Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Urfa ’KCK kent meclisi’ davasında 6 tahliye

Urfa 'KCK kent meclisi' davasında 6 tahliye

21 Kasım 2012 Çarşamba 08:27
Mahkeme heyetinin "Gelen bir evrak yok" diyerek, anadilde savunmayı talebini reddettiği Urfa "KCK Kent Meclisi" davasında 6 kişi tahliye edildi.

Urfa'da BDP Siyaset Akademisi yönelik yapılan ortam dinlemesi sonucunda 8 Mayıs'ta "KCK Kent Meclisi" adı altında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 24 kişiden 19'u "Örgüt üyesi olmak" ve "KCK şehir faaliyetlerinde bulunmak" iddiası ile tutuklanmıştı. BDP PM Üyesi Yusuf Karataş ile İl Eş Başkanları Fatma İzol ve Mehmet Ural'ın da tutuklu olduğu Urfa "KCK Kent Meclisi" davasının ilk duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuklu ve tutuksuz sanıkların tamamının katıldığı duruşmada, sanıkları Diyarbakır ve Urfa Barosu'ndan 10 avukat savundu. Yapılan kimlik tespitlerinde sanıkların tamamı "Ez li virim" diyerek, anadilde savunma talep etti. Avukatlarda anadilde savunmayı düzenleyen yasanın Meclis'in ilgili komisyonunda olduğunu, bu çerçevede anadilde savunmayı mahkemenin kabul etmesini istedi. Ancak Mahkeme Başkanı, anadilde savunma talebiyle ilgili kendilerine gelmiş herhangi bir yazının olmadığını, bu yüzden anadilde savunma talebini reddettiklerini açıkladı. Mahkeme başkanı, sanıkların verdiği Kürtçe cevapları da "Anlamadığımız bir dilde konuştu" diye tutanağa geçirdi.

Dava avukatları, ortam dinlemesinin yasal dayanağının bulunmadığını ve suç teşkil edecek bir fiilin gerçekleşmediğini belirtti. Avukatlarının savunmasının ardından ara veren mahkeme heyeti, Mehmet Kılıç, İzettin Gök, Rukiye Mercan, Medine Ete, Perihan Yılmaz ve Sevgihan Yıldıztekin'i tahliye ederken, aralarında BDP PM üyeleri ve İl Eş Başkanlarının da bulunduğu 13 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları