Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Vicdani retçi Savda’nın Ankara yürüyüşü başladı

Vicdani retçi Savda'nın Ankara yürüyüşü başladı

01 Eylül 2012 Cumartesi 23:39
Vicdani retçi Halil Savda'nın Roboski'den Ankara'ya başlattığı 40 günlük yürüyüş başladı.

1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle çatışmalara dikkat çekmek; diyalog ve müzakerelerin başlaması, Roboski Katliamı'nın açığa çıkarılmasını talep etmek amacıyla Ankara'ya bir yürüyüş gerçekleştiren Savda, Roboski'den yola çıktı.

Vicdani retçi Savda, yürüyüşün amacına ilişkin Roboski Katliamı'nda yaşamını yitirenlerin Gülyazı Köyü'ndeki mezarları başında açıklama yaptı. Açıklamaya, Roboskilileri ziyaret etmek için köye gelen Türkiye Barış Meclisi sekretaryasından Hakan Tahmaz, Abdulhekim Daş, Çoşkun Üsterci, Mehmet Şirin Tunç, Ayşe Aydoğan, İstanbul, İzmir, Mersin, Hatay, Diyarbakır, Batman, Bitlis, Mardin, Siirt ve Van'dan gelen çok sayıda Barış Meclisi üyeleri, Şırnak İl Genel Meclis Üyesi İrfan Enç ve Roboskili aileler destek verdi.

'YÜRÜYECEĞİM YOLDA HALA KAN AKIYOR'

Açıklama yapan Savda, barış sesini ve talebini bir kez daha dillendirmek için böyle bir girişimde bulunduğunu belirterek, "Savaşla barış sağlanamıyor. 30 yıldır yürüdüğümüz bu yolda insanlar öldürülüp katlediliyor. Benim şimdi barış için yürüyeceğim yolda hala kan akıyor. Bu savaşın ve akan kanın durması, Kürtlerin özgürlük ve demokratik taleplerinin yerine getirilmesi için bu yürüyüşü gerçekleştiriyorum. Buradaki ailelerin acılarını paylaşıyoruz. Umarım bu yolculuk sorunsuz biter"dedi.

Ardından konuşan Türkiye Barış Meclisi Sekreteryası'ndan Coşkun Üsterci, bu yürüyüşün Roboski'den başlamasının önemine değinerek, bunun Roboskili ailelerin adalet çığlığı olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Türkiye Barış Meclisi ve Roboskili aileler, Savda ve onunla beraber Şırnak'a kadar yürüyecek olan Miraz Rusipî'yi uğurladı.(ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları