KEÇELÎ NÊŞINÊ CENNET! [Avdirehîm Y.]
Seyda, melayê filon dewi rojo îne xutbi di vatêne "keçelî, korî, topalî û lengî nêşinê cennet!"
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Ünsal: OHAL sürdürülebilir bir şey değil

Ünsal: OHAL sürdürülebilir bir şey değil

15 Kasım 2016 Salı 19:49
Mazlum-Der Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Türkiye’nin OHAL’in bütün ağırlığıyla hissedildiği bir süreci yaşadığını ve bu durumun sürdürülebilir bir şey olmadığını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasıyla ilgili konuşan İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Türkiye’nin OHAL’in bütün ağırlığıyla hissedildiği bir süreci yaşadığını ve bu durumun sürdürülebilir bir şey olmadığını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanması ve yerlerine kayyum atanmasıyla ilgili BasHaber’e konuşan Mazlum-Der Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Türkiye’nin OHAL’in bütün ağırlığıyla hissedildiği bir süreci yaşadığını ve bu durumun sürdürülebilir bir şey olmadığını söyledi.

‘Yaşananlar Ortadoğu ve Türkiye’deki gelişmelerden bağımsız değil’

Seçilmiş belediye başkanlarına dönük yapılan idari veya adli tasarrufu Diyarbakır halkının seçme hakkına yapılmış bir müdahale olarak gördüklerini ifade eden Mazlum-Der Başkanı Ahmet Faruk Ünsal,  yaşanan olayların Ortadoğu ve Türkiye’deki gelişmelerden bağımsız görülmemesi gerektiğini söyledi. Irak ve Suriye’de Türkiye’nin de müdahil olduğu bir savaşın devam ettiğini kaydeden Ünsal, önümüzdeki süreçte başkanlıkla ilgili bir referandum veya meclisteki bir oylamanın gerçekleşmesinin bu konuyla doğrudan ilgili olduğu yorumunda bulundu.

‘Sürdürülebilir bir şey değil’

İnternetin kesik olmasının sağlıklı bilgi alışverişine engelleyen bir şey olduğunu ve bu süreçte basına ciddi bir müdahalenin olduğunu söyleyen Ünsal, “Hem radyolar, televizyonlar hem de gazete yayınlarının engellendiği bir ortamda sağlıklı bilgi alamıyoruz. Ama şunu söyleyeyim Türkiye OHAL’in bütün ağırlığıyla hissedildiği bir süreci yaşıyor. Bu süreçte bir başkanlık oylaması olacaksa televizyonlarda sağlıklı bir tartışmanın olması, halkın sağlıklı bir tercih yapması mümkün görünmüyor. Yani bu sürdürülebilir bir şey değil. İnşallah kısa sürer.” ifadelerini kullandı.

‘Gelişmeler, Türkiye’yi Ortadoğu’da etkileyecek’

Bu gelişmelerin Suriye ve Irak’ta bir karşı hamle olarak Türkiye’nin karşısına çıkacağını ifade eden Ünsal, devletin Türkiye’de üzerine yürüdüğü kesimlerin Suriye ve Irak’ta uzantıları olduğunu ve bu kesimler ile Türkiye’nin savaş sahasında karşı karşıya kaldığını belirterek sürecin bir şekilde Türkiye’yi etkileyeceğini kaydetti.

BasHaber

Diğer Haberler