Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Van’da Onbinler Miting Alanındaydı

Van'da Onbinler Miting Alanındaydı

17 Kasım 2012 Cumartesi 17:40
Yasağa ve polis müdahalelerine rağmen Van’da onbinler mitinge katıldı.

Yasağa ve polis müdahalelerine rağmen Van’da onbinler mitinge katıldı. Burada bir konuşma yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Van'da da yer yer engellemeler var; ama Diyarbakır'da yaşananlara bakın, asker, polis, jandarma sokaklarda. Kürtler Kürdistan'da haklarını talep etmek için alanlarda iken, topla, tankla işgal eden sen, demokrat olan sen, terörist olan biziz. Sen terörist kimdir görmek istiyorsan, Diyarbakır'ın sokaklarına bakacaksın" dedi. 

 
Van'da Belediye Garajı'nda BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın katılımıyla bir miting düzenlendi. Van F Tipi Cezaevi önünde yüzlerce araçlık konvoy ile karşılanan Demirtaş ve BDP milletvekilleri Pervin Buldan, Halil Aksoy, Sırrı Sakık ve Nazmi Gür büyük bir konvoyla kent merkezine hareket etti. Demirtaş ve beraberindekileri Van Belediye Başkanvekili Sabri Abi, Bostaniçi Belde Başkanı Nezahat Ergüneş, Çelebibağı Belde Belediye Başkanı Veysel Keser'in de aralarında bulunduğu belediye başkanları ve kurum temsilcileri karşıladı. Kentin en işlek caddeleri ve sokak başları çok sayıda zırhlı araç ve çevik kuvvet tarafından abluka altına alınırken, onbinler dört ana koldan alana aktı. 
 
Alanda bulunan binalara, "Cezaevlerindeki ölümlere sessiz kalmak, insanlık suçudur", "Cezaevlerinde insanlar ölüyorlar farkında mısınız?", "İçerde onbinler, dışarıda onbinler destek için açlık grevindeyiz", "Cezaevlerindeki tutsakların talepleri kabul edilsin" pankartları asıldı. Alanda kitle sık sık, "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana zindanan", "Direne direne kazanacağız" sloganları atarak sarı, kırmızı, yeşil flamalar taşıdı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı mitingde, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları taşındı. Yoldaki asfalta ise "HPG", "KCK" ve "Apo" yazıları yazıldı. 
 
Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ardından "Çerxa Şoreşe" marşı okundu. Okunan marşın ardından vekiller onbinleri selamladı. BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, yurttaşları selamlayarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan Kemal Aktaş'ın selamlarını iletti. Gür daha sonra DTK binasında açlık grevinde olan BDP Van milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Özdal Üçer'in mesajlarını okudu. Gür, zor bir süreçten geçtiklerini belirterek, alanlarda mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. 
 
ERDOĞAN DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR
 
Ardından konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerindeki açlık grevlerinin 67'nci gününe girdiğini belirterek, "Her yerde, bedenlerini özgürlük için ölüme yatıran evlatlarımızı sahiplenenlere Hakkari'den İstanbul'a kadar bin selam olsun. Binlerce Kürt siyasetçisi, faşizan zihniyete dur demek için, halkımıza olan sevdasını göstermek için bedenlerini ölüme yatırdı. Bu kararlılığı tüm dünya görüyor, bir tek görmeyen biri kaldı. O da kendini dev aynasında yürüyen, dünyanın yeni sultanı olduğunu zanneden o, Cin Ali'den farkı yoktur" dedi. Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış tecride dikkat çekerek, "Devlet kendi anayasasını ihlal ediyor. Bir buçuk yıldır herkes alanlarda tecridin kalkması için mücadele ediyor. Başbakan suç işliyor, bu suçu işlemeye devam ediyor. Başbakan'a karşı 67 gündür zindanlarda kahraman Kürt evlatlarımız direniyorlar. Kimse tecride sessiz kalmıyor. Erdoğan, dünyanın gözü önünde suç işlemeye devam ediyor" dedi. 
 
YAĞ ÇEKEN AKP TAYFASINA: DİRENMEYİ ÖĞRENİN
 
Demirtaş, DTK binasında açlık grevlerine giren vekillere hakaret eden Başbakan Erdoğan'a seslenerek, "Erdoğan kafasını kuma gömerek, sanki gerçekler saklanacakmış gibi, bizim arkadaşlarımıza hakaret ediyor. Başbakan saygı duyacağı yerde, hakaret ediyor. Bizim görüştüğümüz AKP'liler bizlere haklısınız diyorlar, bizler Başbakan'dan korkuyoruz diyorlar. Bize diyorlar ki Başbakan'a yağ çekerseniz, sorun belki çözülür. Yağ tayfası bize bu çözümü sunuyor. Ben de onlara diyorum ki tarihte hiçbir halk zulüm yapan lideri yağlamayla yıkamakla zafer kazanmamıştır. Direnerek zafer kazanmıştır. Ben o yağ çeken AKP tayfasına şu öneride bulunuyorum. Eğer sizler başkanınızın yaptıklarından söylediklerinden memnun değilseniz, direnin direnmeyi öğrenin. Dünyada hiçbir yerde Kürt halkı kadar örgütlü ve mücadeleci ve kararlı direnen bir halk yoktur. Kürt halkı tüm dünyaya örnek olmuştur" dedi. Demirtaş, "KCK" adı altında yapılan operasyonları hatırlatarak, "10 binleri içeri tıktınız. Onları zindana atmakla, 'haklarını talep etmeye cesaret edemezler, önderliğine Sayın Öcalan'a özgürlük isteyemezler' dediler. Tutsaklarımız hakkında bunları düşünen o beyinler siyasetçi, devrimcinin içerde de dışarıda da devrimci ve siyasetçi olduğunu unuttular. İçeri tıkmakla AKP'ye teslim olacaklarını zannettiler. Onlar mahkeme salonlarında hakimi sorgulayıp, AKP'yi teslim alıyorlar. Bunlar Ergenekon'a benzetmeye çalıştılar. Bizler devrimci bir hareketiz. İkisini birbiriyle anmaya çalıştılar. Ergenekon Türkiye Cumhuriyeti'nin örgütüdür. Kürt hakları üzerine atılmış çete örgütüdür" şeklinde konuştu. 
 
BAŞBAKAN CİN ALİ GİBİ
 
Başbakan Erdoğan'ın açlık grevi eylemleri için "şov yapıyorlar" söylemini hatırlatan Demirtaş, "Cin Ali'nin şov dediğine bakmayın. O da içerdeki direnişin farkındadır. Geldiğimiz bu kritik saatler halkımızın tarihi için kaderi için önemlidir. Kürt halkı zindanlardaki direniş mücadelesini halkımız devr almış, dünyanın gözü önünde tecridi teşhir etmiştir. Bugün ve yarın bizler için çok kritik saatlerdir. 48 saatlik destek eylemi Van'da başlıyor. Yaptıklarımız ve yapacaklarımız 67 günün kaderini belirleyecektir. Ölümlerin yaşanmaması için elimizden geleni yaptık. Umuyoruz ki akşama kadar olumlu gelişmeler yaşanır. İmralı'da yapılan görüşmeleri Başbakan tehdit olarak algılıyor, bunun neresi tehdittir. Van'da da yer yer engellemeler var; ama Diyarbakır'da yaşananlara bakın, asker, polis, jandarma sokaklardadır. Kürtler Kürdistan'da halklarını talep etmek için alanlarda iken, topla, tankla işgal eden sen, demokrat olan sen, terörist olan biziz. Sen terörist kimdir görmek istiyorsan, Diyarbakır'ın sokaklarına bakacaksın" dedi. 
 
KÖKENİNİZDE İNSANLIK YOK
 
Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zindan direnişine hakaret etmek sizin haddinize değildir. Zindanlarda sizlere teslim olmayanlara kurban olun. Sizlerin kökenleri Kürt, İngiliz, Türk olsun neye yarar. Kökeninizde insanlık yoktur. Önce insan olun. İnsani değerlere önem verin. Kürt kökenli olup da, AKP'nin parasıyla halkın değerlerine televizyon televizyon dolaşarak hakaret etmek sizin haddinize değildir. Ne yaparsanız yapın, ne güç varsa sonuna kadar kullanın, faşizm korktuğu için, halkımız savaşıyor. Kürtlerin haklı taleplerinin karşılığında tank toplarla gitmek faşizmdir. Faşizme direnmek Kürt halkının hakkıdır."
 
Yapılan konuşmaların ardından kitle açlık grevine katılmak üzere kent merkezine doğru yürüyüşe geçerken, polis müdahale etti. Müdahale sonrası başlayan olaylar sürüyor. 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları