Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Vali Toprak’tan Osman Baydemir’e cevap

Vali Toprak'tan Osman Baydemir'e cevap

31 Temmuz 2012 Salı 14:15
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ''Valileri halk seçsin' diyen Baydemir'e cevap verdi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, basın mensupları ile iftarda bir araya geldi.

Vali Toprak, isim vermeden, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in 'Valileri halk seçsin' açıklamasına cevap verdi.

Toprak, ''Bu ilde seçimle iş başına gelen ve aynı zamanda hukukçu olan kişi ya da kişilerin, ilkokul mezunu dahi olmayan kişiler karşısında, el pençe durmak suretiyle sorgulandığını ibretle izledik" dedi. Valilerin hükümete bağlı olmaları ve bundan kaynaklı bir çok sorun yaşanmasına rağmen, Diyarbakır Valisi Toprak, sorunun bu boyutuyla ilgili bir şey söylemezken, Baydemir'in şahsı üzerinde ithamlarda bulunması dikkat çekti.

VALİLER KİMDEN EMİR ALIYOR?

Valilerin, İçişleri Bakanlığına bağlı olduğu bilinirken, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Kürt kamuoyunda baskıcı ve tutarsız yaklaşımlarıyla bilinen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e bağlı olarak görev yapıyor.

OSMAN BAYDEMİR NE DEMİŞTİ?

Baydemir, Valilerin kentlerin iradesi olması gerektiğini, bunun için valilerin seçimle gelmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle demişti:

''Gelin Diyarbakır Valisi'ni seçimle seçelim. Kimin vali olacağına Diyarbakır halkı karar versin. Diyarbakır halkı karar verdiğinde, o zaman Vali beyin dediği hakikaten doğru olacak ve o zaman Vali Diyarbakır halkını temsil etmiş olacak. Diyarbakır halkının seçmiş olduğu bir Vali olmuş olsaydı, 14 Temmuz'da Diyarbakır'da bir tek insanın tırnağı taşa değmezdi. Buna emin olun.''

Diğer Haberler