Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tutsaklara Destek İçin Yürüyüş Yapıldı

Tutsaklara Destek İçin Yürüyüş Yapıldı

29 Ekim 2012 Pazartesi 16:17
Diyarbakır’da Yüzlerce kişi cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsaklara destek vermek için sokaklardaydı.

PKK ve PAJK’lı tutsakların cezaevlerinde 48 gündür sürdükleri açlık grevine destek vererek geceyi cezaevi önünde geçiren BDP’li vekil Aydoğan, “Bu eylem dalga dalga yayılmadan Hükümet, Adalet Bakanlığı adım atmalıdır. Türkiye halkları artık cezaevinde 1 tek ölümün bile çıkmasına müsaade etmeyecektir. Hiçbir hükümet milyonlarca insanın taleplerini görmezden gelemez. Türk ve Kürt halkı çözüme hazırdır. Çözüme hazır olmayan AKP hükümetidir” dedi. 

Türk cezaevlerinde PKK ve PAJK’lı tutsakların bedenlerini ölüme yatırarak 12 Eylül’den bu yana sürdürdükleri süresiz dönüşümsüz açlık grevine destek vermek amacıyla birçok ilde eylemler devam ederken KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Barış Caddesi’nde bulunan Baymar önünden Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne yürüyüş düzenledi. BDP Diyarbakır İl örgütü ise il binası önünden cezaevine yürüyüş gerçekleştirerek oturma eylemi yaptı.
 
Barış Caddesi’nde bir araya gelen KESK Diyarbakır Şubeler Platformu ve bağlı sendikalar, ESP, Diyarbakır 78’liler Derneği, Barış Anneleri, Keskesor LGBT Oluşumu, “Bıla lı zındanan mırın çênekın daxwazên gırtıyên siyasî bên cıh” yazılı pankart açtı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı yürüyüşe Diyarbakır Valiliğinin kararı nedeniyle polis izin vermedi. Kitle sık sık “Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük”, “İçerde dışarda hücreleri parçala”, “Bîjî berxwedana zindana” sloganları atarak valiliğin yasağını protesto etti. 
 
Yapılan görüşmeler sonucu yürüyen kitle Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne yaklaştırılmadı. Burada kitle adına açıklamada bulunan KESK Dönem Sözcüsü Sait Baran, 48 gündür açlık grevinde olan siyasi tutsakların taleplerinin insani ve meşru talepler olduğunu ifade ederek, taleplerin karşılanması için AKP Hükümeti’ne seslendi: “En kutsal hak olan yaşam hakkını devletin bekasından daha önemli olduğu; gelin halklarımızın gönüllü birlikteliği, demokratik geleceği için Kürt siyasi tutukluların demokratik ve evrensel taleplerini zaman kaybetmeden çözüm iradesini gösterin. Ölümlerin ve acıların bir daha yaşanmaması için gerekli demokratik süreçleri başlatın.”
 
“AKP iktidarının politikaları içeride ve dışarıda iflas etmiştir” diyen Baran, cezaevlerinde bulunan tutsakların bedenlerini ölüme yatırmasının bu politikaların sonucu olduğunu söyledi. Açlık grevinin 48’inci gününde olmasının, ölümlere yeni ölümler ekleyeceği kaygısını büyüttüğünü söyleyen Baran, kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı. Açıklamanın ardından kitle oturma eylemine başladı.
 
BDP Diyarbakır İl binası önünde gerçekleştirilmek istenen yürüyüşe izin vermeyen polis, kitleyi ablukaya aldı. BDP üyeleri gruplar halinde çıkarak KESK’in oturma eylemine katıldı. (ANF)

Diğer Haberler