Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Üç Aylar ve Regaib Mesajı

Üç Aylar ve Regaib Mesajı

21 Mayıs 2012 Pazartesi 20:00
Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar, Mübarek üç ayları güzel amellerimizle ihya etmemiz, yanlışlıklarımızın farkına varıp dinimizin belirlediği istikamete yönelerek istifade etmemiz gerektiğini kaydetti.

Üç aylar 22 Mayısta başlaması ve 24 Mayıs Perşembe gününü Cuma'ya bağlayan gecede ihya edilecek olan Regaib Kandili nedeniyle Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar açıklamada bulundu.

Kandil dolayısıyla Batman Merkez Kudret Camisi'nde program düzenleneceğini belirten Müftü Çağlar, "Recep, Şaban ve Ramazan aylarını bünyesinde barındıran mübarek üç aylar, mukaddes zaman dilimlerinin en önemli olanlarıdır. Üç aylar; insanların geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılma fırsatı bulacakları, hata ve günahlardan temizlenip, daha fazla hayırlı ve yararlı işlere yöneleceği aylardır. Müslümanlar olarak, Regaib başta olmak üzere önemli gün ve geceleri güzel amellerimizle ihya etmemiz, yanlışlıklarımızın farkına varıp dinimizin belirlediği istikamete yönelerek istifade etmemiz gerekir" dedi.

Müftü Çağlar, Allah'ın Resulü'nün Recep ve Şaban aylarının bazı günlerinde oruç tuttuğu ve bazı günlerini de oruçsuz geçirdiğini dile getirerek, "Bizler de, Peygamber Efendimizin sünnetine uygun olarak elimizden geldiği kadar Recep ve Şaban aylarında oruç tutmaya çalışalım. Hayat rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'i hem çok okuyalım hem de onu anlamak için meal ve tefsir kitapları okuyalım. Allah'a karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Yanlış ve kusurlarımızdan dönelim. İhtiraslarımızı dizginleyip küçük menfaat çekişmelerinden uzak duralım. Yüce dinimizin bizden istediği kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşmasına ve iyi bir Müslüman olarak Allah'a kulluk ve Hz. Muhammed (S.A.V)'e layık bir ümmet olmaya daha büyük gayret gösterelim " ifadelerini kullandı.

Açıklamasının sonunda Müftü Çağlar, "Bu duygu ve düşüncelerle, sevgili Batmanlı kardeşlerimiz başta olmak üzere, Müslümanların ve bütün İslam âleminin Regaib gecesi ile üç aylarını kutluyor ve bütün insanlık âlemi için huzur, barış ve saadete vesile olmasını temenni ediyorum "dedi.

İLKHA

Diğer Haberler