Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
 Van ve Iğdır’da 19 kişi tutuklandı

Van ve Iğdır'da 19 kişi tutuklandı

30 Kasım 2012 Cuma 12:09
Van ve Iğdır'da polis tarafından yapılan baskınlarda gözaltına alınan 23 kişinin daha adliyedeki işlemleri bitti.

Mahkemeye çıkarılanlardan aralarında Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser'in de bulunduğu 9 kişi daha tutuklandı. Bu operasyonlarda tutuklu sayısı 19’a çıktı.

Van Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerin 26 Kasım'da Van merkez, ilçe ve beldelerinde eş zamanlı olarak "KCK" operasyonu adı altında Dicle Haber Ajansı (DİHA) Van Bölge Temsilciliği, Azadiya Welat Gazetesi Temsilciliği, belediye birimlerinin de bulunduğu çok sayıda adrese yaptığı baskında gözaltına alınan son grup da Perşembe günü sabah savcılığa çıkarıldı. Akşam saatlerine kadar süren savcılık ifade işlemlerin ardında 14 kişiden 3'ü serbest bırakılırken, 11 kişi ise tutuklama talebiyle Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Sabah saatlerine kadar süren ifade işlemlerin ardında 5 kişi mahkeme tarafından serbest bırakılırken, Çelebibağı Belde Belediye Başkanı Veysel Keser, Van Belediyesi Basın Danışmanı Sait Kantarcıoğlu, eski BDP Van İl Başkanı Yakup Ataş, BDP eski yöneticisi Naci Erkol, BDP Yöneticisi Naif Uğraş ile eski BDP Van İl Saymanı Naim Işık ise, "Örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Van'da aynı grupta dünde, BDP İl Eş Başkanı Fevziye Şiran, İl Genel Meclis Başkanı Semira Varlı, BDP PM Üyesi Hüseyin Dağ, BDP İl Yöneticisi İbrahim Alkan, Eğitim Destek Evi eski eğitmenlerinden Meral Güngör, MEYA-DER eski Yöneticisi İshak Arslan, BDP eski yöneticisi İsmail Demir ile Başkale BDP İlçe Başkanı Selahattin Bozkurt, "Örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanmıştı.

Iğdır'da ise, 26 Kasım günü yapılan baskınlarda gözaltına alınan ve Erzurum'da savcılığa çıkarılan 9 kişiden 6'sı serbest bırakılırken, mahkemeye sevk edilen Ferzende Abay, Reşit Ayaz ve Ahmet Adıyaman ise, "Örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Iğdır'da 29 Kasım Perşembe günü de Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgöl ile Dersim'de gözaltına alınan BDP Genel Merkez çalışanı Doğan Aydın, "Örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanmıştı.

26 Kasım’dan bu yana Van ve Iğdır'da 46 kişi gözaltı alınırken, bunlardan 19'u tutuklanarak, cezaevine gönderildi. (anf)

Diğer Haberler