Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Urfa Cezaevi’ndeki mahkumlar 9 gün önce İHD’ye başvurmuş

Urfa Cezaevi'ndeki mahkumlar 9 gün önce İHD'ye başvurmuş

20 Haziran 2012 Çarşamba 12:32
Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde, C-5 koğuşunda kalan 12 mahkumun insanlık dışı şartlarda tutulduklarını belirterek 11 Haziran tarihinde İHD'ye dilekçe ile başvurdukları öğrenildi.

Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 13 mahkumun yanarak ölmesi ardından soruşturma devam ederken, C-5 koğuşunda kalan 12 mahkumun insanlık dışı şartlarda tutulduklarını belirterek 11 Haziran tarihinde İHD'ye dilekçe ile başvurdukları öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, 13 kişinin öldüğü Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan insanlık dışı uygulamalar konusunda, mahkumların daha önce de bu durumu cezaevi idaresine ve İHD Urfa Şubesi'ne ilettikleri öğrenildi.

C-5 koğuşunda kalan M.Ali Deniz, Ahmet Demir, Mehmet Kayz, Ahmet Yeşil, İsa Gökmen, A.Celil Dağtekin, Agit Düdün, Cenap Çay, Yılmaz Sorguç, Hüseyin Gözbebeği, Erkan Akdemir, Abdurahman Mutlu adlı mahkumlar, 11 Haziran tarihinde Cezaevi İdaresi aracılığı ile İHD Urfa Şubesi'ne gönderdikleri mektupta şunlara yer vermiş:

"Bakanlığın vermiş olduğu tutuklu-hükümlü haklarımız cezaevi idaresi tarafından gasp ediliyor. Ortak alanın haftalık 10 saat olması gerekirken bu hak uygulanmıyor. Ne bir sosyal alan ne de sportif faaliyet bulunmaktadır. Ziyaretçilerimiz geldiğinde onur kırıcı aramalar yaplmakta, terlikle görüş yerine gönderilmektedir. Koğuş aramalarında ayağımızdaki ayakkabımız çıkarılıyor. Bizde bunu protesto etmek için koğuş aramalarına terlikle çıkıyoruz.

Hasta arkadaşlarımızı ayda bir hastaneye götürülmektedir. İdareye dilekçe veriyoruz haftalarca bekletildikten sonra revire çıkarılmaktadır. Koğuş değiştirmek için idareye vermiş olduğumuz dilekçelerimize cevap bile verilmemektedir.

Disiplin cezaları için infaz hakimliğine dilekçeyle itiraz ediyoruz ya dilekçe kayboluyor ya da süresi geçiyor ondan sonra da bize haber verilmemektedir.

Dolayısıyla ailelerimizde haberi olmadığı için gelip kapıda disiplin cezası aldığımızı öğrendiğinde geri dönüp ve bundan dolayı mağdur olmaktadır. Dışarıda yeni gelen arkadalarımıza yönelik onur kırıcı aramalar yapılmaktadır. Yeni gelenlerin elbiselerinin hepsini çıkartıp insanlık onuruna yakışmayan davranışlarda bulunulmaktadır. İnsan hakları savunucuları olarak bu sorun karşısında duyarlı olacağınızı ve çözüm getireceğinize inanıyoruz."

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları