Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Vatikan: İsrail İşgalini Tanımıyoruz

Vatikan: İsrail İşgalini Tanımıyoruz

13 Haziran 2012 Çarşamba 15:51
Vatikan, İsrail`le imzalayacağı anlaşmanın, Doğu Kudüs`ün İsrail tarafından işgalini fiilen tanımak anlamına geleceğini kabul etmedi.

Vatikan, İsrail`le imzalanması planlanan ekonomi anlaşmasının, Doğu Kudüs`ün İsrail tarafından işgalini fiilen tanımak anlamına gelmeyeceğini açıkladı.

Vatikan, Kutsal Topraklar`daki kilise mülkleri ve vergi sorunlarıyla ilgili anlaşmanın İsrail`in kontrolündeki Doğu Kudüs`ü tanımak sonucunu doğurmayacağını söyledi.

İsrail Doğu Kudüs`ü 1967 Savaşı`nda işgal etti. 1980`de ise bütün şehri ``ebedi başkent`` ilan etti. Fakat dünya ülkeleri bu işgali tanımadı.

HAMAS`TAN VATİKAN`A UYARI

Hamas, Katolik dünyasının merkezi Vatikan`a, Kudüs`teki kiliseler üzerinde İsrail hükümranlığını tanımaması konusunda uyarıda bulundu.

Hamas`tan yapılan yazılı açıklamada, Vatikan`ın bu yöndeki hazırlıklarından büyük kaygı duyulduğu belirtilerek, "bu kararın İsrail`in çıkarlarına hizmet eden büyük bir taviz olacağı ve yol açacağı tehlikeli sonuçlarından da bütünüyle Vatikan`ın sorumlu tutulacağı" belirtildi.

Kudüs`te Müslümanlar ve Hıristiyanlara ait kutsal mekanların "Arap ve Filistinli" kimliğinin korunacağı, "işgal yönetiminin" denetimine girmeyeceği uyarısında bulunan Hamas, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı`na da, İsrail`in planlarına engel olmak için derhal devreye girmeleri çağrısında bulundu.

Vatikan ile İsrail arasında, İsrail yönetiminin 1967 yılındaki işgalden bu yana Hıristiyanlara ait kiliselerle ilgili tasarruflarının tanınmasını da içeren bir plan üzerinde müzakere yürütültüğü iddia edilmişti.
 

Diğer Haberler