Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Van Kalesi Yenileniyor

Van Kalesi Yenileniyor

19 Ağustos 2010 Perşembe 10:02
Türkiye’nin Van kentinin tanıtımında önemli yer tutan Van Kalesi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor.
Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusunda Van Valiliği ve İl Kültür Müdürlüğü'nce ihalesi yapılan Van Kalesi'nin restorasyon çalışmaları bu yıl Haziran ayında Zeydanlı İnşaat A.Ş. tarafından başlatıldı.

Kalenin eski bir fotoğrafından yola çıkılarak çizilen kroki çerçevesinde, doğu tarafından başlatılan çalışmayla, tahrip olan basamaklar, surlar, kapılar, yollar ve en tepedeki cami yeniden onarılıyor.

Daha önce de yine çevre düzenlemesi yapılan ve ışıklandırılan kaledeki restorasyonla, daha çok turist ve daha iyi bir tanıtım amaçlanıyor.

İhale şartlarına göre, 2 yıl içinde, kalenin tamamı eski görüntüsüne kavuşturulmuş halde teslim edilecek.
AKnews'e konuşan Zeydanlı İnşaat A.Ş. yetkilisi Adnan Vural, bu yıl kalenin yarısını, gelecek yıl da geriye kalanını tamamlamayı düşündüklerini söyledi.

Kullanılan malzemenin zamanla kalenin doğal yapısıyla bütünleşeceğini ifade eden Vural, çalışmalar bittikten sonra ortaya herkesin hayran kalacağı bir eser çıkacağını kaydetti.

Tarihi Eserleri ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ferhat Şimşek ise, kullanılan malzemenin kaleyle bütünlük arz etmediğini, ilerde de beyaz ve gri karışımı bir yapı olarak ortada kalacağını belirterek, Aknews'e şunları söyledi:

“Dünya harikası bir tarihi eserin böylece görüntüsü darbe yiyecek ve insanlar gördüğü manzara karşısında memnun kalmayacak. Turizm amaçlanıyor, ama turist buna gülecek.”

Kale civarında oturan Ahmet Kırmızıtaş isimli Vanlı da, mahalle sakinleri olarak yürütülen çalışmadan memnun olduklarını, yeni olmasına karşın görüntünün iç açıcı olduğunu söyledi.

- Kalenin tarihçesi

Van Kalesi, Urartuların ilk başkentidir. M. Ö. 9. yüzyılın ortalarında Urartu Kralı I. Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Kalenin girişi kuzeybatıdadır. Girişin hemen batısında Sarduri Burcu (Madır Burcu) yer alır. I. Sarduri tarafından Asur diliyle yazılmış çivi yazılı kitabeler var. Antik Urartu Krallığı tarafından kütle halindeki taştan yaptırılan ve Urartu'nun başşehri Tuşpa'yı kuşbakışı gören bir istihkam yapıdır. Van Gölü kıyısında, il merkezine 5 km uzaklıkta bulunan kale, sarp bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Yapı 1800 metre uzunluğunda, 120 metre genişliğinde ve 80 metre yüksekliğindedir.

AKnews

Diğer Haberler