Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Uludere’de söyleyeceğimizi söyledik’

'Uludere'de söyleyeceğimizi söyledik'

24 Mayıs 2012 Perşembe 23:09
Başbakan Erdoğan, Roboski katliamı konusunda atılması gereken tüm adımları attıklarını savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan dönüşü Atatürk Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Roboski katliamına ilişkin açıklamalarını soran gazetecileri yanıtlayan Erdoğan, "AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır ve yaptığı açıklamaları da arkadaşlarıyla değerlendirerek yapar. Uludere ile ilgili açıklama yapmıştık.

Neydi bu açıklama; burada bir hatanın olabileceğini daha başta söyledik ama bu bölgenin bir terör bölgesi olduğunu da söyledik. Fakat kimse de kalkıp sınır kaçakçılığını meşru gösterme gayreti içine giremez. Yasaların belirlediği tazminat konusunda çok çok ötesine geçmek suretiyle tazminatları açılan hesaplara yatırdık. Aileler yerinde ziyaret edildi. Eğer insaniyse biz insani görevlerimizi yaptık. Ama biz terör örgütü ve uzantıları daha farklı beyanlar bekliyorlarsa kusura bakmasınlar. Soruşturma süreci devam ediyor. Sadece süreci takip ediyoruz. Yapabileceğimiz başka bir şey de yok. Kimsenin dümen suyunda değildir. Atılması gereken adımlar atıldı. O özür atılmış adımlarla yerine geldiği açık ortadadır. Bunu zorla gündemde tutma gayreti içinde olan terör örgütü ve uzantılarıdır. Buradan bir şeyler kapma istismara dönüştürme gayreti içinde. Medya da dahil bu konuyu fazla da istismar etmesinler. Bundan sonra da farklı bir açıklama gelmeyecektir" dedi.

Gazetecilerin Oslo görüşmeleri, İmralı ile müzakerelerin kesilmesine ilişkin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, "Ben terörle mücadele uzantılarıyla müzakere demiştim. Karşımızdakiler siyaseti nasıl yapacaklarını, müzakereye nasıl yaklaşacaklarını bilmiyorlar" iddiasında bulundu. İmralı konusunda tartışmaların zaman kaybı olduğu yorumunu yapan Erdoğan, "Oslo'nun milli birlik ve kardeşlik projesiyle alakası yoktur. Öğrenmek istiyorsanız partimizin programı içinde Güneydoğu kısmını okursanız Kürt meselesiyle alakalı süreci ne zaman başlattığımız bellidir. Orada çözümü de ortaya koymuşuz. Atılması gereken adımları bugüne kadar yoğun bir şekilde attık. Adını da milli birlik ve kardeşlik projesi koyduk. İnkar politikalarını ortadan kaldıran tek iktidar biziz. Dil, kültür her konuda inkarı biz ortadan kaldırdık. Propagandalarına varıncaya kadar kendi dilleriyle yapıyorlar. Şarkılarını, türkülerini söylüyorlar, billboardlarda yazıyorlar. Ama sen resmi dil noktasında Kürtçeyi dayatmaya yönelirsen kusura bakma resmi dil olarak tek dilimiz vardır o da Türkçe'dir. Her anadil sahibi dilini rahatlıkla konuşmalıdır konuşuyor. Bu projeler Oslo değil Milli Birlik ve Kardeşlik Projesidir" diye konuştu.

ERDOĞAN: MEDYA HÜKÜMETİ DESTEKLEMELİ

MİT mensuplarının İmralı'ya gitme konusuna da değinen Erdoğan, "İmralı ile ilgili adımlarda Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarını kendi Başbakanlığım döneminde İmralı'ya gönderirim. Yarın da gönderirim öbür gün de. MİT'in görevi budur. Bağlı olduğu merciden izin alarak gider. Kimse de onlara bu attıkları adımlar sebebiyle hesap soramaz. Görevlerinin niteliği budur. Medyada burada lojistik desteğini terörle mücadelede her zaman hükümetin yanında hissettirmelidir. Eğer hissettirmiyorsa yazılı ve görsel medyada bu işte vebal gelir" diye konuştu.

Öte yandan ölenlerin yakınları "Dinleri, imanları varsa öldürme emrini veren kişiyi yargılamaları lazım" diyerek tepki göstermişti.

Diğer Haberler