Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Uludere görüntüleri savcılıkta

Uludere görüntüleri savcılıkta

09 Temmuz 2012 Pazartesi 02:51
Uludere’de ABD’ye ait Predator tarafından çekilen görüntüler savcılığa ulaştı.

Şırnak’ın Uludere İlçesi yakınlarında 34 sivilin TSK’ya ait savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülmesine ilişkin soruşturma derinleşiyor. İHA görüntülerinin ardından ABD’ye ait insansız hava aracı Predator’un çektiği görüntüler de savcılığa gönderildi. Uludere katliamıyla ilgili soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Nisan 2012 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’na bir yazı yazarak Predator görüntülerine ilişkin cevap istemişti.

Savcılığın talebine aylar sonra Genelkurmay Başkanlığı’ndan cevap geldi. Genelkurmay, söz konusu Predator’un çektiği görüntüleri soruşturmayı yürüten savcılığa iletti. Savcılığa kayıtlarla birlikte bir “üst yazı” da gönderildi. Yazıda “Predator görüntülerinin İnsansız Hava Araçları’na katkısı olmamıştır” ifadesi dikkat çekti. Yazıya göre hava operasyonunu destekleyen bir görüntü Predator kayıtlarında yok. Savcılık tarafından görüntülerin incelemesinin ardından kaçakçılardan oluşan konvoyu ilk olarak ABD kontrolündeki bir Predator’un tesbit edip etmediği yönündeki iddialar da açıklığa kavuşacak.

Predator’u WSJ duyurmuştu

ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinde kaçakçılarından oluşan konvoyu ilk olarak ABD kontrolündeki bir Predator’un tesbit ettiği ve Amerikalı yetkililerin Türk Genelkurmayı’nı uyardığı yönünde bir haber yer almıştı. Genelkurmay’ın bu habere ilişkin açıklamasında ise şu ifadeler yer almıştı: “Haber gerçeği yansıtmamaktadır. Olayda grubun ilk görüntü tesbiti Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapılmıştır.”

Altı ay geçti hâlâ karanlıkta

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde 28 Aralık 2011 tarihinde, TSK’ya ait F-16 uçaklarının, kaçakçılık yapan köylüleri bombalaması sonucu aralarında çocuk yaşta gençlerin de bulunduğu toplam 34 kişi hayatını kaybetmişti. Büyük infiale yol açan katliamın üzerinden altı ay’ı aşkın süre geçmesine karşın olayın nasıl gerçekleştiği, bombalama emrinin kimler tarafından verildiği henüz aydınlatılamadı. Olayla ilgili Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma da, TBMM İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu’nun araştırması da tamamlanmış değil.

Taraf

Diğer Haberler