Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ürdünlüler Artık Kralın Gitmesini İstiyor!

Ürdünlüler Artık Kralın Gitmesini İstiyor!

16 Kasım 2012 Cuma 16:23
Şimdiye kadar sadece reform çağrılarının yankılandığı protestolarda artık Kral Abdullah`ı hedef alan sloganlar atılıyor

Ürdün`ün başkenti Amman`da binlerce gösterici akaryakıt fiyatlarındaki artışlara duydukları Kraliyet Sarayına yürüyerek gösterdi.

Polisin yollara kurduğu barikatlar nedeniyle saraya ulaşamasalar da, sayılarının 100 bini geçtiği bildirilen eylemcilerin mesajı Ürdün Kralı Abdullah`aydı.

"Insanlar rejimi değiştirmek istiyor, "Özgürlük," "Abdullah defol," "Allah adaletsizliğinden daha büyük," "Abdullah senin dönemin bitti" sloganları atan kalabalık, şehir merkezinde bulunan Hüseyni Camii önünde toplandı.

Pankartlarda da akaryakıt fiyatlarına duyulan öfkeyi anlatan, politik ve ekonomik değişimi talep eden ifadeler yer aldı.

Polis caminin etrafında sekiz kilometrelik bir hat oluştururken, bir çatışma yaşanmadığı bildirildi.

Muhalefetteki Müslüman Kardeşler genel başkan yardımcısı Zaki Bani Raşid, "rejiminin değişmesini isteyenlerin sayısı artıyor çünkü insanların taleplerini reddeden politikalar yanlış. Bu gözardı edilmemeli. Çok geç olmadan rejimde reform gerekiyor" dedi.

Eylemciler İçişleri Bakanlığı yakınında akşam saatlerinde başka bir gösteri düzenleyeceklerini söyledi.

Benzer ama daha küçük gösteriler Irbid, Ceraş, Tafileh, Karak ve Maan gibi şehirler de dahil olmak üzere tüm Ürdün`de yapıldı.

CEMAATTEN HATİBE TEPKİ

Bu arada, İrbid ilindeki camilerden birinde cemaat, cuma namazında hatibin konuşmasını keserek minberden zorla indirdi.

Hatibin, halkın akaryakıt zammını protesto etmesine karşı ağır eleştirilerde bulunmasına kızan cami cemaati, minbere çıkarak hatibi zorla indirdi.

Cemaatin hatibe tepkisi, binlerce Ürdünlünün başkent Amman`daki el-Hüseyni Camisi önünde ``Öfkeliyiz, halk vurulamaz`` sloganı atarak gösteri yapmasının hemen ardından geldi.

DEMİR YUMRUK TEHDİDİ

Ürdün Emniyet Genel Müdürü Hüseyin el-Mecali, bugünkü eylemler öncesi yaptığı açıklamada, ülkenin güvenliğine zarar verecek herkesi `demir yumrukla` engelleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

Ürdün Hükümeti 13 Kasım Salı günü petrol ürünlerine zam yapma kararı almış, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hatim el-Hulvani de fiyatlara yüzde 20 oranında zam yapılacağını belirtmişti.

Eski Başbakan Fayiz el-Taravne, yakıt fiyatlarına yüzde 10 zam yapmış, kararın halk arasında yol açtığı infial üzerine Kral Abdullah, zam kararını geri çekmişti.

Ülkede 3 milyar doları bulan bütçe açığı, enflasyon, işsizlik ve yoksulluk nedeniyle toplumsal huzursuzluk giderek artıyor.

50 yaşındaki Kral Abdullah`ın, Müslüman Kardeşleri`n parlamento seçimlerini boykotu ve Suriye`deki iç savaş yüzünden de baskı altında olduğuna dikkat çekiliyor. (dünya bülteni)

Diğer Haberler