Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Van ve Iğdır’da Operasyon: BDP’li 10 kişi tutuklandı

Van ve Iğdır'da Operasyon: BDP'li 10 kişi tutuklandı

29 Kasım 2012 Perşembe 11:54
Van ve Iğdır'da yapılan ev ve kurum baskınlarında gözaltına alınanlar 23 kişinin savcılık ve mahkeme işlemleri bitti.

Van ve Iğdır'da yapılan ev ve kurum baskınlarında gözaltına alınanlar 23 kişinin savcılık ve mahkeme işlemleri bitti. 23 kişiden 10'u çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananlar arasında Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgöl de bulunuyor.

Van Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, 26 Kasım'da Van merkez, ilçe ve beldelerinde eş zamanlı olarak "KCK" operasyonu adı altında Dicle Haber Ajansı (DİHA) Van Bölge Temsilciliği, Azadiya Welat Gazetesi Temsilciliği, belediye birimlerinin de bulunduğu çok sayıda adrese baskın düzenlemişti. Baskınlarda gözaltına alınan 28 kişiden 16'sı dün sabah saatlerinde savcılığa çıkarılan 16 kişinin savcılık işlemleri gece geç saatlere kadar devam etti. Savcılıkta 2 kişi serbest bırakılırken, 14 kişi ise tutuklama talebiyle Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği'ne sevk edildi. Sabah saatlerine kadar süren ifade işlemleri sonucunda BDP İl Eş Başkanı Fevziye Şiran, İl Genel Meclis Başkanı Semira Varlı, BDP eski PM Üyesi Hüseyin Dağ, BDP İl Yöneticisi İbrahim Alkan, Eğitim Destek Evi eski eğitmenlerinden Meral Güngör, MEYA-DER eski Yöneticisi İshak Arslan, BDP eski yöneticisi İsmail Demir ile Başkale BDP İlçe Başkanı Selahattin Bozkurt, "Örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanırken, 6 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Iğdır'da ise yapılan baskınlarda gözaltına alınan 16 yurttaştan emniyet işlemleri tamamlanan Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgöl, Belediye Meclis üyeleri Gozel Önder, Ayşegül Yaşar, DTK üyesi Hasan Safa, BDP üyesi Sadık Önder, Halfeli Belde Belediye Meclis Üyesi Ahmet Sarıtaş ile Dersim Belediye Misafirhanesi'ne polis ve özel harekat timleri tarafından düzenlenen operasyonda BDP Genel Merkez çalışanı Doğan Aydın, dün Erzurum'da savcılığa çıkarılmıştı. Savcılıkta ifadesi alınan 7 kişi tutuklama talebiyle Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği'ne sevk edildi. Gece geç saatlere kadar süren ifade işlemlerin ardından Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgöl ile Dersim'de gözaltına alınan BDP Genel Merkez çalışanı Doğan Aydın "Örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanırken, 5 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Van'da gözaltında olan 12 kişi ile Iğdır'daki operasyonda gözaltına alınan 9 kişi ise bugün savcılığa çıkarılacak.  (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları