Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yasakçı Muş Valiliği Protesto Edildi

Yasakçı Muş Valiliği Protesto Edildi

24 Mart 2012 Cumartesi 20:20
Muş Selam Der`in düzenlemek istediği "Bediuzaman Said-i Nursi`yi Anma Programı" valilik tarafından yasaklanması düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla kınandı.

Muş Selam İlim Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği (Selam-Der)`nin her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenmek istediği Bediuzaman Said-i Nursi`yi Anma Programı" valilik tarafından yasaklandı. Yasağa tepki gösteren dernek yetkililer, saat 12.00`de Muş Belediyesi önünde kitlesel basın açıklaması düzenledi.

Yoğun bir katılım ile gerçekleşen kitlesel basın açıklamasında "Zalimler İçin Yaşasın Cehennem", "28 Şubat Devam Ediyor", "Sen Cennette Biz Zindanlardayız Üstadım" ve "Yasakçı Vali İstemiyoruz" şeklinde pankartlar açıldı. Yaklaşık bir bucuk saat süren kitlesel eylem, olaysız bir şekilde sona erdi.

BEDİÜZZAMAN`I MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUZ

Basın açıklamasını ise Muş Selam Der Başkanı Cesim Yılmaz okudu. Yılmaz, öncelikle hayatını Allah`ın dini olan İslam`a hizmet etmekle geçirip suikastlar, sürgünler ile yaşamı pahasına hayatını tehlikeye atarak zalim ve İslam düşmanları karşısında hiçbir şekilde inancından taviz vermeyen üstadımız Bediüzzaman Said Nursi`yi minnet ve rahmetle andıklarını söyledi.

ALAY EDİLİRCESİNE TEBLİGAT GÖNDERİLDİ

Selam-Der camiası olarak 23 Mart`ta Üstad Bediüzzaman`ın vefatının 52. Yıldönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlemek istediklerini ifade eden Yılmaz, ancak bu etkinliğin valilik tarafından iptal edildiğini söyledi. Yılmaz yaşananları şu şekilde anlattı; "Kapalı alanda yapılacak etkinlikler resmi izne tabi olmadığı halde, Resmi prosedürler ile ilgili payımıza düşen bütün işlemlerimizi yaptıktan sonra, valilik makamından gerekli olan yazılı tebligatı bekledik. Yapacağımız etkinlik ile ilgili bir hafta önceden başvuruda bulunmamıza rağmen etkinliğin iptali son 24 saatte bizimle alay edilircesine tebligat edilmiştir. Çünkü etkinliğimiz öylesine havadan bahanelerle yasaklanmıştır ki duyduğunuzda eminiz ki sizde hayret edeceksiniz. Gerekçe aynen şöyledir. Anayasanın 34. maddesi, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununun 17.maddesi ve 5442 sayılı il özel idare kanununun 11/C maddesi uyarınca yasaklanmıştır. Yani burada güvenlik gerekçeleri gösterilerek etkinliğimiz iptal edilmiştir."

HİÇBİR ETKİLİĞİMİZDE EN UFAK BİR TAŞKINLIK OLMAMIŞTIR

Kendilerine tebliğ edilen tebligatta başkaca bir tarihe erteleme olsaydı bunu iyi niyet olarak göreceklerini ifade eden Yılmaz, Ancak direk yasaklama ibaresinin yer aldığı için verilen kararı art niyetli olarak gördüklerini söyledi. Yılmaz, "Yapacağımız etkinlik kapalı alanda olmasına rağmen, etkinliği düzenleyecek Selam-Der toplumda kargaşa yaratan bir kuruluş olarak gösterilmektedir. Maalesef biz bunu bu şekilde algılamaktayız. Peki, şu an sizlere soruyoruz. Bugüne kadar sizinde şahit olduğunuz birçok etkinliğimiz olmuştur. 2009 Yılında Kerbela Tiyatro gösterimi… 2010 yılında Üstada Bediüzzaman etkinliği, Kutlu doğum etkinliği, 2011 yılında Halepçe tiyatro etkinliği, onbinlerce insanın bir araya geldiği Muş Şehir stadyumunda Kutlu doğum etkinliği ve bu büyük etkinlikte en ufak bir taşkınlık olmamıştır" dedi.

ÜSTADIN YOLUNU KENDİMİZE YOL, DAVASINI DAVAMIZ EDİNDİK

Yasakçılara seslenen Yılmaz, şunları söyledi; "Eğer ki bu halk mezarını göstermeye dahi cesaret edemediğiniz üstadımızı hatırlamak adına onu anmak adına, bir araya toplanmak istiyorsa, bu halka toplumda kaos çıkaran bir toplum olmayı isnat etmeyi bu halk hak ediyor mu? Yoksa 28 Şubat devam ediyor da biz mi farkında değiliz. Ey yasakçılar! Bu etkinliği yasaklamakla; elinize ne geçti ve ne geçecek. Bakın yasaklasanız dahi bizleri üstadı sevmekten ve yolunu takip etmekten alıkoyamayacaksınız. Yoksa bu Müslüman halkın üstadı gerçek anlamda anlaşılmasından endişemi ediyorsunuz. Eğer endişeniz varsa neden? Üstad, `Âlimler benim varislerimdir` diyen bir peygamber varisidir. Ve şunu diyoruz. Bu yasaklar bizi asla üstadımızın yolunu takip etmekten alıkoyamayacaktır. Nasıl ki Peygamber varisi üstadımız Allahın davasını yaşayarak ve anlatarak tüm nesillere aktarma gayreti içerisine girdiyse bizde buradan ilan ediyor ve söz veriyoruz. Resulullah`ın varisi olan üstadımızın yolu bizim de yolumuzdur. Onun davası bizim davamızdır."

Yapılan açıklamanın ardından okunan dua ile eylem sona erdi.

İLKHA

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları