Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yargıdaki Atama Krizi Büyüyor

Yargıdaki Atama Krizi Büyüyor

19 Ağustos 2010 Perşembe 13:05
HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ise, bakanlık kararına rağmen taslağı görüşmeye devam edeceklerini açıkladı.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), askeri darbe planlarıyla davalara bakan savcı ve hakimleri görevden alma girişimi üzerine Adalet Bakanlığı, savcı ve hakimlerin atama kararnamesini geri çekti. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ise, bakanlık kararına rağmen taslağı görüşmeye devam edeceklerini açıkladı.

CHA'nın haberine göre, hakim ve savcıların atamalarının görüşüldüğü 2010 yaz kararnamesinde yaşanan tartışmalara ilişkin açıklama yapan Özbek, Adalet Bakanlığı'nın geri çektiği taslak için "Taslak kurulun gündemine alınınca kurulun malı olur. Geri çekilip çekilmemesine ancak kurul karar verir" diye konuştu.

Medya üzerinden yapılan tartışmalara tepki gösteren Özbek, "Gönül isterdi ki bu konuları kurulda tartışabilelim" dedi.

Özbek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in "Mahkemelerden hakim ve savcı talebi var. Madem savcı istiyorlar, neden hakimleri görevden almak istiyorlar?" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine "Hakimleri görevden alma gibi bir kurul kararı yok. Durum değerlendirmesi yapacağız. Ona göre karar vereceğiz. Bu kurulun görevidir" dedi

Özbek, kurulun bugün yapacağı toplantıya Adalet Bakanı Ergin ve Müsteşarı Ahmet Kahraman'ı bekleyeceklerini belirterek, katılmamaları durumunda hukuki sonuçları olabileceği uyarısında bulundu.

Türkiye'de, hakim ve savcı atamaları Adalet Bakanlığı'nın başkanlığında toplanan HSYK'da kararlaştırılıyor. Yasa gereği kurula başkanlık eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Bakanlık Müsteşarı Ahmet Kahraman, HSYK'ya katılmadığı için kurul toplanamıyor, toplansa bile karar alamıyor.

Son dönemlerde hükümete yönelik darbe planları nedeniyle devam eden davalardan dolayı HSYK ile yaşadığı yetki çatışmasına son vermek isteyen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Hükümeti, geçtiğimiz aylarda HSYK başta olmak üzere yargı kurumlarının yapısını değiştirmek amacıyla anayasa değişikliği gerçekleştirmişti.

Anayasa değişikliği, 12 Eylül 2010'da referanduma sunulacak. Adalet Bakanlığı, savcı ve hakim atamalarının referandum sonrası oluşacak yeni HSYK üyelerinin kararına bırakılmasını istiyor.

AKnews

Diğer Haberler