Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Van’da 7 Bin 431 Özürlüye Evde Bakım Ücreti Veriliyor

Van'da 7 Bin 431 Özürlüye Evde Bakım Ücreti Veriliyor

11 Mayıs 2012 Cuma 07:55
Van Valisi Münir Karaloğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Van'da bulunan 7 bin 431 özürlüye evde bakım ücreti olarak her ay toplam 4 milyon 716 bin lira ödeme yaptığını söyledi.

Vali Münir Karaloğlu, Bedensel Engelliler Haftası kutlamaları çerçevesinde bir grup bedensel engelliyi kabul etti. Hafta sebebiyle Valilik bahçesindeki törene katılan bedensel engelliler, programın ardından Vali Karaloğlu'nu ziyaret etti. Misafirlerini Vali Ali Paşa Toplantı Salonu'nda ağırlayan Karaloğlu, bedensel engellilerin sorunlarını dinledi. Vali Yardımcısı Zafer Coşkun, İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ünal Öncül'ün de hazır bulunduğu ziyaret sırasında Vali Münir Karaloğlu, hükümetin bedensel engellilere yönelik çıkardığı yasa ve hakları anlattı.

"Bedensel Engellilerin Konforlu Hayat Sürmeleri İçin Bütün Engelleri Kaldırmak İstiyoruz"
Engellilerin sorunlarını çözmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Karaloğlu, şunları kaydetti: "Bedensel engellilerin şundan emin olmalarını istiyorum. Biz elimizden geldiği, gücümüzün yettiği kadar onların daha rahat bir yaşam sürmeleri için engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bu engeller ekonomik engeller olabilir, kullandığınız binalardaki engeller olabilir. Çarşıda yürüdüğünüz engeller olabilir. Gittiğiniz alışveriş merkezindeki engeller olabilir. Engelliye daha konforlu yaşam sunacak bütün engelleri kaldırmak için hükümetimizin, bakanlığımızın emirleri, direktifleri doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bütün problemler bitti mi? Hayır. Bütün problemler bitmedi. Hala sorunlarımız var." Dedi.

"7 Bin 431 Kişiye 4 Milyon 716 Bin Evde Bakım Ücreti Ödeniyor"
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Van'da bulunan 7 bin 431 özürlüye evde bakım ücreti olarak ailelerine her ay toplam olarak 4 milyon 716 bin lira ödeme yapıldığını kaydeden Karaloğlu: "Daha önce bu ödemeler yoktu. Bu neyi sağladı? Artık engellimizin, ailesiyle beraber kalabilmesini sağladı. Akrabasıyla beraber kalabilir. Hiç kimse artık engellinin yük olduğunu söylemiyor. Özürlülerimize ödenen evde bakım ücreti onlara analarının ak sütü gibi helal olsun. Geçen yıl da uyarmıştım. Bu yıl da uyarmak istiyorum. Bu konuda maalesef kötü niyetli olan insanlar da var. Maalesef hak etmediği halde bu ücreti alanlar var. Ben bunu hep tekrarlıyorum. Eğer bu hakkı doğru kullanmazsak bu hakkı birileri gelir, elimizden alır. Engelli derneklerden de bu konuda yardım bekliyorum." dedi.
Van'da zihinsel engelliler okulu açmak için 2 yıldır bir çalışma yaptıklarını anlatan Karaloğlu, bu okulu da inşallah kısa zaman içerisinde açmayı arzu ettiklerini kaydetti. Bedensel engellilere verilen eğitimin ayrı değil de karma olmasından yana olduklarını ifade eden Karaloğlu: "Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Hayrunnisa Gül Hanımefendinin de 'Eğitim Her Engeli Aşar' kampanyası da o yöndeki kampanyadır. Karma eğitimden yanayız. Sadece işitme engellilerin gittiği bir lokal olmasın. Niye özürlüyü ayırıyoruz? Bizim Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze ait olan toplum merkezlerimiz var. Her özürlü grubunun rahatça kullanacağı bir mekâna dönüştürelim. Niye onları tecrit edelim? Niye böyle bir şey yapalım? Bu doğru değil. Yani engelliyi toplumun içinde tutmamız lazım. Yani engelliyi tecrit edecek bir sistemi kabul etmememiz lazım. Biz katılımcı karma eğitiminden yanayız. Bizim toplum merkezlerimiz aynı zamanda engelli vatandaşlarımız için de toplum merkezidir. Eğer engeller varsa onu hızlı bir şekilde ortadan kaldıralım. Ama biz engellilere ayrı bir toplum merkezi yapmayalım. Bu doğru bir şey değil.." dedi.

Vali Karaloğlu da deprem dolayısıyla zihinsel engellilerin geri kaldıkları eğitimlerinin tamamlanması için İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır'a hızlandırılmış eğitim verilmesi talimatını verdi. Bu arada işitme engellilerin taleplerini Vali Münir Karaloğlu'na iletmesi için işaret dilini kullanan bir eğitmen de çeviri yaptı.

İLKHA

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları