Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Uluslararası Diyarbakır Surları Sempozyumu

Uluslararası Diyarbakır Surları Sempozyumu

17 Nisan 2012 Salı 11:53
19-20 Nisan tarihlerinde Uluslararası Diyarbakır Surları Sempozyumu düzenlenecek.

Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in katılımıyla yapılan Diyarbakır Surları Zirvesi’nin ardından bu kez 19-20 Nisan tarihlerinde Uluslararası Diyarbakır Surları Sempozyumu düzenlenecek. Sempozyum Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılıyor.

Diyarbakır Valiliği, Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın desteği ile düzenlenen Uluslararası Diyarbakır Surları Sempozyumu 19-20 Nisan tarihlerinde Dicle Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapılacak. 19 ve 20 Nisan saat 9.00’da Büyükşehir Belediyesi önünden ücretsiz araç kaldırılacağı sempozyumun açılış konuşmalarını ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vali Mustafa Toprak yapacak.

Oturum Başkanlığı’nı Prof. Dr. Zülküf Güneli’nin yapacağı "Diyarbakır Surlarının Tarihsel Değerlendirmesi" başlıklı oturumda Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Canan Parla "Diyarbakır Surlarının Söyledikleri", Fransa Paul Üniversitesi’nden Martine Assenat "Antik Dönemde Diyarbakır", İTÜ’den Prof. Dr. Metin Ahunbay "Diyarbakır Surlarının Erken Dönemi" ve ÇEKÜL Vakfı’ndan Necdet Sakaoğlu “Vakidi’den Diyarbakır Kentinin Efsanesi” başlıklı bildiriler sunacak.

Sempozyum kapsamında Yrd. Doç. Dr. Evren Daşdağ’ın “Surlardaki Bellek” adlı sergisi Dicle Üniversitesi’nde açılacak. Prof. Dr. Canan Parla’nın oturum başkanlığını yapacağı "Diyarbakır Surlarının Yapısal Özellikleri ve Koruma Sorunları” başlıklı oturumda da Dicle Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Meral Halifeoğlu “Diyarbakır Surlarının Mimari ve Yapım Özellikleri", Ufuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halil Değertekin “Diyarbakır Surları Kitabeleri ve Süslemelerini Koruma Önerileri”, ODTÜ’den Prof. Dr. Vedat Toprak “Diyarbakır Surlarının Jeolojik ve Morfolojik Özellikleri”, Dicle Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Neslihan Dalkılıç ve Adnan Nakiboğlu “Diyarbakır Surlarını Koruma ve Günümüz Koşullarında Değerlendirme Sorunları” ve Dicle Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Evren Daşdağ “Diyarbakır Surlarındaki Sembolik Motiflerin Geleneksel El Sanatlarına Yansıması” başlıkları ile bildiri sunacak. Sempozyumun ilk gününün sonunda Surlara gezi düzenlenecek.

20 Nisan Cuma günü Ufuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halil Değertekin’in moderatörlüğünü yaptığı “İçkale Deneyinden Bakarak Diyarbakır Surları İçin Koruma Önerileri” başlıklı oturum yapılacak. Bu oturuma Diyarbakır Müze Müdürü Nevin Soyukaya “İçkale Neden Yeni Bir ‘Müze-Kale’ Olmalı?”, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Sevinç “Diyarbakır Kalesi ve Suriçi Bölgesinde Yapılan Koruma Çalışmaları”, Prof. Dr. Orhan Cezmi Tuncer “Diyarbakır Dış Surlarının Ayağa Kaldırılması Projesi” ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Ünsal “Kültür Mirası Olarak Diyarbakır Surları’nın Değeri: Yeni Bir Bakış Açısı” adıyla sunum yapacak.

Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın moderatörlüğünü yaptığı “Dünya Kaleleri Koruma Uygulamaları” oturumda Koruma Araştırma ve Danışma Müdürü Davit Michelmore “Dünya mirası Adaylığı Bağlamında Koruma, Özgünlük ve Geliştirmenin Bağdaştırılması: Erbil Kalesi Örneği”, İtalya’dan Evropa Nostra Bilimsel Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gianni Perbellini “Veneto (İtalya) ve Famagusta’da (Kıbrıs) Koruma ve Yönetim Çalışmaları” ve Suriye Halep Üniversitesi’nden Ruba Kasmo “Halep Kalesi’nin Koruma Çalışmaları, Turistik Alan Olarak Koruma ve Geliştirilmesi” başlıkları ile dünyadaki benzer deneyimlerini aktaracak.

İki günlük sempozyumun son oturumu ise “Türkiye’deki Kalelerde Koruma Çalışmaları” aktarılacak. Moderatörlüğünü Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu’nun yapacağı oturumda İTÜ’den Prof. Dr. Zeynep Ahunbay “İstanbul Karasurlarında Koruma Çalışmaları”nı, İTÜ’den Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy “Alan Yönetimi ve Yönetim Planları”nı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan İsmail Karaman ve Mehmet Gürkan “UNESCO Sürecinde Diyarbakır Surları”nı anlatacak. Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in “Genel Değerlendirme” yapacağı sempozyum sonunda Diyarbakır Valiliği’nde “Diyarbakır Surları Çalıştayı” düzenlenecek.

ANF

Diğer Haberler