Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yarın gece Beraat Kandili

Yarın gece Beraat Kandili

03 Temmuz 2012 Salı 12:39
Ramazan ayının müjdecisi olan Beraat Kandili 4 Temmuz Çarşamba gününü 5 Temmuz Perşembe'ye bağlayan gecede idrak edilecek.

Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi olan Yüce Allah`a sığınarak günahlarından arındıkları, beraat ettikleri önemli zaman dilimlerinden ve Ramazan`ın müjdecisi olan Berat Kandilini yarın yani 4 Temmuz Çarşamba gününü 5 Temmuz Perşembe'ye bağlayan gecede idrak edeceğiz inşallah.

Hz Ali, Peygamber Efendimiz'in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: "Şaban ayının 15`i geldiğinde gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruçlu olun. Allah güneşin batmasıyla dünya semasına tecelli eder ve şöyle der: Yok mu bağışlanma dileyen, onu bağışlayayım. Yok mu rızık isteyen ona rızık vereyim. Yok mu hasta olan ona şifa vereyim… Yok mu, yok mu? Bu durum sabaha kadar devam eder."

Allah`ın Resulü, iki cihan güneşimiz, "Recep, Allah`ın ayıdır. Şaban, benim ayımdır. Ramazan, ümmetimin ayıdır" demiştir.

Yine Peygamber Efendimiz (sav) bu gecede "Allah`ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana iltica ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim" dediği rivayet ediliyor.

Rabbimiz, bu geceyi namaz, Kur`an tilaveti, zikir, istiğfarla geçirmeyi nasip etsin.

Bu vesile ile, yaşadığımız coğrafyadaki Müslüman kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm İslam aleminin mübarek Berat Gecesini tebrik eder, ümmet için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederiz.

Diğer Haberler