Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Üniversitelerde Kürdoloji - 1

Üniversitelerde Kürdoloji - 1

31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
Bugün dünya üniversitelerinin birçoğunda dil araştırmalarından folklor araştırmalarına, müzikolojiden tarihe kadar Kürdoloji içinde sayılabilecek pek çok alanda çalışmalar yapılmaktadır.

Nurullah Alkaç

Bugün dünya üniversitelerinin birçoğunda dil araştırmalarından folklor araştırmalarına, müzikolojiden tarihe kadar Kürdoloji içinde sayılabilecek pek çok alanda çalışmalar yapılmaktadır. Aynı şekilde pek çok üniversitede Kürdçe seçmeli ders olarak okutulmakta, Kürdçe kurslar düzenlenmekte ya da bazı üniversitelerin  gelişim projeleri içerisinde yer bulmaktadır. İngilizce literatürde ‘Kurdish Department’, ‘Kurdish Studies’, ‘Kurdish Research’, ‘Kurdish Center’, ‘Kurdology’, ‘Kurdish Language’ gibi adlarla kendisine yer bulan Kürd araştırmaları, kimi üniversitede ‘İran Araştırmaları’ içerisinde, kimi üniversitede de özerk bir alan olarak faaliyetine devam etmektedir.

Hakkında bilgi sahibi olamadığımız üniversitelerin de bulunduğunu belirttikten sonra, şimdiye kadar tespit edebildiğimiz Kürdçe bölümlerin bulunduğu veya  Kürdçe derslerin verildiği birkaç üniversitenin ismi şu şekildedir: Duisburg-Essen Üniversitesi, Exeter Üniversitesi, Hamburg Üniversitesi, Hür Berlin Üniversitesi, Londra Üniversitesi, Petersburg Üniversitesi, Rouen Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, Upsala Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Manchester Üniversitesi, Telaviv Üniversitesi; Tahran Üniversitesi, Kürdistan Üniversitesi, Özgür Azad Üniversitesi; Polonya Jagiellonian Üniversitesi; İstanbul Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi; Afrin Üniversitesi, Rojava Üniversitesi; Soran Üniversitesi, Duhok Üniversitesi, Süleymaniye Üniversitesi, Selahaddin Üniversitesi, Germiyan Üniversitesi, Raperin Üniversitesi, Huddersfıeld Üniversitesi, Kerkük Üniversitesi, Bağdat Üniversitesi; Erivan Devlet Üniversitesi.

Kürdolojinin kuramsal yapısını tanıtmayı amaçlayan bu yazının hazırlanmasında birçok kaynağın kullanıldığı aşikardır. Emeği geçen bütün şahsiyetlere teşekkürlerimizi sunduktan sonra, yazı dizisinin bitiminde kaynakçaya yer vereceğimizi de belirtmeliyiz.

Fransa

1895 yılında Fransa’da kurulan ‘Yaşayan Doğu Dilleri Okulu’ bünyesinde, Kürdlerle ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Kürdoloji 20. yüzyılın başında Fransız üniversitelerinin  gündemi haline gelmiş ve nihayet 1945 yılında ‘Yaşayan Doğu Dilleri Okulu’nun bünyesinde kürsü olarak faaliyetine başlamıştır. Bölümde 1973’ten sonra ‘Soranice’ dersleri de yer almaya başlamıştır. Kürdoloji Kürsüsü’nün ilk başkanlığını Roger Lescot yapmış, ölümünden sonra  Kamuran Ali Bedirxan bu görevi üstlenmiştir. Bedirxan’dan sonra Joyce Blau  bu görevi 1973’ten 2000’e kadar sürdürmüştür. Bugün ise İbrahim Aydoğan ve Halkawt Hakim ders vermeye devam etmektedir.

İngiltere: SOAS (Doğu Çalışmaları Okulu)

1916 yılında Doğu Çalışmaları Okulu olarak kurulan, 1938’de SOAS adını alan ve bugün Londra Üniversitesi’ne bağlı olan ‘Dil ve Kültür Fakültesi’nin ‘Dil Merkezi’nde, diğer dillerin yanında Kürdçe (Kurmancî, Soranî, Zazakî) kurslar da verilmektedir. Ayrıca merkezde Kürd Edebiyatı, Kürd Tarihi, Kürdistan meselesi hakkında bilimsel etkinlikler sürdürülmektedir. SOAS bünyesinde yayınlanan ‘The Middle East in London’ dergisinde Kürdlere dair yazılar yayınlanmaktadır.

Centre for Kurdish Studies/Kürd Çalışmaları Merkezi

‘Kürd Çalışmaları Merkezi/Centre for Kurdish Studies/ Nawenda Lêkolînên kurdî’, Exeter Üniversitesi bünyesinde 2006 yılında faaliyetine başlamıştır. Akademik kadroda Dr. Hashem Ahmadzadeh, Prof. Dr. Gareth Stansfield, Doç. Dr. Christine Allison, Dr. Clémence Scalbert Yücel, Prof. Dr. Tim Back, Dr. Sajjad Rizvi, Dr. Sarah Keeler ve Yiannis Kanakis bulunmaktadır. Merkezde, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir.

Merkez, 2009 yılında, Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’dan 100’e yakın akademisyen konuşmacı olarak yer aldığı; ‘The Kurds and Kurdistan: History, Politics, Culture/Kürdler ve Kürdistan: Tarih, Politika, Kültür’ isimli konferansı gerçekleştirmiştir. Konferansta Hamid Bozarslan, Hesenê Qazi, Philip Kreynbroek, Hashem Ahmadzadeh, ve Amir Hasanpour Kürdoloji/Kürdçe hakkında bilgi vermişlerdir. Ayrıca, merkez tarafından, 6-8 Eylül 2012 tarihlerinde de İkinci Kürd Çalışmaları Konferansı düzenlenmiştir. ‘Kürdler ve Kürdistan: Süreklilik ve Değişim’ temalarını bir araya getiren konferansta; Kürd sorunu, siyaset, tarih, hukuk ve toplum, dilbilimi, antropoloji, edebiyat, diaspora, kültür ve dinsel azınlıklar gibi geniş bir yelpazeyi kapsayan konular üzerinde oturumlar gerçekleştirilmiştir.

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi’nde de 2013 yılında ilk defa Özlem Galip ve Prof. Dr. Theo M. Van Lint’in başvurusuyla Kürdçe dersler verilmeye başlanmıştır. Üniversitede Kürdoloji bölümünün açılması için çalışmalar sürmektedir. Oxford Üniversitesi'nde Kürdçe eğitiminin yanı sıra iki haftada bir düzenlenen 'Kürd Çalışmaları Seminerleri'nde Kürd tarihi, kültürü, edebiyatı ve politikasına dair tartışmalar gerçekleştirilmektedir.

Kurdish Studies Network

2009 yılında Britanya’da; Avrupa, Amerika, Türkiye, Kürdistan Bölgesi’nde ve Ortadoğu’da akademik faaliyetlerde bulunan Kürdler ve yabancı Kürdologlar tarafından internet üzerinden ‘Kurdish Studies Network/Kürd Araştırmaları Ağı’ adıyla açılmıştır. Kürdoloji alanında çalışma yapılırken karşılaşılan kurumsal yapı eksikliğini belli oranda aşmaya çalışan; akademisyenleri, öğrencileri üretilen bilgiden ve etkinlikten haberdar eden, nesnel bilgiyi görünür kılmaya ve disiplinlerarası etkileşimi artırma çalışan KSN, içlerinde de Martin van Bruinessen, Hamit Bozarslan, Mesut Yeğen, Abbas Vali, Amir Hassanpour gibi isimlerin bulunduğu 1500 civarında üyeyi de barındırmaktadır.

Faaliyetlerini İngilizce olarak sürdüren KSN’nin, 2013’ten beri ‘Kurdish Studies’ isimli bir dergisi de yayınlanmaktadır. Yılda iki sayısı yayınlanan derginin şimdiye kadar 7 sayısı çıkmıştır (Cilt:4/2-2016). Dergide şu duayen ve genç Kürdologların yazıları yayınlanmıştır: Martin van Bruinessen, Welat Zeydanlıoğlu, Ibrahim Sirkeci, Joost Jongerden, Janet Klein, Derya Bayir, Andrea Fischer-Tahir, Choman Hardi, Ofra Bengio, Bruce Maddy-Weitzman, Kamal Soleimani, Sinan Zeyneloğlu, Ibrahim Sirkeci, Yaprak Civelek, Joanna Bocheńska, Joost Jongerden, Hamit Bozarslan, Wendelmoet Hamelink, Hanifi Barış, Khanna Omarkhali, Hilla Peled-Shapira.

KSN’nin internet sayfasında; Kürdoloji alanında daha önce yapılan ve yapılmakta olan araştırmaların bibliyografyasına güncellenerek yer verilmektedir. ‘Kitap’, ‘Makale’, ‘Bölüm’ kısımlarında, araştırmacıların yararlanabileceği 1000 civarında kaynak ismi bulunmaktadır. KSN’nin sayfasında Kürdoloji alanında çalışan kurumların linklerine ve üye olan Kürdologların isimlerinde der yer verilmektedir. KSN, imza kampanyalarına katılmakta, yayın faaliyetlerinde bulunmakta, söyleşilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Leningrat Üniversitesi Kürdoloji Kürsüsü: Margarita Rudenko, Şemzinî Seîd Azîz, Dmitrî Orbeli, Hovsep Orbeli, Qanatê Kurdo (Leningrad-1959)

Rusya

60 kelimeyle tohumları atılan ve 200 yıllık Kürdoloji birikimine sahip olan Rusya’da İosif Orbeli’nin girişimiyle 1959 yılında Rus Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Sank Peterpurg/Leningrad şubesinde ‘Kürd Kurulu’ oluşturulmuş, daha sonra bu kurul, Kürdologlar Grubu’na dönüştürülmüştür. SSCB’nin dağılmasından sonra, Sovyetler birliğinin egemenliğinde yaşayan halklara yönelik araştırmalar zayıflamış olsa da, 1990’lı yılların ortalarından sonra araştırmalar yeniden canlandırılmıştır. Bu durgunluk döneminden nasibini alan Kürdoloji çalışmaları bugün Rusya’da iki merkezde sürdürülmektedir: 1959 yılından itibaren Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nde faaliyette başlayan Kürdologlar Grubu ile 1994 yılında tesis edilen Kürd Araştırmaları Merkezi.  Kürd tarihi, folkloru, edebiyatı, etnografyası alanında başarılı çalışmalara imza atan Kürdoloji Grubu, Qanatê Kurdo ile Ordixanê Celil’in ölümünden sonra, özellikle 2000’li yıllardan itibaren akademisyen sıkıntısı çekmiş bugün neredeyse durma noktasına gelmiştir. Bölümün başkanlığını sürdüren Jigalina Olga Ivanovna yakın tarihte  (23/10/2013) vefat etmiştir.

‘Oriental Menuscripta Reasarch’ merkezi tarafından 1995 yılından beri yayınlanan ‘Manuscripta Orientalia (Cilt:21/2015)’ ve ‘Written Monuments of The Orient (Rusça ve İngilizce ayrı, 2004-2016)’ isimli akademik dergilerde, Kürdolojiye dair yazılar yayınlanmaktadır.

2001 yılında Rusya’da Kürd Dili ve Edebiyatı’yla ilgili çalışmalar ve Rusça-Kürdçe tercümeler yapmak amacıyla Moskova’da kurulan ‘Kürd Enstitüsü’ ise, Kürdistan Bölgesi ile Rus Hükümeti’nin maddî destek sağlayamaması yüzünden, 2014 yılında çalışmalarını durdurma kararı almıştır.

Rusya’da Kürdoloji ‘Yeni Kuşak’la da sürdürülmektedir. Zara Alievna Jusupova, Michail Semënovič Lazarev, Zara Alievna Jusupova, Kiril Valentinovič Vertjaev, Evgenija ıI’inična Vasil’eva, Iraida Anatol’evna/Ejjubi Smirnova ve Žakelina Surenovna Musaljan gibi şahsiyetlerin adlarını ve emsal olması açısından Ruslan Lazeravič Cabalov’un 2001-2010 yılları arasındaki çabasıyla ortaya çıkan iki ciltlik “Kürdçe Etimolojik Sözlük/Ėtimologičeskij slovar’ kurdskogo jasyko” çalışmasını burada anmak gerekir.

Rusya Devlet Başkanlığı’na bağlı Rusya Stratejik Araştırmalar Merkezi’de de Kürdlere dair daha çok güncel ve politik bilgi üretilmektedir. Bu merkez ile Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ORSAM) 28 Ekim 2013 tarihinde İzmir’de ‘Ortadoğu’da Kürdler ve Bölgenin Geleceğine Etkisi’ başlıklı bir çalıştayı düzenlediğini hatırlamak gerekir.

Kürdistan Federal Bölgesi Başbakanı Nêçîrvan Barzanî, 17 Haziran 2016 tarihinde Rusya’ya yaptığı ziyarette enstitüyü de yerinde incelemiş, Yevginyi Vaseliva ile Kürdistan bölgesi üniversitelerinin enstitünün kütüphanesinde bulunan kaynaklardan nasıl yararlanacağı yönünde bir fikir alışverişinde bulunmuştur.

Ermenistan

25 Kasım 1943'te SSCB Bilimler Akademisi'nin Ermeni dalı olarak kurulan  ‘Ermenistan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi’ Doğu Bilimler Enstitüsü bünyesinde Erivan’da 1959 yılında açılmış olan ‘Kürd Bilim Bölümü’nde öğrencilere beş yıllık eğitim' boyunca ‘Kürd edebiyatı, folkloru, grameri ve Kürd lehçeleri’ öğretilmiştir. 1971 yılında ‘Kürd Bölümü’ adını alarak devam eden merkezde, 1959-2005 yılları arasında yaklaşık 380 araştırma kitabı basılmıştır. Bölüm, Moskova Doğu Bilimleri Enstitüsü Kürdoloji Bölümü ile ‘Kürd nüfusu, Kürdlerin üzerinde yaşadığı topraklar, Kürdistan coğrafyası, Kürd dili, Kürd lehçeleri, eski ve yeni Kürd edebiyatı, Kürd sanatçıları, film, tiyatro, Kürd müziği, Kürd halk oyunları, Kürd siyasi partileri’ni içine alan ‘Kürdler’ ansiklopedisini hazırlamıştır.

1990 sonrası süreçte, Ermenistan devletinin politikasındaki değişiklikle beraber, Kürd Enstitüsü eski heyecanı ve çalışma azmini kaybetmiştir. Bölümün başkanlığını Hesenê Uso sürdürmektedir.

Erivan Devlet Üniversitesi’nde Kürdçe kurslar (Tereza Amryan tarafından) verildiği gibi, Şarkiyat Fakültesi’nde Vahram Petrosyan gibi akademisyenler tarafından Ermeni-Kürd ilişkisine dair konferanslar da düzenlenmektedir. Ayrıca ‘Ulusal Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü/National Sciences Academy Institute of Oriental Studies’ tarafından yayınlanan ‘Bulletin of Yerevan University. International Relations, Political Science’, ‘Banber Yerevani hamalsarani. Armenian Studies’ gibi akademik dergilerde Kürdolojiye ilişkin yazılar da yer almaktadır.

Azerbeycan

1960’larda Azerbaycan Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak açılan Kürdoloji bölümü, 1970 yılında kapatılmıştır. Kürdoloji Bölümü’nde Ali Galavej, Rehim Kazi, Hüseyin Kürdoğlu, Şamil Esgerov, Zümrüd Şefiyeva, Şemsi gibi bilim adamları  Kürdoloji araştırmalarını yürütmüştür.

Polonya

Jagiellonian Üniversitesi’nin ‘Şark Araştırmaları Enstitüsü, İran Araştırmaları’na bağlı olarak 2008 yılında Polonya’nın KrakÓv kentinde faaliyetine başlayan Kürdoloji bölümü “Kürdlere ve Kürdçeye dair araştırmaları derinleştirmek, Polonya ile Kürd halkı arasında iletişimi kuvvetlendirmek, Kürd realitesini Avrupa’ya tanıtmak, Kürdlerin edebiyatını, filmini, müziğini bilinir kılmak ve bilimsel alanlarda işbirliğini sağlayarak, Kürdolojinin gelişimine olanak tanımak amacıyla” açılmıştır.

Kürdistan Federal Bölgesi başta olmak üzere, Kürd kurumlarıyla iletişimde olan Kürdoloji bölümü birçok kitaba, konferansa, sempozyuma, panele, sunuma ve seminere imza atmıştır. Kurmanci ve Sorani lehçelerinde birkaç kitabın da Poloncaya çevrilmesini sağlayarak Kürd edebiyat ürünlerinin Polonya halkı tarafından tanınmasını, bilinmesini sağlamıştır. Bölümün akademisyenlerinden olan Joanna Bocheńska, 2004 yılında ‘Modern, Klasik ve Estetik Kürd Edebiyatı’ üzerine başladığı ve 2008’de tamamladığı doktora tezini ‘Di Navbera Tari u Ronahiyê’ adıyla kitaplaştırıp Kürd Edebiyatını Polonya okuyucularına tanıtmıştır. Ayrıca fakültenin diğer 5 dilcisiyle, Polonya Bilim Vakfı’nın da desteğiyle Kürdlere yönelik araştırmalara devam etmektedir.

Kürdoloji bölümü, ayrıca elektronik ortamda yayınlan ve ilk sayısı 2013 yılında çıkan, adını Kürd coğrafyasında yaşayan ‘Taca Mîr’ olarak adlandırılan bir çiçekten alan ‘Fritilaria Kurdica/Bulletin of Kurdish Studies’ dergisini yayımlamıştır.  Şimdiye kadar 14 sayısı çıkan dergide İngilizce, Polonca ve Kürdçe yazıları çıkan şu isimler bulunmaktadır: Joanna Bocheńska, Marcin Rzepka, Krzysztof Lalik, Renata Kurpiewska-Korbut, Anna Krasnowolska, Martin van Bruinessen, Artur Rodziewicz, Karol Kaczorowski, Marcin Rzepka, Sidqi Hirori, Ferzan Şer, Renata Kurpiewska-Korbut, Umid Demirhan, Sabah Mofidi, Angelika O. Pobedonostseva Kaya, Haidar Lashkry, Dorota Słapa, Farjad Sziri, Nasrin Haszemi Far, Pejman Esmaeili.

Bölüm, 24-26 Ekim 2016 tarihinde Rusça, İngilizce ve Kürdçe bildirilerin sunulduğu Kürdçenin yaşadığı sorunların konuşulduğu; Rojava (Suriye) ve Rojhelattaki (İran) Kürdlerin durumunun gözden geçirildiği bir sempozyum da düzenlemiştir.

Almanya: NAVEND Zentrum fur Kurdische Studien

Bonn Üniversitesi’nde 1992 yılından beri ‘NAVEND/Zentum fur Kurdische Studien/Navend ji bu Lêkolina Kurdî’ Kürdoloji Bölümü bulunmaktadır. NAVEND tarafından 1992-1998 yılları arasında 23 sayılık Almanca ‘Kurdistan heute’ isimli dergi yayınlanmıştır. Merkezin kütüphanesinde de Kürdlere dair bir arşiv bölümü bulunduğu gibi, merkez tarafından Kürdolojiye dair birçok kitap da yayınlanmıştır. Ayrıca Bonn Üniversitesi’nde, Kürd akademisyenlerinin çabasıyla 2010 yılında Kürdçe kurslara başlanmıştır.

Europen Center for Kurdish Studies/Avrupa Kürd Araştırmaları Merkezi:

‘European Center for Kurdish Studies/Avrupa Kürd Araştırmaları Merkezi’ 1999 yılında Berlin Üniversitesi’nde faaliyetine başlamıştır. Bölüm tarafından 6 ayda bir yayınlanan ‘Kurdische Studien’ dergisi ve ‘Kurdologie’ seri yayınlanmıştır. Bölümün ayrıca Kürdolojiye dair yayın faaliyeti de bulunmaktadır. Yayınların ağırlığını sözlük ve gramer çalışmaları oluşturmaktadır: ‘Kurdisch-Deutsches Wörterbuch /Kurmancî (Feryad Fazil Omer)’, ‘Taschenwörterbuch Kurdisch (Feryad Fazıl Omer, 2013)’, ‘Deutsch-Kurdisches Glossar (Feryad Fazıl Omer, 2013)’. Enstitünün farklı dillerden 16.000 bin kaynağın yer aldığı Kürdoloji kütüphanesi bulunmaktadır.

Bochum Üniversitesi’nde 2012 yılından itibaren öğrenciler tarafından Kürdçe kurslar düzenlenmiştir. Bremen Üniversitesi’nde de Kürdçe kurslar verilmektedir. Dusseldorf Üniversitesi’nde ise 2013 yılından itibaren resmî olarak Kürdçe dersler verilmeye başlanmıştır.

Mustafa Barzani Kürd Araştırmaları:

Almanya’nın Erfurt Üniversitesi’nde ‘Mustafa Barzani Kürd Araştırmaları’ bölümü bir kısım maddî ve siyasî zorluklarla ancak  2012 yılında açılmıştır. Bölümün başkanlığında Prof. Dr. Ferhad Seyder bulunmaktadır. Bölümün şimdilik 4 akademisyeni, 300 civarında da öğrencisi bulunmaktadır. Kürdistan Federal Bölgesi ile Alman hükümetinden destek alan bölümde, Almanya’nın Ortadoğu Siyaseti, Suriye Göçmenleri, İran Politikası  ve dördüncü olarak da PKK, Goran, YNK gibi partilerin/grupların politikalarından bahsedilmektedir. Bölümün şimdiye kadar dokuz sayı çıkan ‘Studia Kurdica/Kürd Araştırmaları’ isimli dergisi de bulunmaktadır. Dergide güncel konular işlenmekte, özellikle Kürd(distan)lerin yaşadıkları sorunlardan bahsedilmektedir. Bölüm, Hollanda ve Alman üniversiteleriyle, Kürdistan Bölgesinde de Duhok Üniversitesiyle etkileşimde olup, Türkiye’de bulunan Mardin Artuklu Üniversitesiyle de iletişime geçmek istemektedir.

İsrail

2012 yılında Kürdçe eğitimin verilmeye başlandığı, İsrail’in en etkili ve büyük üniversitelerinden olan Tel Aviv  Üniversitesine bağlı Moshe Dayan Merkezi’nde ‘Kürd Masası’ bulunmaktadır. Bölümün başkanlığını Prof. Ofra Bengio sürdürmektedir. ‘Kürd Masası’nda Kürdlerin genç entelektüellerinden olan Ceng Sağnıç da bulunmaktadır. Üniversiteye bağlı dergi ve bültenlerde Kürdlere dair yazılar yayınlanmakta; düzenlenen sempozyum, konferans ve forumlarda, Kürdler üzerine sunumlar yapılmaktadır. Ocak 2015’te düzenlen ‘Forum on Kurdish Society, History and Cultur’ isimli forumda Türkiye,  Suriye ve İran Kürdlerinin durumlarına değinilmiştir.

Avusturya

Avusturya’da 2011 yılında Kürd Çalışmaları Merkezi faaliyetine başlamıştır. Merkez tarafından, 2013 yılından itibaren ‘Kürdçe Araştırmaları Viyana Yıllığı’ isimli dergi yayımlanmaya başlanmıştır.

Amerika

Amerika’da ilk defa ‘University of Central Florida/Florida Üniversitesi (1963)’nde 2015 yılında Kürdoloji bölümü açılmıştır. Cambridge Üniversitesi’nde de ‘Kurdish Society/Kürd Sosyolojisi’ merkezi bulunmaktadır. 2016 yılında Berkley (1868) ve New York City Üniversitesi ile Washington Ortadoğu Enstitüsü’nde Kürdçe kurslar başlanmıştır. Amerika’nın Indiana Üniversitesi’nde de Kutbettin Kılıç tarafından ‘Kürdçe Giriş I,II’ dersleri verilmektedir. Arizona Üniversitesi’nde 2016 yılında Mutlu Çiviroğlu tarafından Kürdçe dersler verilmeye başlamıştır.

(Devam edecek.)

IMPNews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05