Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Üstad, Mustazafların Öncülerindendir

Üstad, Mustazafların Öncülerindendir

25 Mart 2012 Pazar 15:24
Mustazaf Der Bingöl Şubesi Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin vefatının yıldönümü ve Mustazaflar Haftası nedeniyle bir panel düzenledi.

Mustazaf Der Bingöl Şubesi Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin vefatının yıldönümü ve Mustazaflar Haftası nedeniyle Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi'nde bir panel düzenledi.

Mustazaf-Der Bingöl Şubesi'nin organize ettiği "Bediüzzamanı Anlama ve Mustazaflar Haftası" programı yağun bir katılımla gerçekleşti.

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı programa konuşmacı olarak Çağrı TV programcısı ve Doğru Haber Gazetesi yazarı Özkan Yaman ile Araştırmacı Yazar ve İlahiyatçı Mehmet Şenlik katıldı.Program moderatörlüğünü ise yine Doğruhaber Gazetesi yazarlarından İbrahim Dağılma yaptı.

"Üstadı Anlatmak Matematiği Anlatmak Gibidir"
Kur'anı Kerim tilavetiyle başlayan panelde ilk konuşmayı Özkan Yaman yaptı. Üstad'ın hayatından kesitler sunan Yaman, "Üstadı anlatmak matematiği anlatmak gibidir. Deseniz kısa sürede matematiği anlatın kimse anlatamaz. Üstad da bunun gibidir. Üstad kendi eserlerinde kendinden bahsederken 'ben anlaşılması ve anlatılması zor muamma biriyim ne kadar acayipler şeyler varsa hepsini yaşamak istiyorum', bunu da hayatın ilk dönemlerinde demiş ve yaşamış Üstad. Dolayısıyla gerçekten Üstadı anlatmak zor. Ama elimden geldiğince sizlere bir şeyler anlatmaya çalışacağım. Özelikle üstadın bir yönüne dikkat çekmek istiyorum. En çok dikkat çeken yönü Rabbanilik ya da nebeviliktir. Bunlar nedir? Bu kavramların anlamı; kendi arzu ve hedefleri için yaşamamak. Tamamen rabbinin emirleri ve kulluk görevini yerine getirmek için hayat sürdürmek işte rabbanilik bu." dedi.

Üstad'da Peygamberlerden Yansımalar Var
Yaman konuşmasını şöyle sürdürdü: "Peygamber efendimiz şöyle diyor: 'Allah'ın gerçek dostları. Onların hayatı anlatılınca Allah hatırlanır.' İşte üstad da hatırlanınca Allah hatırlanır rabbimiz akla gelir. Peygamberlerin hayatları hatırlanır. Said-i Nursinin 80 yılık hayatı heyecanla doludur. Allah için hiç durmamış hiç susmamış. Bir çok peygamberden yansıma var. İbrahim peygambere bakın put kıran peygamber değil mi? İşte üstad da onun misali put kırandır. Bu yolda put kırmaya devam etmiş. Nasıl ki İbrahim (as) put kırmış ve sonucunda ateşe atılmış ve ateş ona gül bahçesi olmuş. Üstad da zindanlara atılmış defalarca zehirlenmiş ama sonuçta zindan ona gül bahçesi olmuş. Zindan ona medreseyi Yusuf olmuş.İşte üstad böyle biridir." Şeklinde konuştu.

Üstad Bedüzzeman da Hz Musa'da yansımaların olduğunu ifade eden Yaman, "Firavunlarla mücadele etmiş asasıyla onları nasıl alt etmişse üstat da risale i nurlarıyla o görevi yapmıştır. Risale i Nura bakın iman hakikatlerine tercüme olduğu için hangi parçasını okursanız şifa bulursunuz. Gönüllere ve hastalığa şifadır. Hangi peygambere bakarsanız üstad hatırlanır. Çekmediği çile eziyet kalmadı, kısacası üstat sürgünler hicretler zindanlar görmüş onu 21 defa zehirlediler öldürmek istediler ama Allah öldürmedi. Ona düşmanlık yapanlar hep aciz ve zelil oldular işte üstad budur." İfadelerini kullandı.

Üstad Mustazafların Büyüklerindendir
"Üstad Mustazafların en büyüklerindendi. Onun çektiği acıları çok az kişi çekmiştir." diyen Yaman, "Üstad mustazaf olduğu için de Allah ona lütufta bulundu. Hem de öyle bir lütufta bulundu ki bugüne kadar 600 bin risalesi yazıldı. Üstadı mustazaflığından dolayı eziyorlar, çeşitli işkenceler yapıyorlar, hayatını zehir ediyorlar; ama o tüm bunlara rağmen davasından geri adım atmayarak elinden gelen çabayı gösteriyor" dedi.

Mazlumiyetin Dini ve Irkı Yoktur
Mehmet Şenlik Hoca ise Dünya Mustazaflar Haftası münasebetiyle Halepçe Katliamını konu aldığı konuşmasında "Kuran-ı kerimde, Allah-u Teâlâ'nın "Biz yeryüzünde zayıf düşürülmüş olan mustazaflara lütufta bulunarak, onları imamlar ve varisler kılmak istiyoruz" ayetini okuyarak Allah-u Teâlâ'nın Mustazaf insanları müjdelediğini ve onları yeryüzünün varisleri yapmak istediğini söyledi.

Şenlik Hoca, "İçinde bulunduğumuz tarihte yaşanmış bazı acı olayları yıl dönümü münasebetiyle burada toplanmış bulunuyoruz ve bu acıları yad etmek için buradayız. Bunlar sadece Müslümanların değil bütün insanların yaşamış olduğu acılar ve mazlumiyetlerdir. Mazlumiyetin, ırkı ve dini yoktur. mazlumiyet insanlık tarihi boyunca yaşanmıştır. Bu acıların ve mazlumiyetlerin en büyükleri ise tarih boyunca Müslümanların başına gelmiştir" şeklinde konuştu.

Şenlik, dünyanın birçok yerinde mustazaf insanlara yapılan zulümleri unutmamak devamlı hatırlamak için Mustazaf-Der tarafından mart ayının üçüncü haftasının "Dünya Mustazaflar Haftası" olarak kabul edildiğini söyledi.
Halepçe katliamına değinen Şenlik, Halepçe'de kimyasal bombalar atılarak rivayetlere göre 10 bin civarında Kürt Müslüman büyük- küçük denmeden yine çoluk-çocuk hatta canlı ne varsa toplu bir şekilde katledildi. Bu katliam dünyada Müslümanlara yönelik yapılan katliamlardan sadece biridir. Halepçe tüm mustazaflarının simgesidir" dedi.
Program sinevizyon gösterimi ardından ilahi ekibi tarafınan okunan ilahi ve ezgilerden sonra son buldu. 

(Nihat Kanat-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları