Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Yargıdaki Atama Krizi Büyüyor

Yargıdaki Atama Krizi Büyüyor

19 Ağustos 2010 Perşembe 13:05
HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ise, bakanlık kararına rağmen taslağı görüşmeye devam edeceklerini açıkladı.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), askeri darbe planlarıyla davalara bakan savcı ve hakimleri görevden alma girişimi üzerine Adalet Bakanlığı, savcı ve hakimlerin atama kararnamesini geri çekti. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ise, bakanlık kararına rağmen taslağı görüşmeye devam edeceklerini açıkladı.

CHA'nın haberine göre, hakim ve savcıların atamalarının görüşüldüğü 2010 yaz kararnamesinde yaşanan tartışmalara ilişkin açıklama yapan Özbek, Adalet Bakanlığı'nın geri çektiği taslak için "Taslak kurulun gündemine alınınca kurulun malı olur. Geri çekilip çekilmemesine ancak kurul karar verir" diye konuştu.

Medya üzerinden yapılan tartışmalara tepki gösteren Özbek, "Gönül isterdi ki bu konuları kurulda tartışabilelim" dedi.

Özbek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in "Mahkemelerden hakim ve savcı talebi var. Madem savcı istiyorlar, neden hakimleri görevden almak istiyorlar?" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine "Hakimleri görevden alma gibi bir kurul kararı yok. Durum değerlendirmesi yapacağız. Ona göre karar vereceğiz. Bu kurulun görevidir" dedi

Özbek, kurulun bugün yapacağı toplantıya Adalet Bakanı Ergin ve Müsteşarı Ahmet Kahraman'ı bekleyeceklerini belirterek, katılmamaları durumunda hukuki sonuçları olabileceği uyarısında bulundu.

Türkiye'de, hakim ve savcı atamaları Adalet Bakanlığı'nın başkanlığında toplanan HSYK'da kararlaştırılıyor. Yasa gereği kurula başkanlık eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Bakanlık Müsteşarı Ahmet Kahraman, HSYK'ya katılmadığı için kurul toplanamıyor, toplansa bile karar alamıyor.

Son dönemlerde hükümete yönelik darbe planları nedeniyle devam eden davalardan dolayı HSYK ile yaşadığı yetki çatışmasına son vermek isteyen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Hükümeti, geçtiğimiz aylarda HSYK başta olmak üzere yargı kurumlarının yapısını değiştirmek amacıyla anayasa değişikliği gerçekleştirmişti.

Anayasa değişikliği, 12 Eylül 2010'da referanduma sunulacak. Adalet Bakanlığı, savcı ve hakim atamalarının referandum sonrası oluşacak yeni HSYK üyelerinin kararına bırakılmasını istiyor.

AKnews

Diğer Haberler