Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Üç Büyük Kentte DHKP-C Operasyonu

Üç Büyük Kentte DHKP-C Operasyonu

18 Ocak 2013 Cuma 08:40
Ankara, İstanbul ve İzmir'de DHKP- C'ye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Çoğu avukat 50 kişi gözaltına alındı.

Operasyonarın bugünkü adresi ÇHD'li avukatlardı. Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu ile çok sayıda avukatın evlerine yapılan baskında 50'yi aşkın kişi gözaltına alındı. Onlarca kişi hakkında arama kararı çıkartıldı. ÇHD'nin yanı sıra Yürüyüş Dergisi ve İdil Kültür Merkezi'ne baskın düzenlendi.

Siyasi operasyonların bu seferki hedefi, ÇHD'li avukatlar ile Yürüyüş Dergisi ve İdil Kültür Merkezi oldu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'da ÇHD büroları ile avukatların ev ve bürolarına baskınlar yapıldı. Baskınlarda polis, kapıları kırarak bürolara girdi, helikopler ve gaz bombaları kullanıldı.

ÇHD İstanbul Şubesi ile avukatların evleri ve bazı bürolara baskın düzenlendi. ÇHD Şube Başkanı Avukat Taylan Tanay, bir önceki Şube başkanı Serhan Arıkanoğlu, Şube Sekreteri Av. Güçlü Sevimli, Av. Barkın Timtik, Av. Ebru Timtik, Av. Naciye Demir, Av. Şükriye Erden, Efkan Bolaç, Av. Güray Dağ, Av. Günay Dağ ve Av. Gülvin Aydın gözaltına alındı.

Operasyonda ayrıca, ÇHD Öğrenci Hakları Komisyonu'ndan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü son sınıf öğrencileri Umut Karakaya ile Yurt gazetesinde muhabirlik de yapan Sami Menteş de gözaltına alındı.

İstanbul'da ayrıca Grup Yorum'un çalıştığı İdil Kültür Merkezi ile Okmeydanı'nda birçok adrese ve Yürüyüş dergisinin Mecidiyeköy'deki bürosuna da helikopterle baskın düzenledi. Operasyon sırasında gaz bombası kullanıldı. Aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu toplam 63 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

Halkın Hukuk Bürosu'na polis, sabaha karşı saat 04.00'de kapıları kırarak girdi. Savcı bir saat sonra baskın yerine geldi. Savcı olmadan avukatlık bürolarına polis girememesi gibi bir yasa olmasına rağmen, bu baskında da uygulanmadı. Baskın, savcı nezaretinde gerçekleşmediği gibi, baskınlara İstanbul Barosu'ndan gözetmen de katılmadı.

İstanbul Barosu ise "bu görevlendirmelerin önceden yapılması gerektiğini, avukatlık bürolarına gece baskını yapılamayacağını, görevlendirme için mesai saatinin beklenmesi gerektiği" yanıtını verdi.

İstanbul Barosu'nun daha sonra görevlendirdiği avukat Efkan Bolaç da gözetmenlik görevini yerine getirmek için kendi bürosundan ayrıldığında gözaltına alındı.

Avukat Oya Arslan hakkında ise yakalama kararı çıkartıldı.

Ankara'da ÇHD Genel Merkez binası da basıldı. ÇHD Ankara Şube yöneticisi Av. Betül Vangölü Kozağaçlı gözaltına alındı. Evi basılan ancak evinde olmayan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile çok sayıda avukat hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Operasyonun İzmir ayağında da çeşitli evlere eş zamanlı düzenlenen baskınlarda 17 kişi gözaltına alındı.

Antalya'da ise ÇHD Antalya Şubesi'nde ve Avukat Zeki Rüzgar'ın bürosunda arama yapıldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği bir süre önce, "Bir gün herkes gözaltına alınabilir" sloganıyla yola çıkarak "Olağan Şüpheliler Eğitimi" başlatmıştı ve bu kapsamda Selçuk Kozağaçlı tüm olağan şüphelilere en temel gözaltı tavsiyeleri vermişti.

Baskınlar "DHKP Operasyonu" adı altında düzenlendi. Ancak, soruşturmada "gizlilik" kararı bulunduğu için avukatlara ayrıntılı bilgi verilmedi. (Kaynak: ANF)

Diğer Haberler