Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Van Konteynırkentte İmam Olmak

Van Konteynırkentte İmam Olmak

14 Kasım 2012 Çarşamba 13:49
Kısa bir süre önce konteynırkentte imamlık yapmaya başlayan Sunullah Toprak burada İmamlık yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlattı.

VAN - Van İHH Konteynırkent İmam Hatibi Sunullah Toprak, burada imamlık yapmanın avantajlarını, toplu yaşam nedeniyle insanlara ulaşmanın, insanlarla iletim kurmanın da rahat olması olarak değerlendirirken, dezavantajını insanların mahallelere göre az olması ve öğle ikindi ve akşam namazlarında cami cemaatinin az olması şeklinde değerlendirdi.

"Gündüz Vakitlerinde Cami Cemaati Azdır"
Yaptıkları çalışmalardan söz eden Toprak, kısa bir süre önce Mahalle imamlığından Konteynırkente geçtiğini belirterek, "Yaklaşık olarak 20 gündür buraya atandık. Tabi konteynırkentlerde ilk zamanlara göre vatandaşlarımız azalmış durumda. Burada yaşadığımız tek sıkıntı cami cemaatimizin azlığıdır. Sabah ve yatsı namazlarında cemaatimiz kalabalık iken öğle, ikindi ve akşam namazlarında burada kalan vatandaşlarımız memur ve çalışan olduğu için pek kimse yoktur."dedi.

"Kur`an`ın Hayatımızın Her Zamanına Yayılması için Çalışma Başlattık"
Burada yaptıkları çalışmalardan da bahseden İmam Toprak, "Bizler Cumartesi ve Pazar günleri buradaki çocuklara yönelik Kur`an dersleri ve temel dini bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bunun yanında Bayan Kur`an kursumuzda bayanlara yönelik sohbet ve Kur`an dersleri yapılıyor. Özellikle Kur`an derslerinin Yaz Kur`an kurslarına mahsus kalmaması ve Kur`an`ın hayatımızın her zamanına yayılması için böyle bir program başlattık. Tabi bu hafta sonuna mahsus bir programdır. İnşallah hafta içine de yaymaya çalışacağız. Öğrencilerimize Cumartesi günleri Kur`an dersi Pazar günleri ise temel dini bilgileri vermeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Konteynırkente İmam Olmanın Avantajları ve Dezavantajları"
Konteynırkentte imamlık yapmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahseden Toprak sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada bulunmanın en büyük avantajı insanlar toplu bir şekilde bulunduğu için bunlara ulaşmak, bu insanlarla iletişim kurmak ve bunları camiye toplamanın daha rahat olmasıdır. Bu imkân mahalle ve köylerde daha zordur. Buranın komplesini gezmek bir saatinizi almazken bunu köylerde ya da mahallelerde yapmak günler alabilir. Onun için bu noktada konteynırkentlerde imamlık avantajlıdır. Bunun yanında dez avantajları da var bunlar ise insanların azlığıdır, gündüz vakitlerinde herkes işte güçte olduğundan cami cemaatinin az olmasıdır." (Murat Dalgın - İLKHA)

 

Diğer Haberler