı tutsaklar tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulların sağlanması ve Anadilde eğitim ve savunma taleplerinin kabul edilmesi için başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek vermek amacıyla Batman Cezaevi önünde başlatılan oturma eylemi 4'üncü gününe girdi. 

 
Cezaevi önünde bulunan Azadi Parkı'nda Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, dün 2 günde bir değişecek olan süresiz dönüşümlü başlarken, parkta "Tabutlara değil, çocuklarımıza sarılmak istiyoruz" pankartı ve PKK'nin öncü kadrolarından M. Hayri Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz'ın yanı sıra 14 Temmuz ölüm orucunun yıldönümünde bedenini ateşe veren Evrim Demir'in posterleri asıldı. Açlık grevinde olan Barış Annelerini gece boyunca çok sayıda kişinin ziyaret ettiği belirtildi.
 
Batman Demokrasi Platformu tarafından geçen Perşembe günü açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Yılmaz Güney Sineması önünde başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi sonlandırıldı. Dün Eğitim Sen ve TMMOB Batman şubelerinin 80 üyesi tarafından devir alınan açlık grevi eylemi sonlandırılırken açıklama yapan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Bülent Hatun, tutsakların taleplerinin karşılanması gerektiğinin altını çizdi. 
 
DOĞUBAYAZIT’TA AÇLIK GREVİNİ 5. GRUP DEVRALDI
 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde açlık grevinde bulunan tutsaklara destek amaçlı olarak BDP İlçe binasında başlatılan açlık grevini 5. grup devir aldı. Açlık grevini destekleyen pankartların asıldığı açlık grevini yeni grup alkış ve zılgıtlarla devir aldı. Açlık grevleri sırasında cezaevlerinde süresiz açlık grevlerinde bulunan tutsakların gönderdikleri mektuplar okundu. 
 
YÜKSEKOVA’DA STK’LARDAN DESTEK
 
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde Yüksekova Belediyesi Eğitim Destek Evi öğrenci ve eğitmenleri açlık grevi başlattı. 100 kişilik grupla başlatılan açlık grevine KESK ve farklı sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi. Yüksekova BDP İlçe binasında başlatılan açlık grevinde, “Biji Berxedana Zindana”, “Zindanlardaki özgür tutsaklar onurumuzdur’’ pankartları asıldı. Açlık grevi zılgıtlarla başlatıldı. 
 
MUŞ’TA ÖĞRENCİLER 3 GÜNLÜK AÇLIK GREVİ BAŞLATTI
 
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri siyasi tutsakların başlatmış olduğu süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerine destek verme amaçlı süresiz dönüşümlü 3 gün arayla Muş TUHAD-DER binasında açlık grevi eylemini başlattı. Muş Belediyesi önünde bir araya gelen öğrenciler basın açıklaması yaptı. “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Susma ses ver”, “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “Direnen yoldaşlara selam olsun” pankartların açıldığı açıklamada konuşan Mehmet Polat, Kürt gençleri olarak zindanlara sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getirdi. Açıklamadan sonra TUHAD-DER binasında açlık grevi başlatıldı.
 
NUSAYBİN’DE YÜZLERCE KADIN OTURMA EYLEMİ YAPTI
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde yüzlerce kadın, tutsaklara destek vermek amacıyla Barış Parkı'nda oturma eylemi gerçekleştirdi. "Mirin di roja 54. de ye", "Ji mirinê re bêdeng nemîn e!" yazılı siyah önlük giyen ve "Cezaevleri=ölüm evleri", "Ölüme sessiz kalma!" dövizleri açan kadınlara, BDP Nusaybin İlçe Başkanı Ayten Kahraman, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Barış Anneleri İnisiyatifi ve DÖKH üyeleri de destek verdi. Oturma eyleminde konuşan BDP İlçe Başkanı Ayten Kahraman, tutsakların taleplerine dikkat çekerek, duyarlı her insanın görevini yapıp, bu çağrılara kulak vermelerini istedi. Daha sonra Trabzon Cezaevi'ndeki Veysi Biçen atlı tutsağın teyzesi Songül Özen ise açıklama yaptı. Özen, "Çocuklarımız böyle ölümlere yaklaşmış iken devlet büyükleri nasıl böyle sessiz kalıyor, anlayamadım. Suskunluklarına devam edip, üstüne üstlük hakaretler ediyorlar. Orada bulunan bütün çocukların anne babaları vardır. Onlar da anne baba, neden bunu görmüyorlar. Sonuna kadar onların yanında olduğumuzu bilmeleri gerekiyor. Hiçbir zaman onları yalnız bırakmayacağız. Değil bir gün gerekirse günün 24 saati burada oturu, açlık grevlerine gireriz. Eğer gerçekten barış istiyorlarsa bizim bu çağrılarımıza kulak vermeleri gerekiyor" dedi. Oturma eylemi sırasında kadınlar, sık sık, "Em ji mirinê re bêdeng namîn in!", "Bijî berxedana zindanan", "Girtiyen me bu rumete me" sloganları attı. Oturma eylemi alkış ve zılgıtlarla sonlandırıldı. 
 
ANTEP’TE ESP’LİLER BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
 
ESP Antep İl Örgütü üyeleri açlık grevine dikkat çekmek için Yeşil Su Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. "Hapishanelerde açlık grevleri devam ediyor, cezaevleri ölüm evleri olmasın" pankartı ve "İmralı'dan F tipine tecride son", "Talepler kabul edilsin" dövizleri açan ESP üyeleri, "Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük" ve "Biji berxwedana zindana" sloganları attı. Türkiye ve bölge cezaevlerinde devam eden açlık grevlerinin kritik evreye girdiğini belirten ESP Antep İl Örgütü yöneticisi Sibel Işık, tutsakların taleplerini kendi talepleri olarak kabul ettiklerini belirtti. Açıklamanın ardından yapılan oturma eyleminden sonra kitle, Yeşil Su Parkı'ndan ESP Antep İl Örgütü binasına sloganlar eşliğinde yürüdü. ESP üyeleri İl Örgütü binasında dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. 
 
KOCAELİ'DE HDK’LİLER OTURMA EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ
 
HDK Kocaeli İl Meclisi, PKK'li ve PJAK'lı tutsakların sürdürdüğü açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla İzmit Belediye İş Hanı önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. "Ölüm değil çözüm istiyoruz" pankartının açıldığı eylemde sık sık, "Tecridi kaldırın ölümleri durdurun", "Diyalog sağlansın ölümler olmasın" sloganları atıldı. HDK İl Meclisi Üyesi Ayşegül Sağlam yaptığı açıklamada, AKP iktidarı ve Başbakan Erdoğan'ın talepleri karşılamak yerine çarpıtmalarla gerçeği gizlemenin peşinde olduğunun altını çizerek, "Başbakan Erdoğan Kürt tutsakların taleplerini görmek ve gidermek yerine, çözüm olarak yeni katliamlara davetiye çıkarmaktadır" dedi. Sağlam, "54 günden bu yana yaşananların gösterdiği, beklemenin çözüme bir katkı sunmadığıdır. Tüm halkımızı duyarlı olmaya ve ülkenin önemli bir sorunu haline gelen açlık grevleri konusunda tutum almaya çağırıyoruz" dedi. Açıklamanın ardından oturma eylemine geçen grup, daha sonra attıkları sloganlarla eylemlerine son verdi.  (ANF) - (foto: arşiv)

Diğer Haberler