Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yar-Der Suriyeli Mültecilere Sahip Çıkıyor

Yar-Der Suriyeli Mültecilere Sahip Çıkıyor

29 Mart 2012 Perşembe 19:18
Suriye'de devam eden karışıklıktan kaçan Suriyeliler, Şanlıurfa'daki akrabalarının yanına sığınıyorlar. Türkiye'ye gelen Şeğani ailesine Şanlıurfa Yardım Eli Derneği sahip çıktı.

ŞANLIURFA - Suriye'de yaşanan katliamlara her gün yenisi eklenirken, Türkiye'nin Suriye sınırında mülteciler için mülteci kampları kuruluyor. Beşer Esad'ın zulmünden kaçan mülteciler, yerlerini yurtlarını ve kısacası her şeylerini terk ediyor. Türkiye'ye sığınan mültecileri bu sefer başka bir sıkıntı bekliyor, geçim derdi ve kalacak bir yer sıkıntısı.

Son günlerde sınırdan geçip Şanlıurfa'ya gelen mülteci ailelerin sayısında ciddi artışlar görülüyor. En son sınırdan Türkiye tarafına geçen Şeğani ailesi adeta ortada kaldı. Suriye'de evlerini olduğu gibi bırakan Şeğani ailesi, Şanlıurfa'nın Selçuklu Mahallesinde kiraladıkları üç odalı bir evde kalıyorlar. Birkaç gündür yerlerde yatan Şeğani ailesinin yardımına Şanlıurfa Yardım Eli Derneği yetişti. Yar-Der, Şeğani ailesine ilk olarak gıda, yatak, çamaşır makinesi ve fırın yardımında bulundu.

Yollar Cesetlerle Doludur
Suriye'deki içler acısı durumu anlatan Şeğani ailesinin yaşlıları şunları ifade ettiler: "Hastalarımızı korkudan hastaneye götüremiyorduk. Götürdüğümüzde de kimse ilgilenmiyor. Kimsenin milletin halinden haberi yok. Esad'ın askerleri kendi güvenliklerini sağlamakla meşguller. Öldürülme olayları çoktur. Yola bakıyorsunuz yol kenarları cesetlerle doludur. Her taraf insanların cesediyle doludur. İnsanlar öldürülen yakınlarının cesetlerini korkudan sokaklardan toplayamıyorlar. Bu manzaralara insanın yüreği dayanamıyor.

Mesela bir komşumuzun oğlu askerden kaçtı. Babası da oğlunu alıp tekrar askerlere teslim etti. Teslim ederken, 'alın oğluma bir zarar vermeyin' demiş bir süre sonra evinin önüne oğlunun cesedini atmışlar alsana oğlunu demişler. Babası feryadu fiğan ediyordu. Esad'ın askerleri evlerin içine girerek evde kıymetli eşyaların hepsini alıyorlar. Altın alıyorlar para alıyorlar. Bazıları diyorlar ki bu askerler yabancı askerler, hayır hepsi Suriye askerleridir. Biz gelirken yol üstünde bir sürü kontrol noktası var Allah bizi korudu. Biz Türk vatandaşı olduğumuz için sınırdan geçip Türkiye'ye geçtik."

Şanlıurfa Yardım Eli Derneği'ne dua eden Şeğani ailesi, geride bıraktıkları aile fertleri için endişeleniyor.

Şeğani ailesinin gençlerinin ise, tekrar Suriye'ye dönebilme ihtimaline karşı kameralara görünmekten çekinmeleri dikkat çekti. (Mehmet Demir - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları