Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Veliler Oyuncak İHA Satışına Tepkili

Veliler Oyuncak İHA Satışına Tepkili

08 Ocak 2013 Salı 13:16
Oyuncak pek fazla satmasa da sitenin kullanıcılarının bir bölümünün müşteri değerlendirmeleri sayfalarındaki satirik yorumlar ilgiyle okunuyor.

ABD ordusunun insansız hava aracı Predator’ün oyuncak maketi Amazon.com adlı alışveriş sitesinde üç yaşından büyük çocuklar için geçtiğimiz günlerde satışa konuldu. Oyuncak pek fazla satmasa da sitenin kullanıcılarının bir bölümünün müşteri değerlendirmeleri sayfalarındaki satirik yorumlar ilgiyle okunuyor.

Tailwinds adlı oyuncak firması tarafından satışan sunulan “Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, Orta İrtifa – Uzun Menzilli – İnsansız Hava Aracı RQ-1 Predator” adlı maket uçak aslında Amazon.com’da satışta olan onbinlerce maket oyuncaktan biriydi. Ancak Predatorların uluslararası alanda gündemde olması ve oyuncağın üç yaşından büyük çocuklar için uygun görülmesi kullanıcıların tepkisini çekti.

Şirkete konuyla ilgili şikayet mailleri yağarken kullanıcılardan bazıları ise müşterilerin ürünü değerlendirme bölümünde maket Predatorlar için yaptığı satirik yorumlar büyük ilgi topladı. İşte o yorumlar:

* Oğlum büyüyünce orduya katılmak istiyor. Şimdi bu maket uçağını evimizin etrafında uçurarak köpeğimiz Scruffy’nin üzerine Hellfire füzeleri atıyor. Söylediği kadarıyla Scruffy bir terör şüphelisi ve ortadan kaldırılması gerekiyor. Scruffy’nin önce mahkemeye çıkarılması gerekip gerekmediğini sorduğum zaman hemen Senatör Lindsay Graham’dan bir alıntı yapıyor: “Kapa çeneni Scruffy, sana mahkeme yok”. Oğlumla gurur duyuyorum.

* Bu oyuncak harika. Oğlumuz şimdi evimizin etrafında saatler boyunca uçağını uçurarak hayali düğünler, cenazeler, çobanlar ya da aklınıza gelen ne ise onların üzerine hayali füzeler atıyor. Sonra pusu kurup onları kurtarmayı gelenleri bekleyip, onları da öldürüyor. Görüntünün daha gerçekçi olması için kızkardeşinin oyuncak bebeklerini alıp onların kol, bacak ve kafalarını kesip etrafa saçıyor.

* İçerde anayasal hakları çiğnemek ya da dışarıda çocukları bombalamak adına bu oyuncak tüm gizli görevler için mükemmel. İki kere alın ve memnuniyetinizi ve kayıpları üç katına çıkarın.

* Biz Predator’ümüzle iyi vakit geçirirken bazılarının İran’da bir yerlerde kaybolduğuna dair bilgi aldık. O yüzden aldığınız zaman 2-3 tane alın ki yedeğiniz olsun.

* Tommy Noel Baba’dan gelen bu hediyesini açtığı zaman “bu ortalığı yıkıyor” dedi. Ben ise onu bu oyuncağın bizim özgürlüklerimizden nefret eden insanları yıkma fırsatı verdiğini söyledim. Hadi Tommy biraz neşelen.

* Biz, bizden farklı giyinen ve yanlış Tanrıya dua eden adamları havaya uçururken Küçük Jimmy bu oyuncağa bayılıyor. Amerika’da çocukları silahlarla öldürmek kötüyken başka ülkelerde çocukları bu silahla öldürmek harika.

* Bu oyuncak harika. Sonunda ben kendimi Nobel Barış Ödülü sahibi gibi hissediyorum. Bu Beyaz Saray’da elimle kendi ölüm listemle oturuyormuşum hissini veriyor.

* Bu benim çocuğumum bir gün egemen sınıfların üretken bir üyesi olabileceğini aşılıyor.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları