Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ümit Fırat: Türkiye, Kürdistan’ın bağımsızlığına hazır

Ümit Fırat: Türkiye, Kürdistan’ın bağımsızlığına hazır

25 Şubat 2017 Cumartesi 13:15
Yazar Ümit Fırat, “Bağımsızlık konusunda Türkiye eski pozisyonunu terk etmiş gibi” dedi.

Yarın İstanbul’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek olan Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulunan yazar Ümit Fırat, “Bağımsızlık konusunda Türkiye eski pozisyonunu terk etmiş gibi” dedi.

Kürdistan Başkanı Barzani’nin Türkiye ziyareti ile ilgili Kürdistan 24’e değerlendirmelerde bulunan Fırat, ziyarette bölgesel konuların görüşüleceğini söyledi. Fırat, “Bölgenin şekillenmesi ile ilgili daha çok bölgesel meseleler, Suriye ve Irak’taki askeri gelişmeler ve operasyonların konuşulacağı bir görüşme olacak. Kürdistan'ın hangi sınırlarda hangi politikalar ve ne gibi ilişkiler üzerine şekilleneceği konuşulacak” dedi.

TÜRKİYE ESKİ POZİSYONUNU TERK ETTİ

Fırat, Barzani’nin ziyaretinde gündeme gelmesi beklenen öncelikli konulardan biri olan bağımsızlık ve Türkiye’nin pozisyonu ile ilgili olarak, şunları söyledi: “Bağımsızlık konusunda Türkiye eski pozisyonunu terk etmiş gibi. Resmen açıklamadı ama bağımsız bir Kürdistan meselesine, düşman bir Bağdat yönetimi ile ya da kaos içinde bir Kürdistan coğrafyası ile karşı karşıya kalmaktansa düzenli parlamentosu olan seçimleri yapılan demokratik ve şiddet dışı metodlar ile ülkesini yöneten bir Kürdistan ile Türkiye komşu olmayı artık içine sindirdi.

Yani Türkiye buna hazır. Ama Amerika, İngiltere ve müttefikleri buna hazır değil. İngiltere bu konuda henüz hazır değil. Çünkü biraz da İngiltere'nin 1914-1918 savaşlarında şekillendirdiği bir siyasi yapıya sahip. Keza Rusya buna destek verir mi? Bu da önemli bir soru. Tabii Arap dünyasına sormamak lazım. Çünkü neticede Arap dünyası kendi parçaları içerisindeki bir toprak gibi görüyor orayı.”

DİYALOG EKSİKLİĞİ VAR

Kürt meselesi, çözüm süreci ve PKK sorununa da değinen Fırat, “Son dönemde Türkiye hükümeti Kürtler nezdinde bir güven kaybına yol açmaktaydı. Hendek savaşları sonrası bir Kürt diyaloğu eksikliği var ve bu eksikliği Mesut Barzani ile Kürdistan ile diyaloga geçerek giderilmek isteniyor” diye konuştu.

Kurdistan 24

Diğer Haberler